Memura kira desteği detayı belli oldu! İşte Ödeme Planı ve Miktarlar

Memura kira desteği detayı belli oldu! İşte Ödeme Planı ve Miktarlar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, memurlara kira desteğinin verileceğini söyledi. Çavuşoğlu, "Yasal düzenlemelerle ve ilave tedbirlerle gereğini yapacağız. Büyükşehirlerde memurlara il ve ilçe bazında kira katkısı vereceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasına göre, memurların maaşlarının artırılması yanı sıra kira desteği de sağlanacak. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yapılan açıklamaya göre, fahiş kira artışlarını engellemek amacıyla yasal düzenlemeler yapıldı ve büyükşehirlerdeki memurlara il ve ilçe bazında kira katkısı sağlanacak.

Kira desteğinin nasıl işleyeceği konusunda Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş ve Ekonomist Muhammet Bayram detaylı açıklamalarda bulundu. Kurtuluş'a göre, kira yardımı her il ve ilçenin kendine özgü rayiç değerleri üzerinden belirlenecek. Büyükşehirlerdeki kira yardımının daha yüksek, küçük şehirlerde ve taşralarda ise daha düşük olması bekleniyor. Bu uygulamanın, memurların büyükşehirlerdeki yüksek kiralar nedeniyle tercih yapmalarını engellemeyi hedeflediği belirtiliyor.

Muhammet Bayram ise en düşük memur maaşının 22 bin TL seviyesine çıkacağını ve yapılan zammın yüzde 45'lik bir artışa denk geldiğini ifade ediyor. Bayram, memurlara ekstra kira yardımı ve diğer ödeneklerin büyükşehirlerde çalışmayı cazip hale getirmek için gerekliliğine vurgu yapıyor.

Kira yardımının ödeme planı ve miktarları konusunda kesin bir açıklama yapılmamış olsa da Kurtuluş'un belirttiğine göre, her il ve ilçe için ayrı bir ücret belirlenecek ve bu ücret üzerinden kira yardımı yapılacak. Bayram ise enflasyon karşısında ezdirilmemek ve fahiş fiyat artışlarının önüne geçmek için yüzde 25'lik kira artış oranının devam etmesini ve il, ilçe bazında kiraların rayiç değerlerine göre belirlenmesini öneriyor.

Örnek bir ödeme planına göre, her ilçedeki kiraların yüzde 10-20'si gibi bir tutar kira yardımı olarak memurlara verilebilir. Bu durumda, örneğin 10.000 TL tutarında kiralık bir daire için 2.000 TL devlet katkısı düşünülebilir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.