Öğrencilere 1,5 Liradan 4 Sınav Daha - İl Milli Eğitimden Paralı Sınav

Öğrencilere 1,5 Liradan 4 Sınav Daha - İl Milli Eğitimden Paralı Sınav

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü, “eğitimin niteliğinin geliştirilmesinin” ve “akademik başarıyı artırmanın” yolunu okullarda dört deneme sınavı yapmakta buldu.

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü, “eğitimin niteliğinin geliştirilmesinin” ve “akademik başarıyı artırmanın” yolunu okullarda dört deneme sınavı yapmakta buldu. Tüm öğrenciler için zorunlu tutulan bu sınavlarda öğrencilerden 1,5 lira toplanacak. Projeyle ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Adnan Gümüş, okullarda dört deneme sınavının yapılmasının sınava endeksli bir eğitim sistemini daha da ağırlaştıracağını söyledi. Gümüş, çocuklardan sınav ücreti talep edilmesinin ise özelleştirme sürecinin bir uzantısı olduğuna dikkat çekti.

Milli Eğitim’in mi Yoksa Özel mi?

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, okul müdürlerine gönderdiği yazıda,  Milli Eğitim Bakanlığı Yaygın ve Örgün Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları esaslarınca sınavlara hazırlanan öğrencilerin akademik başarılarını artırmayı hedefleyen ve eğitimin niteliğinin geliştirilmesi için “Deneme Sınavları Uygulama Yönergesi” projesinin hayata geçirileceğini bildirdi. Proje kapsamında Mersin ilinde 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11. ve 12. sınıflarda öğrenim gören tüm öğrencilere dört adet deneme sınavı uygulanacak.

Soruların ise bir yayınevi tarafından ilçe milli eğitim müdürlüklerine sınavdan bir gün önce teslim edileceği belirtiliyor. Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Prof. Dr. Adnan Gümüş, soru kitapçıklarının, yayınevi tarafından basılacağının ve sınavdan sonra yayınevine teslim edileceğini hatırlatarak “Bu yayınevi, Milli Eğitim’in mi, yoksa özel mi?” diye sordu.

‘Akademik Takvim Değiştirilemez’

Gümüş, “Kurslar örgün eğitimin parçası değildir. Örgün eğitimin arçası olmayan kurslar, örgün eğitimin parçası imiş gibi okullarda ders saatlerinde yürütülemez. YGS-LYS resmi sınavları bile gönüllülük (başvuru) ile yürütülmektedir. Bu deneme sınavları ise dayatılmakta, zorla yaptırılmaktadır.” dedi. Gümüş, yapılan uygulamanın örgün eğitim akademik takviminin Valilikçe değiştirilmesi anlamına geleceğini söyledi.

‘Eğitim Sistemi Sınava Endeksli Olmamalı’

Gümüş, “Okullar, öğrenciler, eğitim öğretim zaten çok aşırı olan sınav türü uygulamalara indirgenmektedir. Bu projenin bu haliyle yürütülmesi sınava endeksli bir sistemi daha da ağırlaştırmakta, çocuklardan sınav ücreti talep edilmesi ise metalaşma-özelleştirme sürecinin bir uzantısını oluşturmaktadır. Kamuca karşılanan ücretsiz, nitelikli, bilimsel bir eğitime ihtiyacımız var. Deneme sınavlarının zaten örgün eğitime sokulmaması gerekir. Diğer sınavların da mümkün olduğunca sınav ve yarışma mantığından kurtarılması gerekir.” diye konuştu.

‘Hani Para Toplamak Yasaktı’

Eğitim Sen Mersin Şube Sekreteri Mehmet Kıcır, eğitimin niteliğini geliştirmenin ve öğrencilerin akademik başarısını artırmanın yolunun yarış atı gibi sınavdan sınava koşturan öğrencilere dört deneme sınavı daha yaptırmak olmadığının altını çizdi. Kıcır, “Kaldı ki sınav başı öğrencilerden 1,5 lira para toplanılacaktır. Hani para toplanması yasaktı. Ama bizler biliyoruz ki, katkı parası, sınav parası, fotokopi parası gibi çeşitli kalemler adı altında öğrencilerden paralar toplanıyor. Şimdi buna yenisi eklenmiştir. Mersin genelinde öğrenci sayısını düşündüğümüzde bu ciddi bir meblağ yapacaktır.” dedi.(Evrensel)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.