1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KAMU PERSONELİ

  4. Toplu sözleşmeden % 70 zam müjdesi geldi!
Toplu sözleşmeden % 70 zam müjdesi geldi!

Toplu sözleşmeden % 70 zam müjdesi geldi!

Toplu sözleşmeden % 70 zam müjdesi geldi! Toplu Sözleşmelerde güzel haberler ise belediylerde çalışanlar için gelmeye devam ediyor. Bu yıl taşeron düzenlemesi sonrası ilk defa serbest toplu sözleşme imzalamaya katılan belediye şirket işçileri geçmiş...

A+A-

Kamuda bu yıl işçiler ve memurlar için toplu sözleşme yılı. Kamu çalışanları enflasyon ve hayat pahalılığı ile artan maaş kayıplarını bu yıl yapılacak toplu sözleşme ile telafi etmek istiyorlar. Fakat son yıllardaki maaş artışları 'hedeflenen enflasyon' verisine göre verildiği için kamuda gerek memurlar gerekse de işçiler büyük maaş kayıpları yaşadılar.

Toplu Sözleşmelerde güzel haberler ise belediyelerde çalışanlar için gelmeye devam ediyor. Bu yıl taşeron düzenlemesi sonrası ilk defa serbest toplu sözleşme imzalamaya katılan belediye şirket işçileri geçmiş yılların kayıplarını bir nebze de olsa yapılan toplu sözleşmelerle telafi etmeye çalışıyorlar. Bayram ikramiyesi, izin parası ve enflasyonun çok üzerinde zamlarla işçiler maaş kayıplarını telafi edip bir rahat nefes almaya çalışıyor. İşte detaylar...

Bergama Belediyesi iştiraki Bakırçay A.Ş. ve Hizmet- İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı.

363 işçinin yararlanacağı Toplu İş Sözleşmesi’ne göre yüzde 15 ile yüzde 70 arasında değişen oranlarda ücret zammı uygulandı, sosyal haklarda artış ve yenilikler sağlandı.

EN YÜKSEK MAAŞ 6.300 TL OLDU

İmzalanan toplu iş sözleşmesi ile en düşük maaş yıl içerisinde alınacak olan sosyal yardımlar ile birlikte aylık en düşük maaş bekar için 3.700 TL., en yüksek maaş da 6.300 TL. oldu.

KIDEM TAZMİNATI 80 YEVMİYEYE ÇIKARILDI

Kıdem tazminatı 80 yevmiyeye çıkarıldı. Her işçi için yaptığı işe ve mesleki vasfına göre taban yevmiye belirlendi. Yıllık 0.50 krş. kıdem ücreti yevmiyelere eklendi.

53 İŞÇİYE 10.000 TL

Önceki yönetim döneminden devam eden mahkeme süreci nedeniyle toplu iş sözleşmesinden faydalanamayan ve şuan aktif olarak çalışan 53 işçiye yoksunluk ve destekleme primi adı altında 10.000 TL. ödenmesine karar verildi.

10 YEVMİYE İZİN+ 12 YEVMİYE BAYRAM İKRAMİYESİ

Yıllık izne çıkan işçiye 10 yevmiye izin yardımı, ayda bir yevmiye olmak üzere yılda toplam 12 yevmiye bayram ikramiyesi, Temizlik İşleri’nde kamyon arkası ve mıntıkada görevli olan işçilere 100 TL pis koku primi verilmesine, yılda bir kez Eylül ayında çocuğu okula giden işçiye kırtasiye yardımı yapılmasına, her işçiye yazlık ve kışlık kıyafet yardımı, yakacak yardımı, yıllık 4 defa gıda yardımı yapılmasına karar verildi.

LOKMALAR YENDİ, DAVUL KLARNET ÇALDI, İŞÇİLER OYNADI

İmza töreni öncesi Bergama Belediyesi hizmet binası önünde Hizmet-İş Sendikası tarafından toplu iş sözleşmesi anısına lokma döküldü. Tüm belediye çalışanları işçi, memur, birim müdürleri ve şefleri hep birlikte lokma yiyip, davul klarnet eşliğinde oynadı.

HAK-İŞ GENEL BAŞKANI MAHMUT ARSLAN’I BELEDİYE BAŞKANI HAKAN KOŞTU VE İŞÇİLER BİRLİKTE KARŞILADI

İmza töreni öncesi belediye hizmet binası önünde Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan’ı Başkan Koştu ve beraberindekiler karşıladı. İşçilerle birlikte lokma yiyen başkanlar, belediye makamında bir süre görüştükten sonra imza töreninin yapılacağı Bergama Kültür Merkezi’ne (BerKM) geçtiler.

Bergama Kültür Merkezi’nde düzenlenen imza törenine Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hizmet-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Gültekin Şimşek, Belediye Başkan Yardımcıları Cüneyt Umutlu, Aşkın Uyar ve işçiler katıldı.

BAŞKAN KOŞTU; “İŞÇİMİZİN ALIN TERİNİN HAKKINI VERMEK DAİMA ÖNCELİĞİMİZ”

Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende ev sahibi olarak bir konuşma yapan Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, iki yılı aşkın bir süredir Bergama için vizyon projeler yaptıklarına dikkat çekerek, “İşçi arkadaşlarımla beraber yaşadığımız bu şehir için birlikte çalışıyor, birlikte üretiyoruz” dedi.

Yerel yönetim olarak çalışma sorumluluğunu yerine getirirken belediye işçileri için de imkanlar ölçüsünde en iyi çalışma şartlarını oluşturmaya gayret ettiklerini ifade eden Başkan Koştu, “İşçimizin alın terinin hakkını vermek daima önceliğimizdir. Bugün burada Bakırçay Şirketi ile ilk kez bir sözleşme imzalıyoruz. Sizler kadar ben de heyecanlıyım. İnşallah, bu bir başlangıç olacak ve ilerleyen zamanlarda bu sözleşmeyi bu günden çok daha iyi bir noktaya taşıyacağız. Bizler, her zaman işçinin, emekçinin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Bugün ilçemizde ağırlamaktan memnuniyet duyduğum Hak-İş Konfederasyon Başkanı Sayın Mahmut Arslan’a, Hizmet-İş İzmir Şube Başkanı Sayın Gültekin Şimşek’e, değerli sendika temsilcilerine ve emeği geçenlere teşekkür ediyor, sözleşmemizin işçi kardeşlerime ailelerine hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

HAK-İŞ GENEL BAŞKANI MAHMUT ARSLAN, “MASAYI DEVİRMEK KOLAY YOL, ÖNEMLİ OLAN UZLAŞI KÜLTÜRÜ İLE YOL ALABİLMEK”

Törende bir konuşma yapan ve Bergama’da olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Bergama Belediyesi iştiraki Bakırçay Şirketi ile imzalanan sözleşmenin işçi ve ailelerine hayır ve bereket getirmesini diledi.

Konuşmaların ardından Toplu İş Sözleşmesi imzaları atıldı. İşçilerle birlikte alkışlar eşliğinde hatıra fotoğrafı çekilmesi ile tören son buldu. (sgkrehberi)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.