1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Memur-Sen'den Direniş Eylemi
Memur-Sen'den Direniş Eylemi

Memur-Sen'den Direniş Eylemi

Memur-Sen, tüm illerde eş zamanlı olarak “Mursi’ye destek, Sisi’ye lanet” eylemleri gerçekleştirdi.

A+A-

Memur-Sen, tüm illerde eş zamanlı olarak “Mursi’ye destek, Sisi’ye lanet” eylemleri gerçekleştirdi. Memur-Sen üyeleri, Mısır’da, darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin idama mahkûm edilmesini Mısır Büyükelçiliği önünde protesto etti.

 

Ankara Kuğulu Park’ta bir araya gelen üyeleri, Mısır Büyükelçiliği’ne yürüdü. Yürüyüş esnasında, “Yakılacak sehpalar, yok olacak kuklalar”, “Katil cunta İsrail’e kukla”, “İhvan’a selam, direnişe devam”, “Firavun Sisi hesap verecek”, “Kahrolsun zalimler, işbirlikçi hainler”, “İhvan üzülme, ümmet seninle”, “Bir Musa gelecek, Firavun’u yıkacak”, “Müslüman uyuma kardeşine sahip çık” sloganları atıldı.


 

Katillerin verdiği kararı tanımıyoruz

 

Büyükelçilik önünde toplanan kitleye seslenen Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Binlerce darbe karşıtının katledildiği Mısır’da katillerin verdiği hukuksuz kararları tanımıyor, silaha ve şiddete bulaşmayarak örnek bir duruş sergileyen Mısır halkının yanında durduğumuzu Memur-Sen olarak deklare ediyoruz. Mursi dahil tüm İhvan tutukluları serbest bırakılmalı, Muhammed Mursi’nin göreve iadesi sağlanmalı, darbenin asker-sivil tüm aktörleri yargılanmalıdır” dedi.
 

İdam kararları Mısır’daki vahşetin tescilidir

 

Mursi’ye ve Mısır halkına verilen haksız, hukuksuz kararları kınayan Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü: “İdam kararları Mısır’daki vahşetin tescilidir. Zulme sessiz kalmayıp meydanları terk etmeyerek, binlerce şehit vererek dünyada eşi benzerine az rastlanan örnek bir direnişe imza atanlar değil, darbeciler yargı önünde hesap vermelidir.” 

İzzetli duruşu cezalar teslim alamaz

 

Haklı olanları cezaların susturamayacağını, gerçekleri darbecilerin örtemeyeceğini vurgulayan Yalçın, “Mısır halkının izzetli duruşunu ve iradesini cezalar teslim alamaz. İspat edilmiş tek suç bulunmazken, milletin seçtikleri yargılanamaz, siyasi kararlarla özgür düşünce esir alınamaz, baskı, dayatma, idam sehpaları direnişi durduramaz. Zalimlere karşı iyiler kazanacak, siyonizmin tetikçisi darbeciler onuruna sahip çıkanları diz çöktüremeyecek. Mısır’a Ortadoğu’ya özgürlük direnişle gelecek” şeklinde konuştu.


 

Batı’nın ikiyüzlü tutumu gün yüzüne çıktı

 

Batı’nın çifte standart içeren uygulamalarına tepki gösteren Ali Yalçın, şunları söyledi: “Mursi’nin ilkeli ve tavizsiz tutumu karşısında acziyet içine düşenler, bugün Muhammed Mursi’yi, darbe karşıtlarını nasıl ve niçin yargıladıklarını hiç kimseye anlatamazken, Batı bu zulme ortak oluyor. Mısır’daki meşru hükümetin darbe yoluyla iktidardan uzaklaştırılmasına sessiz kalan dünyanın bugün yeni katliamlara kapı araladığını, ilkesel temelde kararlı bir duruş sergilemediklerinden darbecilerin zulmü bir adım daha öteye götürmeye çalıştıklarını görüyoruz. Hukuksuz karar ve Batı’nın sessizliği dünya sisteminin nasıl adaletsiz olduğuna ışık tuttu. Haksız, hukuksuz kararlar karşısında sessiz kalan, darbecilere örtülü ve açık destek veren emperyalizmin kanlı yüzünü bir kez daha deşifre etti. Batının sadece kirli yüzü değil, doğasındaki küfrü de bir kez daha ortaya çıktı. Hepsini lanetliyoruz. Sahte demokrasileri de, insan hakları anlayışları da yere batsın. Yok onlara bir çağrımız, yok onlardan bir beklentimiz.”

 

İslam ülkelerine de seslenen Yalçın, sessiz kalmanın zulme ortak olmak anlamına geldiğini belirterek, “İran, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Körfez’in baronları ve tüm Ortadoğu ülkeleri bu zulme seyirci kalırsa, üç maymunu oynamaya devam ederse tarih bunu da affetmeyecektir. İnsanlık affetmeyecektir. Vicdanlar affetmeyecektir. Ve buradan son kararı verecek Mısır müftüsüne sesleniyorum: Ey Müftü! Hukuki, insani, ahlaki ve vicdani olmayan bu kararı onaylama. Darbecilerin suçuna ortak olma. Zulme geçit verme. Aksi halde vicdan azabından kurtulamayacaksın. Vicdan azabından kurtulsan Allah’ın gazabından kurtulamayacaksın. Mahkeme-i Kübra’da hesabını vereceksin. Kararı onaylarsan, 800 bini aşkın üyemizle birlikte iki elimiz yakanda olacaktır” ifadelerini kullandı. 

Zulme ortak olanları asla affetmeyeceğiz

 

“Peki, BM neden sessiz” diye soran Yalçın, şöyle konuştu: “Mısır’da zulüm kol geziyor, BM yine yan çiziyor. Mısır’da darbe olmasaydı, Suriye’de devrim tamamlansaydı, azgın İsrail bu kadar rahat katliam yapamayacaktı. Ama BM darbeciye darbeci, diktatöre diktatör diyemediği gibi her defasında onların değirmenine su taşıdı. İkiyüzlü davranışıyla BM bu coğrafyaya zarar verdi, mazlum halkların ahını aldı. Mısır, İsrail’e yandaş; Suriye, küresel emperyalizme sırdaş oldu. Mısır, Gazze’nin can damarlarını tıkadı; Suriye, Filistin mülteci kamplarını bombalayarak katliamlara ortak oldu. Bu zulmün bir eseri de BM’dir. Sizi de asla affetmeyeceğiz! Yine insanlığa ihanet ettiniz.” 

Ayağa kalk ey ümmet

 

Genel Başkan Ali Yalçın, Mısır halkının tüm zorbalıklara rağmen direnişten hiç vazgeçmediğini kaydederek, sözlerini şöyle tamamladı: “Ey ümmet! Yeter artık ayağa kalk ve kardeşlerine sahip çık. Siyonistlere, emperyalistlere, diktatörlere, darbecilere dur deme vaktidir. Bizim için, ümmet için direnen kardeşlerimizin yanında, kapitalist barbarların karşısında durma vaktidir. Batı’dan medet umma devri bitmiştir. BM’den adalet bekleme devri kapanmıştır. Diktatörlerden aman bekleme devri sona ermiştir. Gün bugündür! İnsanlık öyle ses vermeli ki utanç verici, insanlık dışı, insanlık ayıbı karar kaldırılsın. Hukuki ölçütü olmayan insanlık kriterlerine uymayan, İslami hükümlerle bağdaşmayan bu karar iptal edilsin.

Şikayet etmeyeceğiz, ayağa kalkacağız, kardeşlerimiz özgür kalana kadar da oturmayacağız. 

Mısır, Gazze, Suriye, Irak, Arakan, Bangladeş, Doğu Türkistan başta olmak üzere emperyalizm tarafından sömürülen ne kadar ülke varsa özgür kalıncaya kadar mücadele edeceğiz. Mahkemelerde hesap verenler Mursiler değil, Sisiler, Esedler ve onların küresel ortakları olana kadar vazgeçmeyeceğiz. Son sözümüz şudur: Binlerce darbe karşıtının katledildiği Mısır’da katillerin verdiği hukuksuz kararları tanımıyor, silaha ve şiddete bulaşmayarak örnek bir duruş sergileyen Mısır halkının yanında durduğumuzu Memur-Sen olarak deklare ediyoruz. Mursi dahil tüm İhvan tutukluları serbest bırakılmalı, Muhammed Mursi’nin göreve iadesi sağlanmalı, darbenin asker-sivil tüm aktörleri yargılanmalıdır. Selam olsun demokrasi, özgürlük, insanlık ve yaşam mücadelesi verenlere. Selam olsun mazluma mağdura sahip çıkanlara.” 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum