1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. TEOG Taşerona Emanet Edildi İddiası
TEOG Taşerona Emanet Edildi İddiası

TEOG Taşerona Emanet Edildi İddiası

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı sınavların sorularının hazırlandığı, basıldığı ve sınav kağıtlarının değerlendirmeye alındığı Gölbaşı tesislerinde, neredeyse tüm işlerin taşeron olarak çalıştırıldığı iddiası.

A+A-

Olay 28 Haziran’da 48 işçinin sözleşmelerini sonlandırması ile açığa çıktı 

Sözcü gazetesinde çıkan habere göre taşeron işçiler, sınav sorularını basıyor, paketliyor ve sınav sonrasında değerlendirmesini yapıyor. Uzman personeller tarafından yapılması gereken işler yardımcı personel olarak işe alınan taşeron işçilere yaptırılmış.Haberde taşeron işçilerin bu merkezde asıl işi yaptıkları mahkemeye sunulan bilirkişi raporu ile kesinleştiği söylenmektedir. Asıl işi yapmalarına rağmen bu işçilere kadro söylentisi çıktıktan sonra ise işten atılmışlar.Bu durum Milli Eğitim Bakanlığının 28 Haziran’da 48 işçinin sözleşmelerini sonlandırması ile açığa çıktı.

Konu ile ilgili Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Ali Taştan’ın SÖZCÜ Gazetesine verdiği bilgiler ile kamuoyuna yansıyan TEOGS sınav ve değerlendirme işlemlerinin Taşeronlara emanet edildiği iddialara gazete de şu şekilde yer aldı;

TEOG taşerona teslim

TEOG sorularının basıldığı ve değerlendirildiği tesisler taşerona emanet edildi.

Başak KAYA / ANKARA

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı sınavların sorularının hazırlandığı, basıldığı ve sınav kağıtlarının değerlendirmeye alındığı Gölbaşı tesislerinde, neredeyse tüm işlerin taşeron olarak çalıştırıldığı belirlendi. Skandal Milli Eğitim Bakanlığının 28 Haziran’da 48 işçinin sözleşmelerini sonlandırması ile açığa çıktı. Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Ali Taştan’ın SÖZCÜ’ye verdiği bilgiler şöyle:

Milli Eğitim Bakanlığı yapacağı sınavlar öncesi sınav sorularının hazırlandığı tesise görevli personeli alıyor ve dış dünya ile iletişimini kesiyor. Testlerde yanlış okumalarda ve seçmeli derslerin notları girilemediği için yanlış hesaplamalar yapılmıştı. Okul müdürleri puanları kendileri girmek zorunda kalmıştı.

Personel kapalı bölüme geçtikten sonra, dışarıda kalan bir komisyon tarafından sorular hazırlanıyor ve kapalı bölümdeki personele teslim ediliyor. Yani soruları hazırlayan ve gören komisyon dışarıda kalıyor. Yaklaşık bir ay süren bu kapalı çalışmada taşeron işçiler, sınav sorularını basıyor, paketliyor ve sınav sonrasında değerlendirmesini yapıyor. Uzman personeller tarafından yapılması gereken işler yardımcı personel olarak işe alınan taşeron işçilere yaptırılıyor.

Müfettişler tarafından yapılan teftişlerden önce taşeron işçiler yöneticiler tarafından toplanıyor ve sorarlarsa “getir götür işlerini yapıyoruz, temizlikçiyiz” şeklinde cevap verin diye tembihleniyorlar.

Yaklaşık 1 milyon 300 bin öğrencinin girdiği TEOG sınav sonuçları bu işçiler tarafından okunuyor. Taşeron işçiler çalışırken yanlarında mutlaka uzman personel bulunması gerekirken çoğu zaman bu uzmanların olmadığı tespit edildi. Optik okuyucuların okumadığı, komisyonların birebir elde okuması gereken bazı cevap kağıtlarını taşeron işçilerin okudukları, optik formların bazı bölümlerinin karalanması ya da çizilmesi sonucunda makinalar tarafından zaman zaman okunamadığı bunların karalanmış bölümlerinin kesilerek komisyon tarafından okunması gerekirken taşeron işçiler tarafından okutulduğu iddialar arasında yer alıyor.

Matbaada çalışan işçilerin sertifikalarının olmadığı bir başka iddiadır. 29-30 Nisan 2015 tarihinde yapılan son TEOG sınavının soruları basılırken sınav sorularının sızdırıldığına dair ihbar alınmış, tüm personelin telefonları toplatılmış ve birimde aramalar yapılmıştır. Taşeron işçilerin bu merkezde asıl işi yaptıkları mahkemeye sunulan bilirkişi raporu ile kesinleşmiştir. Asıl işi yapmalarına rağmen bu işçilere kadro söylentisi çıktıktan sonra işten atılmıştır. AKP kendi yandaşlarını mı kadroya alacak?”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.