1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KAMU PERSONELİ

  4. Trafik sigortasında büyük indirim
Trafik sigortasında büyük indirim

Trafik sigortasında büyük indirim

Trafik sigortasında büyük indirim yolda, Vatandaşın şikayetine neden olan yüksek trafik sigortası primlerinde düşüş görülmeye başlandı.

A+A-

KADİFE ŞAHİN

Trafik sigortasında geçen dönemlerde vatandaşların şikayetine neden olan yüksek sigorta bedellerinde yapılan yasal değişikliklerden sonra düşüşler izlenmeye başlandı.

Bazı sigorta şirketlerinden fiyat düşüşlerinin ilk sinyalleri gelirken, genel olarak rekabetin artacağı ve 6 ay içinde trafik sigortası primlerinin daha da düşeceği bekleniyor. Sektörden görüşlerini aldığımız yetkililerden biri olan Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, yüzde 15'e varan fiyat düşüşüne ilişkin şöyle konuştu:

"Hazine Müsteşarlığı ile birlikte yapılan çalışmalarda, sektör olarak duruma çözüm aradık. Müsteşarlığın aldığı yerinde önlemler ve gayretli çalışmalar sonucunda, sigortalıların fiyat artışlarından en az etkilenmesi için yapılması gerekenleri hızla belirledik. Bugün bulunduğumuz noktada trafik branşında primleri aşağıya doğru çekmenin zamanının geldiğine karar verdik.

'Maliyet düşecek'

Şirketimiz trafik primlerini belirlerken; sigortalı kişinin özellikleri, aracın nitelikleri ve hasar geçmişi ile ilgili birçok parametreden faydalanmakta. Son yaptığımız revizyonla geçmiş dönem sonuçları ve beklenen iyileşmeler de dikkate alınarak bu parametrelerde değişen ve yüzde 15'e varan indirimler uyguladık."

Trafik sigortasında, özellikle "Torba Yasa" ile yapılan mevzuat değişikliklerinin, maliyetleri gelecek dönemde de olumlu yönde etkileyeceğini öngördüğünü belirten Ülken, "Yapılan yasal düzenlemeler, sektörün yoğun tazminat yükünü hafifletecek ve şirketimizin de bu branştaki maliyetlerini düşürecektir. Şirketimiz primlere, indirim veya artırım anlamında etki edecek tüm parametreleri dikkatle inceleyerek sigortalılarına en doğru ve adil primleri sunmaya devam edecektir" diye konuştu.

'Altı ayda yansır'

Trafik sigortasında maliyetlerin hızla tırmanan bedeni hasar tazminat ödemeleri ve başka faktörlerle yükseldiğini belirten

Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, "Değer düşüklüğü tazminatlarının artması, kusurlu sürücü yakınlarının tazminat talepleri, asgari ücretin ani artışı nedeniyle bedeni hasar ödemelerinde baz alınan rakamın yükselmesi, orijinal yedek parça kullanma şartının getirilmesi, serbest tarife rejiminin terk edilerek tavan fiyat uygulamasının getirilmesi nedeniyle yükselmişti" dedi. Gülen, şöyle devam etti:

"Bu konuları etkileyen yasal düzenlemeler gerçekleştirilince, maliyet yaratan unsurların önemli bir kısmı ortadan kalktı ve bu durum sektöre indirim olarak yansıyacak. Ama bu düşüşü hemen beklemiyoruz" dedi.

Gülen sektörün 6 ay içinde indirime gideceği ve "anormal düşüşler olmasa da, belirli oranlarda düşüşler" gerçekleşeceği beklentisini de paylaştı.

 

Yönetmelik önünü açtı

Trafik sigortasında şirketlerin prim tutarlarında indirim veya zam yönlü hareketlerine imkan tanındı. Sigorta şirketleri daha önce aynı ay içinde değişiklik yapamıyordu. Resmi Gazete'de yer alan yönetmelikle "Şirketlerin prim ve tarifeleri ilgili ayın başından son gününe kadar değiştiremeyecekleri" şeklindeki hükmü kaldırıldı.

 
Milliyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.