1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Öğretmenlerin Mali Sorunları Üzerine!
Öğretmenlerin Mali Sorunları Üzerine!

Öğretmenlerin Mali Sorunları Üzerine!

“Siz ne yaparsanız yapın öğrenmede, öğretmenin katkısını %75 ten aşağı çekemezsiniz. %25 lik katkı için milyarlarca dolarlık yatırım yapılırken, öğretmene üç kuruşluk ek ödeme çok görülmektedir. Öğretmen maaşları ile ilgili Cengiz ŞAHİN'in analizi...”

A+A-

Kasım ayı içerisindeöğretmen maaşları daha fazlakonuşulmaktadır. Her seneöğretmenler gününde hamasi nutuklar atılmaktadır. Kasım ayından sonraöğretmenlerin maaşları kimsenin aklına gelmemektedir.Öğretmenlik mesleği kutsaldır diyoruz ama mali hakları ile ilgili taleplerine kulak tıkıyoruz. Hatta haftada 15 saatders karşılığında maaş alıyorlar mazeretini ileri sürüyoruz. Oysa nerdeyseöğretmen kadar maaş alıp günde 4 saat kadar mesai yapan başka meslek grupları aklımıza gelmiyor.

Toplum mimarı öğretmenlerinçalışmasaatlerini ve maaşlarını dilimize pelesenk ediyoruz.

 

“Son yıllarda öğretmenlerin maaşı en az artmıştır”

 

Maliye Bakanlığı verilerine göre 2000 yılı Temmuz maaşları ile 2012 yılı Temmuz maaşları karşılaştırıldığında en az maaş artışıöğretmenlere yapılmıştır. Yapılanaraştırmayagöre bu süreç içinde memur maaşında 12.7 kat,hizmetlimaaşında 12.4 kat, hemşire maaşında 11.3 kat ,doktor maaşında 10.5 kat ,polis maaşında 10.2 kat maaş artışı olurken öğretmen maaş artışı 9.8 kat olmuştur.Veriler hesaplanırken maliye bakanlığı verileri baz alınmıştır.

 

“Öğretmene ek ödeme çok görülmektedir!”

 

Eğitime ayrılan bütçe bu sene yüzde yirmi oranında arttı. Ancak bu artış personel giderlerine yansımayacak. Daha çok öğretim teknolojisi araçları yani akıllı tahtaya harcama yapılacak. Sınıfların kapılarını som altından yapsanız, akıllı tahtaları platinden de üretseniz beyhudedir! Son model öğretim araç gereçleri ile donatılmış sınıflarda öğretmenler mutsuz ise istenilen başarıya ulaşmak mümkün değildir. Bunu hepimiz biliyoruz ama ne hikmetse bu konuyu ısrarla atlıyoruz. Öğretim araçlarının öğrenmeye katkısı azami %25 tir. Siz ne yaparsanız yapın öğrenmede, öğretmenin katkısını %75 ten aşağı çekemezsiniz. %25 lik katkı için milyarlarca dolarlık yatırım yapılırken, öğretmene üç kuruşluk ek ödeme çok görülmektedir. Akıllı tahtaları, öğretim araçlarını verimli bir şekilde kullanacakların öğretmenler olduğunu unutuyoruz.

 

Öğretmen maaşları yılın son aylarında azalmaktadır”

 

Devlet memurları içerisinde Ağustos ayında maaşları azalan tek meslek grubu öğretmen ve okul yöneticileridir. Nisan ayında aldıkları maaştan, ortalama 60-100 TL arasında daha az maaş almaktadırlar. Bunun tek nedeni ise gelir vergisi matrahının %20 lik dilime girilmesidir. Özellikle ek ders ücretlerinden kesilen gelir vergisi, matrahı arttırmaktadır. Bunun çözümü ek ders ücretinden gelir vergisi kesilmemesidir. Öğretmenlerin maaşı 1641-2062 TL aralığındadır. Oysa 13/1 memur 1892 TL, hizmetli ise 1766 TL, imam 1626 TL, hemşire (lise mezunu) 2090 TL (döner sermaye hariç) maaş almaktadır. Bu hesaba matrah azalması dâhil değildir. Yani öğretmenlerin maaşları daha aşağıya düşmektedir. Ek ders ücreti ise 7,64TL dir. Özellikle büyük şehirlerde görev yapan öğretmenler ek ders ücreti almamaktadır. Sayın Bakanımız; yer değiştirmelerin yapılamamasının nedenini kadroların doluluk oranına bağlamaktadır. Doğru bir tespit! Mali açıdan da öğretmen açığı azaldıkça, kadrolar doldukça öğretmenlerin aldığı ek ders ücretleri de azalmaktadır.

 

Bir başka konuda tecrübeli öğretmen ile yeni başlayan öğretmen maaşları arasında az bir farkın olmasıdır. 9/1 öğretmen ile 25 yıllık öğretmen arasında 260 TL kadar fark vardır. Bunun yanında tek öğretmenli ya da doğuda çalışan öğretmenle batıda çalışan öğretmen arasında maaş farkı bulunmamaktadır. Birde ücretli öğretmen, vekil öğretmen ve asker öğretmenler, sayıları azda olsa sözleşmeli öğretmenler var ki onların maaşları daha farklıdır.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.