1. HABERLER

  2. Milli Eğitim Bakanlığı'nın Karnesi Zayıf
Milli Eğitim Bakanlığı'nın Karnesi Zayıf

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Karnesi Zayıf

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı 1. Dönem karnesi

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Karnesi Zayıf…

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı 1. Dönem karnesini huzurlarınızda açıklıyoruz. Notlar hak edilen notlar. Biz vermedik onlar aldı. Bakalım tatili huzurlu geçirecekler mi?

Hakkaniyet: Bakanlık yönetici atama konusunda hakları eşit dağıtamadı. Müdürlük mülakat sınavlarındaki torpil iddiaları ve peşinden gelen illerin atamaları iptal etmek zorunda kalması Milli Eğitim’in hakkaniyet dersinden zayıf almasına neden oldu.

Beceri:  2013 Seviye Belirleme Sınavı(SBS)‘nın, yaklaşık 750 öğrencinin Almanca ve İngilizce cevap anahtarlarının karıştırılmasından dolayı, Danıştay tarafından iptal edilmesi bu bakanlığın bu dersten zayıf almasının nedeni.

Performans: Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş(TEOG) sınavının öğrencilerin karne almasına 5 gün kala açıklanması, e-okul’da notların kilitlenmesi ertesi gün açmak zorunda kalınması, 5 sorunun iptal olması, yabancı okul öğrencilerinin girmediği Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine sıfır(0) verilmesi, bakanlığın bu dersten de zayıf almasına neden oldu. Oysa Bakanlık bu derse çok iyi çalıştığını iyi notla, sorunsuz atlatacağını söylemişti.

Öğretmene Değer: Ülkede öğretmen açığı 127 bin olarak açıklanırken, bu rakamların çok uzağında bir rakam olan 10 bin atama ile yetinilmesi, öğretmen adaylarının önünde durulması zayıf notun nedenlerinden biri. Ayrıca özür grubu atamalarının yüzde 80’inin yapılmamış olması, öğretmene verilen değeri gözler önüne serdi. Yine KPSS puanı olmadan atanmış olan öğretmen notun zayıf olmasının sebeplerin başında geliyor.

Görüldüğü gibi Milli eğitim Bakanlığı’nın karnesi zayıflarla dolu. Bunlar sadece karneye yansımış dersler ve notlar. Seçmeli dersleri yazmadık. Bakanlığın tatili iyi geçirmesini ve düşünmesini talep ediyoruz. İki hafta düşünmek ve çalışmak için uzun bir süre.

2. Dönem umutlu olmak istiyoruz. Çocuklarımız için, öğretmenlerimiz için, ülkemiz için…

1. Dönem karnesi karne sevinci yaşayan tüm öğrencilerimize ve zor koşullarda emeğin fazlasını veren öğretmenlerimize hayırlı olsun.

İyi tatiller…

                                                                                       Anadolu Eğitim Sendikası

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.