Okul Sendika Panolarına Müdahale

Okul Sendika Panolarına Müdahale

Eğitim-Sen: Üyelerimizin Anılmasından Duyulan Rahatsızlık Sendika Panolarına Müdahaleye Kadar Vardı!

İstanbul Küçükçekmece Akşemsettin İlkokulu’na kütüphane açılışı için gelen İçişleri Bakanı’nın, Küçükçekmece Kaymakamı’nın ve Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün eşleri İlçe Emniyet Müdürü ile okulda Eğitim Sen panosunda 10 Ekim katliamında yaşamını yitirenlerle ilgili görsel ve yazılardan büyük rahatsızlık duymuş ve hemen harekete geçmişlerdir.

Okuldaki panonun fotoğrafının çekilmesinin ardından Küçükçekmece Kaymakamlığı’ndan okul müdürü aranıp sendika panosunun özellikle mi bu şekilde düzenlendiği sorulmuş, okul müdürü ise sendika panosuna karışamayacağını belirterek “Neden rahatsız oldunuz?” şeklinde yanıt vermiştir. Okul müdürüne, gelecekleri bilindiği halde neden panoyu kaldırmadıkları sorularak, okul hakkında inceleme başlatılacağı ifade edilmiş ve Eğitim Sen’in Akşemsettin İlkokulu işyeri temsilcisinin adı istenmiştir.

Bu olayın ardından Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü okullara gönderdiği bir yazıyla, 10 Ekim katliamında hayatını kaybeden üyelerimizin fotoğraflarını sendika panomuzda paylaşmamızın “okul sendika mevzuatına uymadığını” iddia etmiş, hatta “Üzgünüz, öfkeliyiz, yastayız, isyandayız” sözlerini “siyasi içerikli birtakım yazılar” olarak değerlendirmiştir. İlçe Milli Eğitim Müdürü sendikacılığı, yıllardır siyasi iktidara paralel olarak “hizmet sendikacılığı” yapan yandaş sendikanın yaptıkları ile sınırlı sanmaktadır.

Küçükçekmece Kaymakamı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü, AKP ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan aldıkları cesaretle kendilerini yasaların üzerinde görmektedir. Yetkili makamlar, herhangi bir suç teşkil etmediği sürece bir sendikanın okul panosuna müdahale edilemeyeceğini bilmek zorundadır. Kaymakamın ve İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün sırf hoşlarına gitmiyor diye sendika panosuna hukuk dışı gerekçelerle müdahale hakkı yoktur ve bu tutumlarıyla açıkça “sendikal faaliyeti engelleme” suçu işlemektedirler. Sendikamız, konunun insani ve vicdani boyutu bir tarafa, baştan sona hukuk dışı olan bu baskıcı zihniyet karşısında gerekli hukuki girişimleri başlatmıştır.

10 Ekim’de yakın tarihimizin en vahşi katliamının gerçekleşmesini engellemeyenler, katliamın ilk gününden itibaren kaybettiğimiz insanları anmamızdan rahatsızlık duyduklarını her fırsatta belli etmektedir. Ülke çapında yapılan çok sayıda anmaya iktidarın polisi acımasızca saldırırken, katliamda kaybettiklerimizi anmak amacıyla sendika bildirisini okuduğu için iki üyemizin açığa alınması ve çok sayıda üyemize soruşturmalar açılması dikkat çekici bir durumdur.

10 Ekim’den bu yana katliamı yapanlara göstermedikleri tepkiyi sendika üyelerimize, yönetici ve temsilcilerine gösterenler, katliamı lanetleyen üyelerimizi açığa alıp, çok sayıda üyemize soruşturma açanların 10 Ekim katliamı sonrasında hangi safta yer aldıkları ortaya çıkmıştır. Katliam sonrası acımızı paylaşmak, en azından bir başsağlığı dilemek yerine, düşmanca bir tutumla Eğitim Sen’e saldırmayı, faaliyetlerini engellemeyi tercih edenlere söyleyecek tek kelime sözümüz yoktur.

Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün sendikalar hakkındaki yazısı aşağıdadır:

12-017.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.