1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Memur-Sen Başkanlar Kurulu Sonuç Bildirgesi
Memur-Sen Başkanlar Kurulu Sonuç Bildirgesi

Memur-Sen Başkanlar Kurulu Sonuç Bildirgesi

Çözüm Süreci Yeni Anayasa Yapımını Engellememelidir

A+A-

 

elere kapıları kapatan; özgürlükçü, sivil, demokratik, sosyal, hukuk devleti gerçek anlamıyla hayata geçiren, bireyi devlet karşısında güçlü kılan, kamu görevlilerine siyaset ve grev haklarını kazandıran, din ve vicdan özgürlüğünü, düşünce ve kanaat hürriyetini, insanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışıyla dizayn eden yeni bir anayasa yapmalıdır.

Kılık-Kıyafet Özgürlüğü

-Genişletilmiş Başkanlar Kurulumuz, kamuda kılık-kıyafet özgürlüğü için 18 Mart’ta başlatmış olduğumuz sivil itaatsizlik eylemine destek vermiş, eylemin ısrarla sürdürülmesi kararını almıştır.

-Hükümetin, anayasal ve yasal dayanaktan yoksun 82 model kılık-kıyafet yönetmeliğini hala yürürlükte tutmasını haklı gösterecek bir gerekçesi bulunmamaktadır. Yönetmelik, milletimizin beklentisi ve medeniyet değerlerimiz çerçevesinde kılık-kıyafet özgürlüğünü temin edecek şekilde değiştirmelidir.

-2015 yılı sonuna kadar Türkiye üç seçim süreci geçirecektir. Ancak, hala kadınların seçilme hakkını sınırlayan yasaklar mevcuttur. Bu seçim süreçleri başlamadan kadınların seçilme hakkını sınırlayan bütün yasaklar kaldırılmalı ve zihinlerden silinmelidir.

Kamu Görevlilerinin Beklentileri

-Kamu Personeli Danışma Kurulu’nda üzerinde uzlaşmaya varılan ve aralarında 2005 yılından sonra göreve başlayanlara bir derece verilmesi, disiplin cezalarının affı, yardımcı hizmetli sınıfındakilere ek gösterge verilmesi ile aday memurların disiplin işlemlerinin yeniden düzenlenmesi konularının da yer aldığı ancak hükümetin halen yerine getirmediği kamu görevlilerinin talep ve beklentilerini içeren 14 madde bir an önce hayata geçirilmelidir.

-4/B ve 4/C’liler başta olmak üzere kamuda görev yapan sözleşmeli ve geçici personelin kadroya alınması süreci bir an önce tamamlanmalıdır.

-Medyada kamu personel sisteminde kapsamlı değişiklik çalışmaları yapıldığına ilişkin haberler yer almaktadır. Türkiye’nin en büyük memur konfederasyonu olarak bizim dışımızda gerçekleştirilen ve fikir belirtmediğimiz herhangi bir çalışmayı kabul etmeyeceğimizi belirtmek isteriz. Bu çerçevede kamu görevlilerinin kazanılmış haklarını yok sayan ve mevcut düzenlerinin bütünüyle değişmesi sonucunu getirecek rotasyon düzenleme ve uygulamasına hiçbir şekilde izin vermeyiz.

-Kamu hizmetinin bütün vatandaşlara eşit şekilde sunulması ve personelin dengeli dağılımı için yapılması gereken; istihdamda zorluk çekilen bölgelerde görev yapan personele mali, sosyal ve özlük hakları yönüyle teşvik uygulamalarının hayata geçirilmesidir.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

-1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü işçi ve memur konfederasyonları olarak birlikte kutlamayı önemsemiştik. Ancak, ilk olarak Kamu-Sen ve KESK arasındaki bildiri krizi, ardından da DİSK ve KESK’in dayanışma kavramıyla örtüşmeyen bencil tutumları nedeniyle ortak kutlama imkânı ortadan kalkmıştır.

-Başkanlar Kurulumuz, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü “Hak, emek, barış ve kardeşlik için Çanakkale’deyiz” temasıyla Çanakkale’de kutlamaya karar vermiştir. Bu çerçevede konfederasyonumuz 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü Çanakkale ruhunu merkeze alarak birlik ve beraberlik içerisinde ve bayram havasında kutlayacaktır.

2013 Yılı Toplu Sözleşme Gündemi

-Genişletilmiş Başkanlar Kurulumuzda, 2014-2015 yıllarında kamu görevlilerinin yararlanacağı mali ve sosyal hakları belirlemek üzere 2013 Ağustos ayında gerçekleştirilecek toplu sözleşme görüşmelerinde masaya getirilecek teklifler genel hatlarıyla değerlendirilmiş ve kamu işvereninin bu görüşmelerde uzlaşma ve toplu sözleşme imzalama eğilimi ile masaya gelmesi gerektiği ifade edilmiştir.

-Memur-Sen ve bağlı sendikaları, 2013 yılı toplu sözleşme masasına getirecekleri teklifleri teşkilatın ve üyelerin talep ve beklentileri doğrultusunda hazırlayacaktır. Bu amaçla teşkilatımız, üyelerimiz ve kamu görevlilerinin talep ve teklifleri alınacaktır.

Dünya Gündemi

-Arakan’da dayanılmaz hale gelen Müslümanlara yönelik katliamlar insanlık ailesinin ortak utancıdır. Arakan, Filistin, Irak ve Suriye başta olmak üzere mazlumlara yönelik katliamlara son verilmesi için uluslararası kamuoyu bir an önce harekete geçmelidir.

-İsrail’in geç de olsa hatasını anlayıp Türk milletinden özür dilemesi ve Mavi Marmara’da katlettiği vatandaşlarımıza tazminat ödemeyi kabul etmesi olumlu bir gelişmedir. Ancak, Gazze’ye yönelik uygulanan ablukanın hala devam ettiği unutulmamalı ve bu tecridin de bir an önce son bulması için uluslararası toplum harekete geçirilmelidir. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
İlgili Haberler