ÖSYM'ye Sınav Görevi Tepkisi

ÖSYM'ye Sınav Görevi Tepkisi

Eğitim-Bir-Sen olarak, bağımsız anaokulu öğretmenleri, mesleki eğitim merkezi öğretmenleri ve halk eğitim merkezi öğretmenlerine ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavlarda tekrar sınav görevi verilmesi için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başk

Eğitim-Bir-Sen olarak, bağımsız anaokulu öğretmenleri, mesleki eğitim merkezi öğretmenleri ve halk eğitim merkezi öğretmenlerine ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavlarda tekrar sınav görevi verilmesi için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı’na başvuruda bulunduk.

ÖSYM Başkanlığı’nca sınav görevlendirme sisteminde yapılan güncelleme sonrasında, bağımsız anaokulu öğretmenleri, mesleki eğitim merkezi öğretmenleri ve halk eğitim merkezi öğretmenlerinin sınav görevi verilenler arasından çıkarıldığı görülmüş; bu hususta resmi bir açıklama yapılmadığı için, bu durumun Başkanlığın yetkili organlarınca alınan bir karar mı, idari bir tasarruf niteliğinde mi, sehven mi olduğu hususlarında açık ve net bir bilgiye ulaşılamamıştır.

Üyelerimize, ÖSYM il temsilcilikleriyle yaptıkları görüşmelerde, “ÖSYM, sınavlarda görev alan görevlileri belirleme yetki ve takdirine sahiptir” cevabının verildiği sendikamıza iletilmiştir.

Bağımsız anaokulu öğretmenleri, mesleki eğitim merkezi öğretmenleri ve halk eğitim merkezi öğretmenlerine sınav görevi verilmemesinin hiçbir hukuki ve fiili gerekçesi olamaz. Adı geçen öğretmenlerimizin kadrolarının bulundukları kurumlarda ÖSYM Başkanlığı’nca sınav görevi gerçekleştirilmese de söz konusu öğretmenler, gerek kurumlarında kendi asli görevlerinin bir parçası olarak sınav gözetim görevini fiilen yürütmekte oldukları gibi kurumlarında veya başka eğitim kurumlarında Millî Eğitim Bakanlığı’nca gerçekleştirilen merkezi sınavlarda sınav gözetim ve denetim görevlerinde yer almaktadırlar. Bu kadar tecrübe ve bilgi birikimine sahip kamu görevlilerine, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavlarda görev verilmemesi kamu hizmetinin etkin ve verimli yürütülmesi adına hatalı bir uygulamadır.

Bu nedenle, anılan öğretmenlere, ÖSYM’nin gerçekleştirdiği sınavlarda tekrar sınav görevi verilmesi konusunda gereğinin yapılmasını istiyoruz. 

ösym sınav uygulaması

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum