1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KAMU PERSONELİ

  4. O bürokratın aylık maaşının 84 bin TL olduğu doğru mu?
O bürokratın aylık maaşının 84 bin TL olduğu doğru mu?

O bürokratın aylık maaşının 84 bin TL olduğu doğru mu?

Sözcü Gazetesinin haberinde yer alan Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanının aylık maaşının doğru olup olmadığını açıklayacağız.

A+A-

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Twitter hesabından Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı'nın ayrı ayrı kurumlardaki görevlerinden aldığı maaşları aktardı. Ancak, paylaşımlarda bariz yanlışlıklar bulunmaktadır. Önce Milletvekilinin yaptığı paylaşımlardaki bilgileri verip daha sonra paylaşımlardaki yanlışlıkları açıklayacağız.

Paylaşımlardaki maaşların toplam tutarı

Paylaşımda Kıratlı'nın, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığından 22.906 TL,

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu üyesi olarak 24 bin TL,

YÖK Üyeliğinden ise 37.796 TL,

aldığı belirtiliyor.

Bu üç maaşın toplamında ise Kıratlı’nın aylığı 84 bin 702 TL olduğu belirtiliyor.

162 seri nolu Devlet Memurları Kanunu Tebliği Milletvekilini yalanlıyor

Milletvekili çalakalem sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanının toplam maaşını 84 bin 702 TL olarak belirtiyor. Ancak, 162 seri nolu Devlet Memurları Kanunu Tebliği Milletvekilinin açıklamalarının yanlış olduğunu gösteriyor.

Tebliğde şu ifadeler yer almaktadır; "Söz konusu maddeye ilişkin olarak uygulama birliğinin sağlanması ve tereddütlerin giderilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamaların yapılması gerekli görülmüştür:

1) Memurlar ve diğer kamu görevlilerinden kurum ve kuruluşların; yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu, danışma kurulu üyelikleri ve komisyon, heyet ve komite ile benzeri organlarda görev alanlara, aldıkları görevler karşılığında ilgili mevzuatında herhangi bir ücret ödenmesinin öngörülmüş olması halinde 15/1/2012 tarihinden itibaren bu görevlerden sadece biri için ücret ödenecektir.

2) Maddede geçen “kurum ve kuruluşların” ibaresinden, memur veya diğer kamu görevlilerinin memur veya diğer kamu görevlisi sıfatı nedeniyle ilgili mevzuatı uyarınca belirtilen görevleri alabilecekleri, asli görevli bulundukları kurum da dahil olmak üzere her statüdeki kurum ve kuruluşların anlaşılması gerekmektedir.

3) 631 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 12 nci maddesi yeni bir ödeme veya mali hak getirmemekte, söz konusu görevler karşılığında memurlar ve diğer kamu görevlilerine ilgili mevzuatında öngörülmüş olan ödemelerden sadece birinin yapılabilmesine yönelik hüküm içermektedir. Dolayısıyla, ilgili mevzuatında ücret ödenmesi öngörülmeyen görevler için bu maddeye dayanılarak herhangi bir ödeme yapılmayacaktır.

4) 631 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 12 nci maddesi kapsamında birden fazla görev alanlar, bu görevlerin hangisinden ücret alacağını belirleyerek asli görevli bulunduğu kurumun merkez teşkilatı personel birimi ile görev yaptığı birime on gün içerisinde bildirecektir.

5) Anılan maddede belirtilen görevler karşılığında ödeme yapacak kurum tarafından, ödeme yapılmadan önce ilgiliden kurumundan veya başka kurumlardan bu kapsamda kendisine herhangi bir ödeme yapılmadığına dair yazılı beyan alınacaktır. Bu beyanda bulunmayanlara herhangi bir ödeme yapılmayacaktır.

ÖRNEK 1) Bir kuruluşun ilgili mevzuat hükümleri uyarınca sermayesine iştirak ettiği anonim şirketlerden birinde yönetim kurulu üyesi, bir diğerinde denetim kurulu üyesi olarak kuruluşu temsilen görevlendirilen ve bu görevleri karşılığında ücret öngörülen bir memura, bu görevlendirmelerin 631 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 12 nci maddesi kapsamında bulunması nedeniyle 15/1/2012 tarihinden itibaren söz konusu iki görevden sadece biri için ödeme yapılabilecektir.

ÖRNEK 2) Kurumunda ücret öngörülen bir komisyon üyeliği görevini yürüten ve aynı zamanda başka bir kurum veya kuruluşta ücret öngörülen bir yönetim kurulu üyeliği de bulunan memur, 15/1/2012 tarihinden itibaren bu iki görevden biri için öngörülen ödemenin yapılması hususunda tercihte bulunacak ve bu ödemelerden sadece birini alabilecektir."

Görüleceği üzere, Milletvekilinin yaptığı paylaşımı 162 seri nolu Devlet Memurları Kanunu Tebliği yalanlıyor. Keşke Milletvekili bu tür paylaşımları yapmadan önce biraz araştırma yapmış olsaydı.(sgkrehberi.com)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.