1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Mülakat Sonuçlarına İtiraz Nasıl Yapılacak?
Mülakat Sonuçlarına İtiraz Nasıl Yapılacak?

Mülakat Sonuçlarına İtiraz Nasıl Yapılacak?

MÜLAKAT SONUÇLARINA İTİRAZ NASIL YAPILACAKTIR

A+A-

Millî Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik uyarınca ilk defa ve yeniden müdür olarak görevlendirilecekler için mülakat sınavları yapılmış ve sonuçlar ülke genelinde ilan edilmeye başlamıştır. Türk Eğitim-Sen olarak; objektiflikten en uzak, denetimi neredeyse imkânsız ve kişilerin bir takım çevrelere yakınlığına göre verilen puanların hakkaniyetsizliğinden söz ederek mülakat sınavlarına karşı olduğumuzu her platformda dile getirdik. Ayrıca; mülakat sınavlarının yapılmaması için her düzenlemeyi yargıya intikal ettirdik. Nitekim; kaygılarımızda ne kadar haklı olduğumuzu, ilk defa ve yeniden müdür olarak görevlendirilecekler için yapılan mülakat sınavlarında bir kez daha gördük.

İlk defa ve yeniden müdür olarak görevlendirilmek isteyen kişiler girdikleri mülakat sınavından aldıkları puanlara Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin 21. maddesi kapsamında sınav sonuçlarının açıklandığı tarihten itibaren en geç beş iş günü içinde itiraz edilebileceklerdir.  Bu itirazlar en geç beş iş günü içinde incelenerek karara bağlanmak zorundadır. İtiraz sonuçları, il millî eğitim müdürlüklerince itiraz sahiplerine duyurulmalıdır. Yapılan itiraz neticesiz kaldığında konu yargıya intikal ettirilmelidir.

Sözlü sınavlar ile ilgili  Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’nun YD. İtiraz No: 2008/774 numaralı vermiş olduğu karara göre; sözlü sınavda adayın sorulara verdiği yanıtların teknolojik imkânlardan yararlanarak sesli ve görüntülü kayıt altına alınmasının gerekli olduğu belirtilmiştir.

Danıştay On ikinci Dairesince de, sözlü sınav komisyon üyelerinin her biri tarafından değerlendirme yapılarak tutanağa bağlanmış soruların ve yanıtlarının neler olduğunun, bu yanıtlara komisyon üyelerince takdir edilen notun gerekçeleriyle ortaya konulmamış olması ve ayrıca sözlü sınavda verilen yanıtların teknolojik imkânlardan yararlanarak sesli ve görüntülü kayıt altına alınmaması nedenleriyle davacının sözlü sınavda başarısız sayılmasına ilişkin işlemi hukuka uygun bulunmamıştır. Kararda, sözlü sınavın sesli ve görüntülü kayıt yapılmak suretiyle gerçekleştirilmesi günümüzde mümkün olduğundan bu imkânın kullanılmamasının hukuk devleti ilkesinin sağladığı güvenceyi zedelediğinden bahsedilmektedir. 

Ayrıca sözlü sınav komisyon üyelerinin soru ve cevaplarının tutanağa geçirilmesi, sözlü sınavda komisyon üyelerince takdir edilen notun gerekçelerinin ortaya konulması gerekmektedir.

Yukarıda yer alan gerekçeler ışığında sözlü sınav sonuçlarına karşı yargı yolu zorlanmalıdır. Ancak; açılacak olan davadan alınacak lehe bir karar kişilerin direkt olarak yeniden veya ilk defa görevlendirilmesi anlamına gelmemektedir. Alınan karar uyarınca ilgililer yeniden sözlü sınava girmeye hak kazanacaktır.

Buna göre sözlü sınava girip de haksızlığa uğradığını düşünen ilgililerin yukarıdaki bilgiler ışığında öncelikle itiraz edebileceklerdir.

İtiraz dilekçesi tıklayınız.

İtirazdan sonuç alınamadığı takdirde konu yargıya götürülebilecektir. Bu konuda dava dilekçesi daha sonra sitemizde yayınlanacaktır.

Kamuoyuna duyurulur.

                                              TÜRK EĞİTİM-SEN GENEL MERKEZİ  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.