1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Nabi Avcı o iddiaya cevap verdi! Karaman ile ilgili...
Nabi Avcı o iddiaya cevap verdi! Karaman ile ilgili...

Nabi Avcı o iddiaya cevap verdi! Karaman ile ilgili...

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Karaman'da çocuklara yönelik cinsel saldırı olayı le ilgili olarak suskun kaldığı iddialarına cevap verdi.

A+A-

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Karaman'da çocuklara cinsel istismar olayıyla ilgili olarak sustuğu yolundaki iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Avcı, "Bununla ilgili açıklamaları ben 15 gün önce Ankara'da yaptım. Her gün çıkıp ben onlarla böyle bu tür polemiklere girmem. Milli Eğitim Bakanı olarak ben söylenmesi gerekeni zamanında, yerinde ve bir Milli Eğitim Bakanı'na yakışacak bir üslupla söyledim" dedi.

'BİLGİ YANLIŞI VAR'

Bakan Nabi Avcı basın mensuplarının Karaman'da meydana gelen çocuklara yönelik cinsel saldırı olayı ve yurtlarla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı'na yönelik eleştirilerin olduğunu belirtmesi üzerine şunları söyledi:

"Cumhuriyet Halk Partisi sözcüsünün de benzer beyanları oldu. Ben onlara mecliste cevap veririm diye düşünüyordum. Sorduğunuz için kısaca söyleyeyim. Birkaç tane bilgi yanlışı var. Önce onları düzeltmemiz lazım. Bu taşımalı eğitimin dört artı dört artı dört düzenlemesinden sonra ortaya çıkan bir zorunluluk olduğunu söyledi Cumhuriyet halk Partisi sözcüsü. Bu doğru değil. Taşımalı eğitimin başlangıcı 28 Şubat sürecinde dayatılan 8 yıllık kesintisiz eğitimdir. 8 yıllık kesintisiz eğitim uygulaması başladığı zaman, köylerde ortaokul olmadığı için köylerde orta kul çağına gelmiş çocuklar ister istemez taşınmaya başladılar. Ve giderek köylerde ilkokula giden çocuk sayıları düştüğü için neticede o dönemin bir sonucudur taşımalı eğitim. Yoksa dört artı dört artı dört düzenlemesiyle getirilen yenilik üçüncü dört yani lise eğitiminin de zorunlu eğitim kapsamına alınması, lise zaten köylerde lise olmadığı için taşımalı eğitim dört artı dört artı dört yüzünden çıktı demek bilgi yanlışı. Sayın Haluk Koç'un açıklamasına cevaben söylüyorum bunu."

Bakan Avcı, "Yurt yaptırma, pansiyon yaptırma orta öğrenim düzeyindeki öğrenciler için yapılan çalışmalarla ilgili olarak da ben gereken rakamları söyleyeceğim ama Cumhuriyet tarihinin en fazla derslik en fazla yurt, en fazla pansiyon yapılan dönemi bu dönemdir" dedi.

'SÖYLENMESİ GEREKENİ MİLLİ EĞİTİM BAKANI'NA YAKIŞACAK ÜSLUPLA SÖYLEDİM'

KARAMAN'da çocuklara yönelik cinsel saldırı olayı le ilgili olarak suskun kaldığı ve konuşmadığı yolundaki suçlamaların gerçekle ilgisinin olmadığını söyleyen Avcı şöyle konuştu:

"'Efendim Milli Eğitim Bakanı susuyor' dedi yine sayın Haluk Koç. 'Niye susuyor? Konuşsun'. Şimdi anladığım kadarıyla basın müşavirlikleri iyi çalışmıyor. Veya duydular, duymadılar bilemem. Ama 25 Mart Cuma günü Mardin Üniversitesi'nin tanıtım toplantısı yapıldı Ankara'da. Mardin Vakfı tarafından. Ben onun çıkışında, onun bitiminde, o programın bitiminde Karaman'daki olaylarla ilgili olarak, Milli Eğitim Bakanlığı'nın sorumlulukları ile ilgili olarak, bu konuda yaptıkları ve yapacaklarıyla ilgili olarak söylenmesi gereken her şeyi tek tek, tane tane o gün söyledim. Milli Eğitim Bakanlığı ne yapmıştır? Mili Eğitim Bakanlığı'nın sorumluluğu nedir?, Sorumluluğu nasıl yerine getirmektedir. Bununla ilgili açıklamaları ben bugün ayın 7'si, 15 gün önce Ankara'da yaptım. Her gün çıkıp ben onlarla böyle bu tür polemiklere girmem.

Milli Eğitim Bakanı olarak ben söylenmesi gerekeni zamanında, yerinde ve bir Milli Eğitim Bakanı'na yakışacak bir üslupla söyledim. Eğer çok merak ediyorlarsa, gözden kaçırmışlarsa, görmemişlerse basın müşavirlerine söylesinler, görüntülü olarak da var. Eğer bulamıyorlarsa biz arşivden onlara gönderelim. 25 Mart Cuma günü gereken açıklama tarafımdan Ankara'da ayrıntılı olarak yapılmıştır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.