1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Uzman öğretmenlik sınavı açılabilir mi?
Uzman öğretmenlik sınavı açılabilir mi?

Uzman öğretmenlik sınavı açılabilir mi?

Mail adresimize ulaşan iletilerde, uzman öğretmenlik sınavı açılıp açılmayacağı sorulmaktadır. Bu konuda kısa bir açıklama yapma gereği duyuyoruz. Uzman öğretmenlikle ilgili bir duyuru veya sınav yapılabilmesi için öncelikle yasal bir düzenleme yapılmalıd

A+A-

 

Uzman öğretmenlikle ilgili Kanunun bazı maddeleri hakkında Anayasa Mahkemesi iptal kararı vermiştir. Bu iptal kararı 18 Mart 2009 gün ve 27173 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu karar nedeniyle, kanunda yeni bir düzenleme gerekliliği bulunmaktadır.
 
 
Ancak o tarihten bu yana yasal bir düzenleme yürürlüğe konulamamıştır. Yasal bir düzenleme yürürlüğe konulamadığı sürece de, uzman öğretmenlik sınavı açılamaz.
 
Bu nedenle, öğretmen ziyaretçilerimizin herhangi bir yerde karşılaştığı/karşılacağı "sınav açılıyor" şeklindeki haberlerin tümü asparagastır.
 
Önce yasal düzenleme yapılmalı. Yani TBMM'de kanuni bir değişiklik yapılmalı, sonra da uzman öğretmenlik yönetmeliği buna göre düzenlenmelidir. Bu iki mevzuat düzenlemesi yapıldıktan sonra, duyuruya çıkılabilmesi mümkündür.
 
www.memurlar.net 
 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.