1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Taksim'i Gezi'ye Dönüştürmeye Çalıştılar
Taksim'i Gezi'ye Dönüştürmeye Çalıştılar

Taksim'i Gezi'ye Dönüştürmeye Çalıştılar

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu 24 TV'de Taksim dayatmasının ardından kutlamalara gölge düşüren olayları değerlendirdi.

A+A-

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu  24 TV'de Taksim dayatmasının ardından kutlamalara gölge düşüren olayları değerlendirdi.
 
"Taksim'i dayatanların bir planı da Türkiye'yi kaos ülkesi gibi göstermekti" diyen Ahmet Gündoğdu, "Taksim kaos alanına dönüştürülüyor, birileri de zorla orayı kutsuyor. Sonra olaylar çıkartılıyor. Taksim dayatmasını yapanlar; emeğin, dayanışmayın değil uluslararası senaristlerin maşası oldu. Geçen yıl Gezisever olan sendikalar Taksim'i Gezi'ye dönüştürmeye çalıştılar" dedi.
 
Dayanışma Olmasın Diye Emek Sarf Ettiler
 
Gündoğdu sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Geçen yıl da KESK ve DİSK'in ötekileştirici tavrından dolayı bir araya gelemedik. 1991 yılından 2007 yılına kadar neden Taksim dayatması, Taksim ısrarı yoktu? 1 Mayıs'ın aynı meydanda ve birlikte kutlanması için Memur-Sen olarak geçmişte önemli girişimlerimiz oldu. Ancak bazen bazı konfederasyonların kaprisi, inadı ve örgütsel ideolojik tavırlarından dolayı bir arada kutlayamadık. Geçen yıl da KESK ve DİSK'in ötekileştirici tavrından dolayı bir araya gelemedik. Avrupalı bir kaç sendikacıya yağcılık olsun diye milyonlarca üyesi olan konfederasyonlarla birlikte kutlama yapmaktan kaçındılar, emek ve dayanışma bayramında, dayanışma olmasın diye emek sarf ettiler. Büyük bir ayrımcılığa imza attılar. Elbette 1 Mayıs çalışanlar bayramının tüm emek örgütleri ile birlikte ve Taksim'de kutlanması güzel olurdu. Ancak Taksim'i bir tabu haline getirmek birlikte kutlamayı olmazsa olmaz olarak görmek de doğru değildi."
 
Senaristlerin Maşası Oldular
 
"Neden geçen yıl birlikte olunmamızın istenmediğini Gezi olaylarında gördük" diyen Gündoğdu, "Kim vardı: DİSK, KESK ve sol örgütler… Taksim'i dayatanlarının bir planı Türkiye'yi kaos ülkesi gibi göstermekti.  Taksim kaos alanına dönüştürülüyor, birileri de zorla orayı kutsuyor. Sonra olaylar çıkartılıyor. Taksim dayatmasını yapanlar; emeğin, dayanışmayın değil uluslararası senaristlerin maşası oldu. Geçen yıl Gezisever olan sendikalar Taksim'i Gezi'ye dönüştürmeye çalıştılar. Ne yazık ki faiz lobisiyle birlikte hareket edenler;  1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde işçilerin ve memurların sıkıntılarını haykırmak yerine Türkiye’yi Dünya’ya kötü göstermek için fotoğraf verdiler" şeklinde konuştu.
 
Diyarbakır'dan Taleplerimizi Haykırdık
 
Memur-Sen'in 1 Mayıs Diyarbakır Medeniyet buluşmasında hiç bir olayın çıkmadığına dikkat çeken Gündoğdu, "Hep birlikte emek, dayanışma, kardeşlik ve medeniyet buluşması gerçekleştirdik. Haklı taleplerimizi haykırdık, kazanımlarımızı kutladık, kardeşliğimize sahip çıktık" dedi.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.