1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. EĞİTİM HABER

  4. Uluay Çeviri Hizmetleri Sayesinde Çevirilerinizin Kalitesini Artırabilirsiniz
Uluay Çeviri Hizmetleri Sayesinde Çevirilerinizin Kalitesini Artırabilirsiniz

Uluay Çeviri Hizmetleri Sayesinde Çevirilerinizin Kalitesini Artırabilirsiniz

Bir tercümanın bir konuşmayı, konuşmacı ile eş zamanlı olarak bir başka dile çevirmesi simültane çeviri olarak isimlendiriliyor.

A+A-

Bir tercümanın bir konuşmayı, konuşmacı ile eş zamanlı olarak bir başka dile çevirmesi simültane çeviri olarak isimlendiriliyor. Simültane çeviri yapan tercümanlar ses yalıtımlı odalarda ve kulaklarına takmış oldukları kulaklıklar ile kendilerine gelen kelimeleri ve cümleleri hedef dile anlık olarak çeviriyorlar. Tercüman çeviriyi kulaklığı aracılığı ile konuşmayı dinleyerek bir mikrofona yapıyor, dinleyiciler ise özel bir donanım sayesinde kendi dillerine çevrilen konuşmayı kulaklık yardımıyla dinleyebiliyorlar. Simültane çeviri hizmetlerinde en önemli nokta tercümanın anlaşılır olması, cümleleri net ve tam bir şekilde çevirebilmesi oluyor.

Simultane çeviri hizmetlerinin başarılı olabilmesi için diğer çeviri türlerinde olduğu gibi birtakım noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Bu noktaların başında simultane çeviri hizmeti verecek olan tercümanın kaynak dile ve hedef dile tam anlamıyla hakim olması geliyor. Her iki dile hakim olan tercümanlar cümleleri orijinal hali ile başarılı bir şekilde çevirebiliyorlar. Böylece iletişim konusunda oluşabilecek aksaklıkların önüne geçmiş oluyorlar.

Simultane çeviri esnasında çevirmenin konuşmayı dinlemesinin yanı sıra konuşmacının jestlerini ve mimiklerini takip etmesi ve cümleleri hedef dilde en doğru şekilde nasıl ifade edebileceğini düşünmesi gerekiyor. Bazı durumlarda konuşmaların metinlerinin çevirmenlere önceden verilmesi konuşma esnasında çevirmenlerin işlerini kolaylaştırabiliyor.

Simultane çevirinin kullanım alanı oldukça geniş olmakla birlikte özellikle toplantılarda, konferanslarda, uluslararası diplomasi görüşmelerinde ve uluslararası spor faaliyetlerinde simultane çeviri hizmetlerine büyük ölçüde ihtiyaç duyuluyor. Simultane çeviri hizmetleri sayesinde farklı dillere sahip olan toplumların farklı etkinliklerde anlık ve hızlı bir şekilde iletişim kurması mümkün olabiliyor. Bu nedenle simultane çeviri hizmetleri günümüzde dünya genelinde en çok kullanılan çeviri yöntemlerinin başında geliyor. Simultane çeviri hizmetleri ile aynı anda birçok dilde çeviri yapılması mümkün olduğundan çok dilli toplantılarda en etkili iletişim yöntemi olduğu kabul ediliyor. Farklı dillerin kullanılması, simultane çeviri sayesinde bir engel olmaktan çıkıyor ve dinleyici sayısında bir kısıtlamaya neden olmuyor. Aynı zamanda simultane çeviri sayesinde çeviri nedeniyle oluşabilecek zaman kayıplarının da önüne geçilmiş oluyor.

Alt Yazı Çeviri Hizmetlerine Gösterilen İlgi Hızla Artıyor

Çoğunlukla dizi, film, belgesel, televizyon programları ve dijital platformlardaki videolarda geçen diyalogların yazıya dökülerek hedef dile çevrilmesi altyazı çevirmenliği olarak biliniyor. Teknolojideki gelişmelerle birlikte altyazı çevirilerinin önemi ve alt yazı çeviri hizmetlerine duyulan ihtiyaç giderek artıyor.

Altyazı çevirmenlerinin, çeviriye başlamadan önce ön hazırlık yapması kaliteli altyazı çevirilerinin elde edilmesinde büyük rol oynuyor. Altyazı çevirisi yapılırken öncelikle kaynak dille hedef dil arasındaki en belirgin farklılıklar tespit ediliyor. Kaynak kitlenin ve hedef kitlenin sosyokültürel yapıları inceleniyor. Eğer çeviriyi etkileyebilecek farklılıkların varlığı söz konusuysa bunlar belirleniyor. Alt yazı çevirisi yapılacak olan kaydın orijinal dilinde ve eğer varsa kaynak dil alt yazısı ile birlikte izlenmesi durumunda çevirmen konuya daha hakim bir duruma gelebiliyor ve çeviriyi çok daha kolay yapabiliyor. Altyazı çevirisi esnasında dikkat edilmesi gereken konular arasında diyaloglardaki vurgular da önemli bir yere sahip bulunuyor. Ayrıca diğer tüm çeviri türlerinde olduğu gibi alt yazı çevirisi hizmetlerinde de yazım kurallarının ve noktalama işaretlerinin doğru şekilde kullanılması gerekiyor.

Altyazılar doğrudan kaynak dilden hedef dile çevrilecek hazırlanabiliyor. Bunun yanı sıra farklı amaçlara yönelik olarak aynı dilde de hazırlanması söz konusu olabiliyor. Özellikle duyma engelli kişilere yönelik olarak hazırlanan alt yazı çevirilerinde kapı çalınması, çığlık, telefon ya da korna sesi gibi efektlerin de yazı ile belirtilmesi gerekiyor.

Alt yazı çevirisi alanında uzman bir çevirmen tarafından yapılmadığı takdirde kötü bir deşifre elde edilebiliyor. Alt yazı çevirisi hizmetinin başarılı olabilmesi için söz konusu içeriğin bir başka kültüre aktarılırken uyum içerisinde olması gerekiyor. Alt yazı çevirisi hizmeti veren çevirmenlerin aynı zamanda alt yazı programları konusunda da uzman olması aranılan şartlar arasında yer alıyor. Bu sayede zaman kodlarını profesyonel bir şekilde ayarlayabiliyor, gerekli akıcılığı sağlayarak izleyicinin izlediği dizi, film, belgesel ya da videodan kopmamasını sağlayabiliyorlar. Videolarda kullanılan alt yazı çevirileri hedef kitlenin genişletilmesi açısından son derece büyük bir etkiye sahip popüler bir yöntem olma özelliğini taşıyorlar. Alt yazılar video içeriklerine daha fazla değer katarak büyük kitlelere ulaşmalarında da önemli bir rol oynuyor.

Uluay Çeviri Hizmetleri İle Online Olarak İletişime Geçebilirsiniz

Uluay Çeviri Hizmetleri tüm çeviri hizmetlerinde olduğu gibi alt yazı çevirisi ve simultane çeviri hizmetlerini de en üst düzey kalite ile sunmaya özen gösteriyor. Çeviri hizmetlerini verirken kültürel etkiyi göz önünde bulundurarak kültürel ve coğrafi farklılıkların dile yansıması ve medya kaynaklarına aktarılması konusunda son derece titiz çalışmalar gerçekleştiriyor. Uluay Çeviri Hizmetleri 45 farklı dilde özgün ve doğru altyazı çevirisi hizmeti sunmaya devam ediyor. Siz de tüm çeviri hizmeti ihtiyaçlarınız için https://www.uluay.com.tr/ adresindeki iletişim formunu doldurarak fiyat teklifi ve bilgi alabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.