1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Pastadan payımız her geçen gün düşüyor
Pastadan payımız her geçen gün düşüyor

Pastadan payımız her geçen gün düşüyor

PASTADAN PAYIMIZ HER GEÇEN GÜN DÜŞÜYOR

A+A-

 

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2012 Ekim ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklanmıştır.

Çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 1.745,58 TL olarak hesaplanmıştır.

Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 3.492,18 Liraolarak belirlenmiştir

Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre % 1,81 oranında artmış ve 1.353,09 Lira olarak hesaplanmıştır. 

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2012 yılı Ekim ayında 1.304,76 Lira olarak tahmin edilmiştir.

Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Ekim 2012 verilerine göre günlük 25,63 TL olduğu belirlenmiştir. 

Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 768,93 TL olmuştur.

Ekim 2012 itibarı ile ortalama 1.865,92 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %41,21’ini oluşturmuştur.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde bulunan konut gideri ise Ekim 2012 ortalama maaşının %28,72’sine denk gelmiştir. Buna göre bir memur, ortalama maaşının %69,93’ünü yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalmıştır. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının

 % 30,04’ü kalmıştır. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Ekim 2012 maaşından geriye yalnızca 561,08 TL kalmıştır.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kamu çalışanlarının maaşlarının artan fiyatlar karşısında iyice eridiğini söyledi. KONCUK, memura 2013 yılında yapılacak olan % 4 + 4‘lük zam oranının Hükümet tarafından şimdiden yapılan zamlarla fazlasıyla alındığına vurgu yaptı. 

Kış aylarının gelmesi nedeniyle de hem ısınma giderlerin de, hem de sebze meyve fiyatlarında aşırı artışlar olduğuna dikkat çeken Genel Başkan İsmail KONCUK, memur maaşlarının zorunlu ihtiyaçların karşılanmasında dahi yetersiz kaldığına işaret etti. 

Cari açığı kamu çalışanlarına mal etmek isteyen Maliye bakanını da eleştiren KONCUK, “ pastadan hakkımıza düşen pay her geçen gün küçülüyor. Kamu çalışanlarına ayrılan pay  6.6’dan 2012 yılı itibariyle 5.7’ye düşmüştür. Maliye bakanı, “biz devlet memurlarını enflasyona ezdirmedik” diyor. Peki bütçe de yaşanan azalmaya baktığımızda bunun adı nedir?" dedi.

Çalışma bakanı Faruk Çelik’in “bütçenin 3’te 2’si personel giderlerine gidiyor” sözlerini de değrlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK,  “363 milyar Tl. olan bütçenin  işçi maaşları dahil olmak üzere 87 milyar Tl.si personel gideri olarak belirlenirken nasıl oluyor da bu rakam bütçenin 3’te 2’si oluyor. Türkiye Kamu-Sen hesap biliyor ve bildiği hesabı da kamuoyuyla paylaşıyor”  dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.