1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Norm kadrolar güncellenecek
Norm kadrolar güncellenecek

Norm kadrolar güncellenecek

Mebbis yöneticileri 17-26 Eylül tarihleri arasında verilerin güncellenmesi için okul ve kurum müdürlüklerine YETKİ VERECEK

A+A-

Okul ve Kurum Müdürlüklerinin Dikkatine

           Norm Kadro Yönetmeliğinin 18. Maddesi gereğince “okul ve kurumların norm kadro sayılarının bu yönetmelikte yer alan norm kadro kriterleri çerçevesinde değişmesi halinde değişikliğe konu olan okul ve kurumların norm kadro sayıları  Haziran-Eylül aylarında 16 ve 17. Maddeler doğrultusunda yeniden belirleneceği, gerek görüldüğü zamanlarda bu aylar dışında da okul ve kurumların norm kadro sayılarının yeniden belirlenebileceği hükme bağlanmış bulunmaktadır.  

         2012-2013 Eğitim Öğretim Yılına esas,  okul/kurumların MEBBİS içerisindeki Norm Kadro Modülündeki mevcut bilgilerinde meydana gelen değişikliklerin güncellemesinin yapılabilmesi  için 17 Eylül- 05 Ekim  2012 tarihleri arasında İl Millî Eğitim Müdürlüğü Mebbis  Yöneticilerine yetki verilmiştir. Mebbis  yöneticileri 17-26 Eylül  tarihleri  arasında  verilerin güncellenmesi için okul ve kurum müdürlüklerine, 27-28 Eylül  tarihleri arasında  ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine,  29 Eylül -05 Ekim tarihleri arasında ise  İl  milli eğitim müdürlüklerine  girilen bilgilerin kontrolünün yapılması için yetki verilmesi  gerekmektedir. Yönetmeliğin 16 ncı maddesinde; “okul ve kurumların  yönetici ve öğretmen norm kadroları il milli eğitim müdürlüklerince belirlenir.” hükmü  mevcut olduğundan  bu süre zarfında okul ve  kurumlara ait bilgilerin sisteme doğru ve tam olarak girilmesi, girilecek veriler doğrultusunda belirlenen norm kadrolara göre yapılan atamalarda doğacak hatalardan okul/kurum müdürleri ile il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri sorumlu olacaklardır. Bakanlık kontrolü sırasında gerçeğe aykırı bilgilerin  sisteme girildiğinin tespiti yapıldığında sorumlular hakkında gerekli işlem yapılacaktır.    

       Merkeze Bağlı Taşra Teşkilatı içerisinde yer alan okul/kurumlar, Bilim Sanat Merkezleri, Halk Eğitim Merkezleri ve Akşam Sanat Okulları, İl ve İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri, Öğretmen evi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlükleri  ile Turizm Eğitim Merkezlerinin norm kadrolarında  hiçbir şekilde değişiklik yapılmayacaktır.

        İl, ilçe, okul/kurum müdürlerince norm kadro güncellenmesinde dikkat edilmesi gereken hususlar:            

       1 ) 6287 sayılı Kanun ile zorunlu eğitim süresi 8 yıldan 12 yıla çıkarılması ile ilgili Genelge ve açıklamalarının incelenerek kurumların iş ve işlemlerinin bu doğrultuda yapılması gerekmektedir.

       2 ) Devlet kurumları modülünde okul planlamaları; müstakil  ilkokul, müstakil ortaokul, imam-hatip ortaokulu, ilkokul ve ortaokul bir arada (3 yıl sonra ilkokul olacak), İlkokul ve ortaokul bir arada (3 yıl sonra ortaokul olacak),  ortaokul sabahçı , ilkokul  öğlenci  olarak ayrılacak (iki ayrı kurum kodu olacak), ilkokul, ortaokul ve imam-hatip ortaokulu bir arada (3 yıl sonra imam-hatip ortaokulu olacak) okul ayrıştırmaları  yapılmış, yönetici ve alanlar bazı öğretmen norm kadrolarının sağlıklı bir şekilde belirlenebilmesi için; öğrenci sayılarının, ders saati sayılarının, şube sayılarının çok dikkatli ve doğru bir şekilde sisteme girilmesi gerekmektedir.

       3 )  6287 sayılı Kanun kapsamında yeniden yapılandırılan okul/kurumlarda tespit edilen hatalarında güncelleme iş ve işlemleri sırasında düzeltilmesi gerekmektedir.

      4 ) Norm bilgileri ekranındaki yöneticinin gireceği ders saati ve norma esas ders saati   sütunlarına ders bütünlüğü de  dikkate alınarak  yöneticinin gireceği ders saati  yöneticinin gireceği ders saati sütununa, yöneticinin gireceği ders yükü düşüldükten sonra kalan ders saati norma esas ders saati sütununa  işlenecek, buna göre norma esas ders saati ve yöneticinin gireceği ders saati toplanarak toplam ders saati  olarak hesaplanacaktır. (Örneğin: Okulun Fizik alanındaki  haftalık ders saati  toplamının 40 saat olduğu varsayıldığında, yöneticinin gireceği   6 saat ders yükü yöneticinin gireceği ders saati sütununa, norma esas ders saati sütununa ise 34  saat yazılması ve toplam ders saati sütununda 34+6=40  saat ders yükünün olması  gerekmektedir.)

     5 ) Görevlendirilen yöneticilerde, yöneticinin gireceği ders saatinin görevlendirildiği okulda gösterilmemesi,  Yöneticilerin  gireceği ders saati sütununa;  alanları ile  aylık karşılığı okutabileceği dersler dışında herhangi bir alanda  ders saati yazılmaması gerekmektedir.

      6 ) Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Lisesi, Özel Eğitim Okulları (Görme, İşitme, Zihinsel, Ortopedik, Otistik, İş Okulları, Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi Müdürlükleri), Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Müdürlükleri (METEM) ve  Yatılı İlköğretim Bölge Okullarının  bağımsız olması ve hiçbir şekilde eğitim bölgelerine bağlanmaması gerekmektedir.  Yukarıda belirtilen Eğitim kurumları dışındaki  tüm eğitim kurumlarının Anadolu Liseleri dahil olmak üzere öğretmen norm kadro belirlenmesinde eğitim bölgesi dikkate alınacaktır.

     7 ) Rehberlik ve araştırma merkezlerinin yönetici,  rehber öğretmen ve alan öğretmenlerinin  norm kadrolarının Yönetmelik değişikliği doğrultusunda  tam ve doğru olarak belirlenmesi  ve rehberlik araştırma merkezlerinin hizmet verdiği ilçelerin kontrol edilmesi gerekmektedir.

     8 ) Norm Kadro Yönetmeliği doğrultusunda;  Alan/Bölüm Şefi, Atölye Şefi ve Laboratuvar  Şefi norm kadrosunun verilmesi söz konusu olmayıp normun içindeki öğretmene verilen ek bir görev olduğundan Dairemizden  yazışmayla ayrıca kadro istenmemesi. Söz konusu işlemin Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Mesleki ve Teknik Okul ve Kurumları Alan/Bölüm, Atölye ve Laboratuvar Şefliklerine İlişkin Yönerge doğrultusunda belirlemesinin yapılarak Norm Modülü’ndeki kurum bilgileri ekranına  alan/bölüm, atölye ve laboratuvar sayılarının tam ve doğru olarak girilmesinin sağlanması ve görevlendirmelerinde bu sayılar doğrultusunda yapılması gerekmektedir.    

    9 ) Norm Modülü Kurum Bilgileri ekranındaki bilgi başlıklarının tam ve doğru olarak doldurulması her kutucuğun bir unvanda personel atamasını etkilediği,  bilgi girilmeyen kutucuktan dolayı atama yapılamayacağı ve personel eksikliğinden dolayı yaşayacakları sıkıntıların tamamen okul ve kurum müdürlüklerine ait olacağının bilinmesi gerekmektedir.

a) Okul ve kurumlardaki oda sayısı; kurum binaları yapılırken projesinde kaç oda görünüyor ise oda sayısı olarak girilmeli, kurumun ek binası, kiralık veya başka bir yolla kurumun kullandığı mekânlar varsa bu mekânlardaki kullandığı oda sayılarının da ilave edilmesi gerekmektedir. Pansiyonlarda veya öğretmen evlerinde yatakhane olarak kullanılan  oda sayısına yönetim birimlerinin kullandığı veya başka amaçla kullanılan oda sayıları da eklenerek sisteme girilmeli, ayrıca okullarda müdür odası harita odası laboratuvar  spor salonları veya buna   benzer odaların da öğrencinin kullandığı derslik sayılarına ilave edilerek tümünün oda sayısı olarak oda sayısı kutucuğuna işlenmesi,  derslik olarak kullanılan sınıfların ise ayrıca önceden beri var olan derslik sayıları kutucuğuna işlenmesi,

b) Yemek hizmeti verilen kişi sayısı; yemek servisi veren okul ve kurumların yemek servisi verdiği kişi sayısının sisteme girilmesi,

c) Okul veya kurumun ısıtma şekli; okul veya kurumun kaloriferle veya sobayla ısıtma şekli neyse o seçeneğin seçilmesi,

            gerekmektedir.

    10 ) Norm kadro güncelleme iş ve işlemlerinin bitimine müteakip onaylanan Norm Kadro Tespit Çizelgelerinin çıktıları alınarak 15 gün içerisinde Millî Eğitim Müdürlüklerince, ilgili okul/kurum müdürlüklerine gönderilmesi gerekmektedir.

İRTİBAT TELEFONLARI : 0(312) 413 14 16 / 413 14 30/ 413 14 28 / 413 14 29 / 413 14 22 / 413 14 31 / 413 14 32

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.