1. HABERLER

  2. SENDİKALAR

  3. ÖYP araştırma görevlileri 33/a kadrolarına geçirilmelidir
ÖYP araştırma görevlileri 33/a kadrolarına geçirilmelidir

ÖYP araştırma görevlileri 33/a kadrolarına geçirilmelidir

Eğitim-Bir-Sen olarak, tüm kamu üniversitelerine bir yazı göndererek, Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında bulunmakta iken, 2547 sayılı Kanun’un ek 30. maddesiyle kanunun 50. maddesinin (d) bendi statüsüne atanan araştırma görevlilerinin...

A+A-

Eğitim-Bir-Sen olarak, tüm kamu üniversitelerine bir yazı göndererek, Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında bulunmakta iken, 2547 sayılı Kanun’un ek 30. maddesiyle kanunun 50. maddesinin (d) bendi statüsüne atanan araştırma görevlilerinin kanunun 33. maddesinin (a) fıkrası kapsamındaki araştırma görevlisi kadrolarına atanmasını talep ettik.

Bilindiği üzere, 1.1.2018 tarihinde yürürlüğe girecek 2547 sayılı Kanun’un ek 38. maddesi hükmünden hareketle Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Personel Daire Başkanlığı’nın 15.11.2017 tarihli ve 78513 sayılı yazısında da “01.2018 tarihinden önce 2547 sayılı Kanunun 33 üncü maddesi kapsamında atanan araştırma görevlilerinin yeniden atanması haricinde 01.01.2018 itibarıyla 2547 sayılı Kanunun 33 üncü maddesinin (a) fıkrası kapsamında atama yapılmamasına, … Yükseköğretim Genel Kurulu’nun 14.9.2017 tarihli toplantında kararlaştırıldığı…”  ifade edilmiştir.

Diğer taraftan, 2547 sayılı Kanun’a 674 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 49. maddesi ile eklenen ek madde 30 ile ÖYP kapsamında kanunun 33. maddesinin (a) fıkrası uyarınca atanmış olan araştırma görevlilerinin statüleri herhangi bir işleme gerek kalmaksızın 50. maddenin (d) bendinde belirtilen statüye dönüştürülmüştür.

Bu itibarla, tüm kamu üniversitelerinin 01.01.2018 tarihinden önce ÖYP araştırma görevlilerini kanunun 33. maddesinin (a) fıkrası kapsamındaki araştırma görevlisi kadrolarına atamalarını yapmaması halinde bugüne kadar ÖYP ile elde edilmeye çalışılan amaç yerine getirilememiş, yetişmiş akademik insan gücünün heba edilmesine yol açılmış olunacaktır.

Eğitim-Bir-Sen olarak, ÖYP’li araştırma görevlilerinin kazanılmış hakları olan kadrolara atanması mücadelesini azimle sürdürüyoruz. Ülkemizin yetişmiş insan gücü, özellikle akademisyen ihtiyacı gözetilerek nice emeklerle bulundukları yerlere gelmiş genç akademisyenlerin hak ettikleri kadro unvanlarını almaları için gereken her türlü çabayı göstermeye ve hukuki desteği vermeye devam edeceğiz.Kamu Üniversitelerine göndermiş olduğumuz resmi yazımız örneğine buradan erişebilirsiniz. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.