1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. LİSE

  4. Mesleki eğitimin Ulusal Meslek Standartları uyumu tamamlandı
Mesleki eğitimin Ulusal Meslek Standartları uyumu tamamlandı

Mesleki eğitimin Ulusal Meslek Standartları uyumu tamamlandı

Yaklaşık 1,5 milyon öğrencinin eğitim aldığı meslek lisesi ve mesleki eğitim merkezlerindeki tüm programlar Ulusal Meslek Standartları ve Ulusal Yeterlilikler ile uyumlu hale getirildi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıkladığı 2023 Eğitim Vizyonu'nda özel bir yer tutan mesleki eğitimde yeni bir atılım gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı mesleki ve teknik Anadolu liselerinde ve mesleki eğitim merkezlerinde öğretimi yapılan tüm alan ve dal programlarının Ulusal Meslek Standartları ve Ulusal Yeterliliklere uyumu konusunda bir çalışma başlatmıştı. Uyum çalışmaları, eğitim verilen tüm programlarda bu ay sonu itibarıyla tamamlandı.

3 bin 315 lise ulusal yeterlilikle uyumlu hale getirildi

Böylece Türkiye'deki 3 bin 315 mesleki ve teknik Anadolu lisesinde uygulanan 54 alan ve 200 dal programının tamamı yürürlüğe giren ulusal meslek standartları ve ulusal yeterliliklerle uyumlu hale dönüştürüldü.

Mesleki ve teknik Anadolu liselerinde toplam 1 milyon 394 bin 729 öğrenci öğrenim görüyor.

Öte yandan, mesleki eğitim merkezlerinde eğitimi verilen 27 alan ve 142 dal programının tamamına da yürürlüğe giren ulusal meslek standartları ve ulusal yeterlilikler yansıtıldı.

Halen 323 mesleki eğitim merkezinde toplam 103 bin 491 öğrenci mesleki eğitim alıyor.

Ulusal Meslek Standartları asgari normu gösteriyor

Bir mesleğin Ulusal Meslek Standardı, o mesleğin başarı ile icra edilebilmesi için Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından kabul edilen gerekli bilgi, beceri, tavır ve tutumların neler olduğunu gösteren asgari normu gösteriyor. Ulusal Meslek Standartları, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giriyor.

Standardı Resmi Gazete'de yayımlanan mesleğe ilişkin yeterlilik seviyesi, Avrupa Birliği tarafından benimsenen yeterlilik seviyelerine ve Avrupa Yeterlilik Çerçevesi'ne uygun olarak belirleniyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum