Öğretmenlere MEBBİS Uyarısı - Mağdur Olabilirsiniz!

Öğretmenlere MEBBİS Uyarısı - Mağdur Olabilirsiniz!

Dikkat!!! İl içi ve il dışı yer değiştirme işlemleri başlamadan Mebbis Bilgilerinizi kontrol edin.

17  Nisan 2015  tarih ve sayılı 29329 sayılı atama ve yer değiştirme yönetmeliği  aday öğretmenler için atama durumlarında   yeni bir   sayfa açarken,    mevcut öğretmenler  içinde değişiklikler içermektedir. İl dışı ve İl içi  yer değiştirme  dönemi yaklaşırken  her bir puanın atamada ki sıralamayı etkilediği düşünüldüğünde altın değerinde olan bu ek hizmet puanları gözden kaçabilir gibi görünmektedir.

Nedir bu gözden kaçan ayrıntı?

 İlgili yönetmeliğin Altıncı  Bölümünde yer alan "Zorunlu çalışma yükümlülüğünü yerine getirmek üzere zorunlu hizmet alanlarına atanıp zorunlu hizmet alanlarında fiilen görev yapmakta olan öğretmenlerden bu Yönetmelikte zorunlu hizmet alanları için öngörülen azami çalışma sürelerinin üzerinde görev yapanların hizmet puanları, görev yapmakta oldukları hizmet alanı için öngörülen puan dikkate alınarak azami çalışma sürelerinin üzerinde geçen ilk yıl için %25, ikinci yıl için %50, üçüncü ve sonraki yıllar için %100 artırılarak belirlenir."ifadesiyle  artık öğretmenler bulundukları okulda görevlerinden dolayı artırımlı olarak hizmet puanı alabilirler. Buradan alacakları ek hizmet puanlarıyla  yer değiştirmelerde avantajlı  bir konuma geçebilirler.

Peki öğretmenlerin bu puanı almaları için ne gerekli sorusunun cevabı?

Öncelikle öğretmenin bu ek puanı alabilmeleri için   zorunlu hizmeti tamamlamış olmaları ve bulunduğu okulun zorunlu hizmet kapsamında olması gerekmektedir. Eğer sizde bulunduğunuz okulda zorunlu hizmeti tamamladınız ve hala orda görev yapıyorsanız Mebbis'i kontrol etme zamanınız gelmiştir. Çoğu öğretmen Mebbiste zorunlu hizmetimi tamamladım  ve Mebbis te de zorunlu hizmetten "muaf  veya  zorunlu çalışma yükümlüsü değil" ifadesini görüp buradan  puan  gelir diye düşünmesin. Eğer  Mebbis sisteminde  Zorunlu hizmeti Tamamladı ibaresi yoksa bu altın puanlardan maalesef  yararlanamıyorsunuz.

Tabi bu süreçte  başta İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerini yoğun mesai bekliyor, şuana kadar  bununla ilgili okullara herhangi bir yazı gitmişte görünmüyor yer değiştirme döneminin yaklaşmasıyla iş yükü artacağından şimdiden öğretmenlerin bu hayati önem taşıyan  düzenlemenin getirisinden yararlanabilmeleri için  Mebbis bilgilerini kontrol ederek varsa hatalı işlemleri düzeltmeleri için okul müdürlüğüne başvurmaları, okullarında  bu tür  durumda olan öğretmenleri tespit ederek İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bildirmeleri gerekmektedir. Aksi  taktirde başta  yer değiştirme isteğinde bulunan birçok öğretmen mağdur olacağı gibi haksız yer değiştirme sonucu  davalık  durumlara da  yol açabilir.

Resul AYDOĞAN

EBS Esenyurt İlçe Temsilcisi

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.