Milyonlarca memuru ilgilendiren karar! Polis, öğretmen, doktor hepsi listede: O madde devreye alındı!

Milyonlarca memuru ilgilendiren karar! Polis, öğretmen, doktor hepsi listede: O madde devreye alındı!

Anayasa Mahkemesi, kamu görevlilerinin aile bütünlüğünü bozacak şekilde tayin edilmelerini hak ihlali olarak değerlendirdi. Tüm memurları ilgilendiren bir karar alındı. Polis, öğretmen, doktor hepsi listede: O madde devreye alındı! Ayrıntılar haber detayı

Anayasa Mahkemesi, kamu görevlilerinin aile bütünlüğünü bozacak şekilde tayin edilmelerini hak ihlali olarak değerlendirdi. Tüm memurları ilgilendiren bir karar alındı. Polis, öğretmen, doktor hepsi listede: O madde devreye alındı! İşte detaylar...

Anayasa Mahkemesi (AYM), bir kamu görevlisinin disiplin soruşturması gerekçe gösterilerek aile bütünlüğünü bozacak şekilde başka ile tayin edilmesinin, aile hayatına saygı hakkının ihlali olduğuna karar verdi. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Sakarya'da görevli olan memur, 'zimmet' iddiasıyla disiplin soruşturması geçirdi ve kınama cezası aldı. Sonrasında Erzurum'a tayin edildi. Ancak, iki çocuğu olan memur, aile bütünlüğünün tayin nedeniyle bozulduğunu iddia ederek Sakarya 1. İdare Mahkemesi'nde dava açtı. İdare mahkemesi, davanın reddine hükmetti ve kamu hizmetinin verimli işleyişinin sağlanması için idareye takdir yetkisi verildiğini belirtti.

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi tarafından reddedilen itirazın ardından, kişi Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunarak hak ihlali iddiasını gündeme getirdi. Yapılan inceleme sonucunda, tayini çıkan memurun aile hayatına saygı hakkının Anayasa'nın 20. maddesinde güvence altına alındığı ve ihlal edildiği kararına varıldı. Bu ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılması gerektiği kararı alındı ve karar Sakarya 1. İdare Mahkemesine gönderildi.

AİLE HAYATINA SAYGI

Anayasa'nın 20'inci maddesi tarafından koruma altına alınmaktadır ve AYM'nin kararında, Anayasa'nın bütünlük ilkesi gereği, bu hakkın korunması için devlete pozitif yükümlülüklerin olduğu belirtildi. Kamu hizmeti gereği bazı memurların başka yerlere atanmalarının zorunlu olabileceği kabul edilirken, idareye atanma işlemlerinde takdir yetkisi tanındığı vurgulandı. Ancak, kamu memurlarının atama işlemlerinde aile birliğinin korunması ve çocuğun üstün yararının gözetilmesi gibi tedbirler alınması gerektiği vurgulandı. Kararda, kamu yararı ile bireyin aile hayatına saygı hakkının dengeli bir şekilde gözetilmesi gerektiği hükmedildi.

İdare Mahkemesi tarafından reddedilen itirazın ardından bireysel başvuru yapan kişi, Anayasa Mahkemesi tarafından incelendi. Yapılan inceleme sonucunda tayini çıkan memurun aile hayatına saygı hakkının Anayasa'nın 20'inci maddesi kapsamında ihlal edildiği hükmedildi. Ayrıca, kamu görevlilerinin atanması veya nakil işlemlerinde gözetilen kamusal yarar ile bireyin aile hayatına saygı hakkından yararlanmasındaki bireysel çıkar arasında makul bir denge kurulması gerektiği belirtildi. Yeniden yargılama yapılması için kararın Sakarya 1. İdare Mahkemesine gönderilmesine karar verildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.