1. HABERLER

  2. ODTÜ rektörü yol gerçeğini anlattı
ODTÜ rektörü yol gerçeğini anlattı

ODTÜ rektörü yol gerçeğini anlattı

ODTÜ Rektörü Prof. Ahmet Acar, ağaç kesilmemesi için direniş çadırı kuran ODTÜ'lülerin eylemini doğru bulmuyor.

A+A-

Öğrencilerin tepki gösterdiği projenin 1993 yılında alındığı ortaya çıktı. ODTÜ Rektörü Prof. Ahmet Acar, eyleme konu olan yol için "20 yıldır “Tamam” dediğimiz bir şeye, şimdi kalkıp “Hayır” dememiz de düşünülemez" diyor.

ODTÜ Ormanı'ndan geçirilmesi planlanan Anadolu Bulvarı-Konya Yolu arasındaki bağlantı yolu için ağaçların kesilecek olmasına ve yolun kampus içerisinden geçmesine tepki gösteren ODTÜ'lülerin eylemi devam ediyor. Eyleme başta CHP'li vekiller olmak üzere bazı kesimlerden destek geliyor.

Peki rektör Acar tartışılan eylem için ne diyor? Gözlerin çevrildiği Acar, Vatan'dan Murat Çelik'e konuştu. Radikal Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can da o açıklamaları bugünkü köşesine taşıdı. İşte yazıdan bir bölüm:

O YOLA 20 YIL ÖNCE ‘EVET’ DEDİK 
Rektör Ahmet Acar yol projesinin safahatını şöyle özetledi: 
Bugün eyleme konu olan o yola tam 20 yıl önce ‘Evet’ demişiz biz ODTÜ olarak. İlk olarak 1993 yılında alınan bu karar sonradan birçok kez konuyla ilgili bütün tarafların yer aldığı toplantılarda da teyit edildi. 2007, 2008, son olarak 2011’de. Geçen bu 20 yıl içinde o arazinin kamulaştırmaları yapılmış. Ama yol bunca yıldır yapılmayınca, Çiğdem Mahallesi’ndeki kısmına vatandaşlar gelip, yıllar sonra tekrar yerleşmiş. Söz konusu yol projesinin sadece 2-2.5 kilometrelik bir bölümü ODTÜ arazisi. Hatta 1993’te böyle bir karar alındığı için yolun geçeceği o güzergâhta, son 20 yılda herhangi bir ağaçlandırma faaliyeti bile yapılmamış. Bugün kesileceği söylenenler de bölgede kendiliğinden yeşermiş ve çok az sayıdaki ağaç. 

ODTÜ’NÜN DUYARLILIĞI TARTIŞILMAZ AMA… 
Çevreyi ve yeşili koruma konusunda ODTÜ’nün duyarlılığını kimsenin tartışabileceğini düşünmüyorum. Biz şu anda ODTÜ Ormanı’nı ve Eymir Gölü’nü korumak için yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Yolun üniversite arazisini ‘böleceği’ söyleniyor. Böyle bir durum yok. ODTÜ’nün sahip olduğu arazinin bütünü içinde değerlendirildiğinde, yola verilecek olan çok ama çok küçük bir parça ve yanımızdan geçiyor. Ama buna rağmen biz yolun bu kısmının yerin altından, bir tünel şeklinde yapılması gerektiğini söylüyoruz. Aslına bakarsanız, Konya Yolu, Eskişehir Yolu, Bilkent Yolu ve Turan Güneş Bulvarı zaten hep ODTÜ topraklarını bölmüş olan yollar. 

20 YILDIR TAMAM DEDİK, ŞİMDİ HAYIR DİYEMEYİZ 
Sadece ODTÜ’lüler mi yapıyor eylemi? 
Bizim öğrencilerimiz de var, başka üniversitelerin öğrencileri de. 
Peki konunun -az önce anlattığınız- geçmişini eylemcilere izah edemez misiniz? 
Biz de bunu istiyoruz zaten. ODTÜ camiasının nitelikleri, özellikleri, duyarlılıkları ortada. Bunu bilmeyen yok. Ama takdir edersiniz ki 20 yıldır “Tamam” dediğimiz bir şeye, şimdi kalkıp “Hayır” dememiz de düşünülemez. 
Peki başlayan bu eylemde, moda tabiriyle ‘Gezi ruhu’nun etkisi var mı? 
Evet, öyle görünüyor. Tabii şimdi eylem yapanların sayısı az. Okul açılıp da diğer öğrenciler geldiğinde sanırım eyleme destek verenler de çoğalacak. Biz ODTÜ olarak demokratik her türlü eylemin öncelikli ve geleneksel adresiyiz. Ama üniversitelerin herhangi bir siyasi partinin yanında ya da karşısında yer almasını da doğru bulmuyorum.

GERÇEKLERİ BİL, POZİSYONUNU ONA GÖRE BELİRLE 
Yani siz gündemdeki yol mevzuunda öğrencileriniz ve camianızdan anlayış bekliyorsunuz. Doğru mu anlıyorum? 
Konunun, size anlattığım gibi 20 yıllık bir geçmişi var. Ama bu kadar gecikince, sanırım detaylar unutulmuş. Ben bu konuda herkesin durumu bilmesini ve bu gerçekler ışığında tutum belirlemesini rica ediyorum.

 

internethaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.