Okul Yöneticilerine ve Rehber Öğretmenlere Artırımlı Ek Ders Ücreti Kararı

Okul Yöneticilerine ve Rehber Öğretmenlere Artırımlı Ek Ders Ücreti Kararı

Bilindiği üzere, toplu sözleşmelerde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden yüksek lisans ve doktora yapmış olanlara, fiilen girdikleri dersler için ödenecek ek ders ücretlerinin sırayla %7 ve %20...

Bilindiği üzere, toplu sözleşmelerde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden yüksek lisans ve doktora yapmış olanlara, fiilen girdikleri dersler için ödenecek ek ders ücretlerinin sırayla %7 ve %20 artırımlı ödeneceği düzenlenmiştir. Ancak, yüksek lisans ya da doktora yapmış olan rehber öğretmenlere ve okul yöneticilerine fiilen derse girmedikleri gerekçesiyle ek ders ücretleri artırımlı olarak ödenmemektedir.

Müdür yardımcısı olarak görev yapmakta olan üyemizin yüksek lisans mezunu olması sebebiyle ek ders ücretlerinin artırımlı ödenmesi talebiyle yaptığı başvuru reddedilmiş, bu işlemin iptali istemiyle sendikamız avukatlarınca açılan davada ise, Adana 3. İdare Mahkemesinin 2024/427 E., 2024/819 K. Sayılı kararı ile işlemin iptaline hükmedilmiştir.

Kararın gerekçesinde; “Bu durumda; yaptığı işin doğası gereği ders görevi olmayan, bir başka deyişle fiilen derse girme imkanı bulunmayan davacı yönünden; fiilen derse girme gibi bir koşulun aranamayacağı, müdür yardımcılığı görevinin fiilen yapılmasının yeterli olacağı, dolayısıyla lisans sonrası kendilerini geliştirmeleri, mesleki hayatlarına katkı sağlayabilmeleri adına yüksek lisans, doktora yapmış olan müdür yardımcılarına da ayrım gözetilmeksizin artırımlı ek ders ücreti ödenmesi gerektiği anlaşıldığından, dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır.

Öte yandan, hukuka aykırı olduğu ortaya konulan dava konusu işlem nedeniyle yoksun kalınan parasal hakların Anayasanın 125. maddesi uyarınca davalı idarece, başvuru tarihi olan 21/02/2024 tarihinden öncesine ait kısmı için davalı idareye yapılan başvuru (21/02/2024) tarihinden itibaren, başvuru tarihinden sonra tahakkuk eden parasal haklar için ise hak ediş tarihlerinden itibaren işletilecek yasal faiziyle birlikte davacıya ödenmesi gerekmektedir” denilmiştir.

Rehber öğretmen olarak görev yapmakta olan üyemizin doktora mezunu olması sebebiyle ek ders ücretlerinin artırımlı ödenmesi talebiyle yaptığı başvuru reddedilmiş, bu işlemin iptali istemiyle sendikamız avukatlarınca açılan davada ise, Ankara 23. İdare Mahkemesinin 2024/73 E., 2024/776 K. Sayılı kararı ile işlemin iptaline hükmedilmiştir.

Kararın gerekçesinde; “Olayda, rehber öğretmenlere ek ders ücreti ödenirken; “her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında rehber öğretmenlerinin ders yılı süresince haftada 18 saatinin ek ders niteliğinde yönetim görevi sayılacağı ve fiilen görev yapma karşılığında ek ders ücreti ödeneceği” düzenlemesine yer verildiği, rehber öğretmen olarak görev yapan davacının işin doğası gereği fiilen ders görevinin olmadığı, dolayısıyla davacıdan fiilen derse girme gibi bir koşulun aranamayacağı, rehberlik görevinin fiilen yapılmasının yeterli olacağı, lisans sonrası kendilerini geliştirmeleri, mesleki hayatlarına katkı sağlayabilmeleri adına doktora yapmış olan rehber öğretmenlere de ayrım gözetilmeksizin artırımlı ek ders ücreti ödenmesi gerektiği dikkate alındığında, davacı tarafından bu yönde yapılan başvurunun reddine ilişkin dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır.

Öte yandan, Anayasa’nın 125. maddesi uyarınca hukuka aykırı işlem nedeniyle yoksun kaldığı parasal haklarının da yasal faiziyle birlikte davacıya ödenmesi gerekmektedir..” denilmiştir.

Okul Yöneticilerine Artırımlı Ek Ders Ücreti Kararı İçin Tıklayınız

Rehber Öğretmenlere Artırımlı Ek Ders Ücreti Kararı İçin Tıklayınız

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.