1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MÜDÜRLER FORMÜL ARIYOR
MÜDÜRLER FORMÜL ARIYOR

MÜDÜRLER FORMÜL ARIYOR

MÜDÜRLER FORMÜL ARIYOR

A+A-
İkili eğitim nedeniyle bazı okullarda sabah 07.30’dan akşam 18.30’a kadar eğitim yapılınca, ortaokul birinci sınıf ve lise birinci sınıflarda okutulacak seçmeli derslerin hangi saat aralığında verileceği okul yöneticilerini kara kara düşündürüyor


 

 
Öğrencilerin akademik başarılarının yanında ilgi ve yeteneklerini keşfetmeleri amacıyla ortaokul birinci sınıf ve lise birinci sınıflarda okutulacak seçmeli dersler ikili öğretim nedeniyle yöneticilere sıkıntı yaratıyor. Pek çok okulda ikili eğitime geçilmesi nedeniyle okullarda sabah 07.30’dan akşam 18.30’a kadar eğitim öğretim yapılıyor. Ancak, seçmeli dersler başladığında bu öğrencilerin hangi saat aralığında dersleri alacakları ayrı bir tartışma konusu oluşturuyor.
 
5. sınıfın da dahil olduğu orta okul ve lise öğrencileri sabah 07.30’da derse başlıyor. Ardından okul binalarını saat 12.40-13.00’te ilkokul öğrencilerine bırakıyorlar. Normal ders programına seçmeli dersler eklendiğinde ise orta okul ve lise sınıflarının ders saatleri uzayacak. Bu da ilkokul öğrencilerinin derse daha geç girmelerine ve okuldan en erken 19.00’da çıkmalarına neden olacak. Bu noktada sınıf yetersizliği sorunuyla karşı karşıya kalan yöneticiler öğrencilerinin geç saatlere kalmamalarını sağlamak için formüller üretiyor.
 
İşte o formüller:
1İkili öğretimi eski düzende tutmak isteyen bazı okul müdürleri, seçmeli dersleri cumartesi günlerine koymayı planlıyor.
2Bazı okul müdürleri ise 10 dakika olan teneffüs süresini 5 dakikaya indirip süre kazanmaya çalışıyor.
3Bir diğer çözüm önerisi ise sabah öğrenim gören seçmeli ders öğrencilerinin, öğleden sonra 1,2,3 ve 4. sınıf öğrencileri eğitimini tamamladıktan sonra yani saat 17.30’dan sonra okula gelip 19.30’a kadar seçmeli derslerini alması.
4Bu formüllerin hiçbiri değerlendirilmezse saat 0.730’da derse girecek olan 5. sınıf yani orta 1 öğrencileri, 2 saat daha fazla okulda kalacak ve bu durumda eskiden saat 12.30’da okula gelen 1,2,3 ve 4. sınıf öğrencileri akşam saat 19.00-19.30 arası okuldan çıkabilecek.
 
Okullar kendi çözümlerini bulmaya çalışırken İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, çözülmeyecek bir sorun olmadığını söyledi. Okulların seçmeli dersleri esnek zamanlarda yapabileceklerini belirten Yıldız, “Cumartesi ders yapılması söz konusu olmaz. Tüm teneffüslerin 5 dakikaya indirilmesini de önermiyorum. Ancak yöneticiler çok sıkıştıkları yerde bazı teneffüsleri 5 dakika yapma yoluna gidebilirler” dedi. Yıldız, okulların kendi durumlarını göz önüne alarak çözüm üreteceklerini söyledi.
 
Ücretli öğretmen formülü

Velilerden seçmeli dersler konusunda zaman zaman çeşitli şikayetler geldiğini de söyleyen Yıldız, “Vatandaş bir tercihte bulunduğu zaman ‘Benim öğretmenim yok. Bu dersi açamam’ şeklinde bir muamele istemiyoruz. Bu talepler alındıktan sonra çok hızlı bir şekilde ihtiyaç duyduğumuz öğretmenlerimizi görevlendirebiliyoruz” dedi.

milliyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.