1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KAMU PERSONELİ

  4. Memurlara 400 TL Seyyanen Zam mı Geliyor?
Memurlara 400 TL Seyyanen Zam mı Geliyor?

Memurlara 400 TL Seyyanen Zam mı Geliyor?

Memur Sen seyyanen zam için rakam açıkladı. Memur Sen'den yeni yılda dikkat çeken görüşmeler ve açıklamalar...

A+A-

Memur Sen seyyanen zam için rakam açıkladı. Memur Sen'den yeni yılda dikkat çeken görüşmeler ve açıklamalar...

Yıl sonu enflasyon rakamlarının belli olması ile birlikte memurların maaş zammı tartışmaları artarak devam ediyor. Kamu Sen'in 81 ilde Cumhurbaşkanığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığına mektup göndermesi sonrasında yetkili sendika olan Memur Sen'den de seyyanen zam talebi geldi.

SON GÜNLERDE DİKKAT ÇEKEN GÖRÜŞMELER

Yeni yılla birlikte 4 Ocak'ta açıklanan enflasyon rakamları memur zam tartışmalarını alevlendirmişti. Sendikalardan arka arkaya açıklamalar gelmiş ve Memur Sen'in ziyaretleri dikkat çekmişti. Memur Sen'in son 12 gündeki ziyaretleri şöyle oldu;

12 OCAK 2021

----Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve beraberindeki Memur-Sen Yönetim Kurulu üyeleri, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ı ziyaret etti.

14 OCAK 2021

----AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Memur-Sen Konfederasyonu’na iade-i ziyarette bulundu.

14 OCAK 2021

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na atanan İbrahim Şenel’i ziyaret etti

15 OCAK 2021

--- Kamu Sen'den Cumhurbaşkanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığına 81 ilden ek zam mektubu

15 OCAK 2021

---*Memur Sen seyyanen istediği zam miktarını açıkladı

MEMURA SEYYANEN ZAM MI GELİYOR?

Gerek Kamu Sen gerekse de Memur Sen'den yapılan açıklamalar memurlara seyyanen zam mı geliyor? sorusunu sordurdu. İşte detaylar...

Memur Sen kamu görevlilerinin zamları için seyyanen zam talebinde isteği rakamı açıkladı. Memur Sen'den yapılan açıklamada 2020 yılı için 4+4, 2021 yılı için 3+3 şeklindeki zammı masada kabul etmediklerini ve hayır dediklerini, fakat Hakem Kurulu'nun bu kararı verdiği ifade edildi.

Hakemin-İşvereninin karara yazdığı artıştan %80’lik bir sapma meydana geldiği ifade edilen açıklamada 2020 yılında memura verilen 8,16'lık zamma karşılık enflasyonun %14,82 çıktığı ifade edildi.

MEMURA 400 TL SEYYANEN ZAM

Memur Sen yaptığı açıklamada "Daha somut ifadeyle, kamu görevlilerinin mevcut maaşlarına/ücretlerine 1 Ocak’tan geçerli olacak şekilde 400 TL seyyanen zam istiyoruz. Böylece geçmiş yönüyle kayıpların giderilmesini, gelecek yönüyle de enflasyona yenilme riskinin bitirilmesini talep ediyoruz"

Yapılan açıklamada şöyle denildi;

"Gelirde Adalet İçin Seyyanen Zam Yapmalı, Vergide Adalet İçin Oran Sabitlenmeli, Matrah Artmalı

Dünyanın ve insanlığın bütününe yönelik etki ve tehdit üreten Koronavirüs ve ona dayalı pandeminin temel gündem olduğu 2020 yılı; kamu görevlileri açısından Hakem Kurulu kararı mağduriyetleri ile enflasyona dayalı kayıplar yaşadıkları bir yıl olarak da geride kaldı.

Hakem Kurulu; kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerini yüzdelik olarak 2020 yılında 4+4, 2021 yılında 3+3 şeklinde oransal artış yapılması kararı vermişti. Oysa yetkili konfederasyon Memur-Sen olarak; bu oranların ülkenin, ekonominin ve kamu görevlilerinin gerçekleriyle, geçmiş dönem enflasyon verileriyle uyumlu olmadığını dile getirmiştik. Beraberinde İşverenin teklifine hayır demiş, Hakemin Kararına da tepki göstermiştik.

2020 enflasyon rakamları incelendiğinde ortaya çıkan tablo özetle şudur. İşverenin/Hakemin reva gördüğü artış; I. altı aylık dönem için 4 üncü aydan, II. Altı aylık dönem için ise 3 üncü aydan sonra enflasyona yenilmiş ve kamu görevlilerini mağdur etmiştir. Somutlaştırdığımızda, kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine I. altı ay için %1,75 II. Altı ay için %4,33 enflasyon farkı yansıtılmış, 2020 yılı toplam artışı ise karara göre %8,16 iken hayata göre %14,82 olarak gerçekleşmiştir. Bir başka ifadeyle, Hakemin-İşvereninin karara yazdığı artıştan %80’lik bir sapma meydana gelmiştir.

Gelin bu tabloyu düzeltelim, enflasyonu yenen maaş ve ücret hedefi belirleyelim.

Ekonominin makro ve mikro düzey rakamları, enflasyon ve faiz oranları, kur tarafının rakamları birlikte ele alındığında en az artış, en düşük yükseliş maaşlarda ve ücretlerdedir. Son 10 yıllık enflasyon ve enflasyon farkı tablosu, 2019-2021 faiz, kur tablosu, 2020 yılı aylık enflasyon tablosu özetle şunu söylüyor; kamu görevlilerinin maaşları ve ücretleri eriyor, bu erimeyi durdurmak için gecikmeden seyyanen zam yapılması gerekiyor.

Yıllık enflasyon oranının bir önceki yıla göre %24 arttığı, gıda enflasyonunun %25 seviyesinde olduğu, 2020 yıl başı ve sonu itibariyle faiz tarafında %75’lik artışın gerçekleştiği, bütçede faiz giderlerinde son 3 yıllık dönem itibariyle %45-%70 artış oluştuğu, kur tarafında %40’a yakın artış rakamına ulaşıldığı gerçekleri artık göz ardı edilmemelidir.

Hem gelir dağılımda adaleti sağlamak, hem de enflasyon kaynaklı kayıpları telafi etmek, beraberinde düşük maaş ve ücret grubunda bulunan kamu görevlilerine asgari ücretler için atılan doğru adıma benzer bir yaklaşımı uygulamak için kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine 1 0cak 2021’den geçerli olmak üzere “en düşük devlet memuru aylığının %10’na denk gelecek tutarda seyyanen zam” istiyoruz. Daha somut ifadeyle, kamu görevlilerinin mevcut maaşlarına/ücretlerine 1 Ocak’tan geçerli olacak şekilde 400 TL seyyanen zam istiyoruz. Böylece geçmiş yönüyle kayıpların giderilmesini, gelecek yönüyle de enflasyona yenilme riskinin bitirilmesini talep ediyoruz.

Bizzat kamu işvereninin ve siyasi iktidarın öngörüleriyle 2021 yılı enflasyon tahmini, beklentisi %11 seviyesindedir. Bunun anlamı; Hakemin 2021 için kararlaştırdığı 3+3’lük artışın yetersiz kalacağının, enflasyon farkı oluşacağının itiraf edilmesidir. Biz bu itirafın gereğinin yapılarak; 400 TL’lik seyyanen zammın 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere maaşlara yansıtılmasını talep ve teklif ediyor ve ivedilikle bekliyoruz. Bu adım, hem gelir dağılımında hem de sosyal kulvarda adaletin sağlanması, sosyal maliyet ihtimalinin de ortadan kaldırılması gibi önemli sonuçlar üretecektir.

Bizler alın terinin karşılığı kurumadan verilmesi hassasiyetine davet eden bir medeniyetin mensuplarının emeğin, alın terinin, kamu görevlilerinin hizmet üretme gayretlerinin karşılığı olacak değerin verilmesinde, ederin ödenmesinde hükümetin siyasi sorumluluk, devletin medeniyet perspektifimiz kaynaklı zorunluluk hassasiyetiyle sorunu çözümle, talep ve teklifimizi evetle buluşturması gerektiğine inanıyoruz.

Emeğin karşılığını ödemek için akıtılan akıl terini ve bütün gayretleri, milletimiz ve kamu görevlilerimiz takdir etmek de her zaman olduğu gibi cömert olacaktır. Biz bu cömertliğin, kamu yönetimi ve devlet tarafında da temel bakış olarak benimsenmesini bekliyor, seyyanen zam istiyoruz."

Kaynak : SGK Rehberi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum