Mülakatlı alımlarda kaç kişi çağrılabilir

Mülakatlı alımlarda kaç kişi çağrılabilir

Devlet kurumları tarafından kanunlara dayanılarak çıkarılan yönetmeliklerde, sözlü sınava çağrılacak aday sayısı birbirlerine göre çok farklı

Devlet kurumları tarafından kanunlara dayanılarak çıkarılan yönetmeliklerde, sözlü sınava çağrılacak aday sayısı birbirlerine göre çok farklı

Bazı personel alımlarında sözlü sınav uygulanmakta olup, bu sistem genel olarak kanun hükümlerine dayanmaktadır.

Ancak, kanuni alt yapısında sorun olmasa da her kurumun sözlüye çağırdığı aday sayısı farklı farklıdır.

Örneğin Yargıtay, uygulamalı sınava herkse almakta ancak sözlü sınava 20 katı adayı almaktadır.  Aynı kurum, sözleşmeli personel alırken, uygulamalı sınava yine sınırlama olmaksızın herkesi almakta ancak sözlü sınava 10 katı adayı almaktadır. 

Adalet Bakanlığı ise 20 katını uygulamalı sınava almakta ve uygulamalı sınavı geçenlerden 3 katı adayı sözlü sınava almaktadır.

Danıştay, uygulamalı sınav gerektirmesi halinde en yüksek puanlı 10 katı adayı uygulama sınavına almakta, başarılı olan tüm adayları sözlü sınava almaktadır. Uygulama sınavı gerektirmeyen durumlarda ise, KPSS'den en yüksek puan almış 5 katı adayı sözlü sınava almaktadır. 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ise en yüksek puanlı 3 katı adayı sözlü sınava almaktadır. 

Merkez Bankası, şu kadar katı şeklinde bir belirleme yerine, sözlü sınava çağrılacak aday sayısını açıkça ilanına yazmaktadır.

Milli Savunma Bakanlığı, mesleki yeterlilik sınavı yapacaksa 20 katı adayı, sadece mülakat sınavı yapacak ise 6 katı adayı sınava almaktadır. 

Peki adalet bunun hangisinde?

Türkiye'nin adil bir kamu personel alım stratejisi olmadığı sürece, bu soruya cevap verebilecek bir yetkili de olamayacaktır.

Türkiye'nin bir an önce torpile imkan aralayan bu düzenlemelere çekidüzen vermesi ve mesleki yeterlik sınavı veya sözlü sınav gerektiren durumları tek tek belirledikten sonra, objektif bir sözlü sınav için kamera kaydı, soru havuzundan rastgele soru çekimi, dahil her türlü tedbiri alması gerekmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.