1. HABERLER

  2. Aile danışmanı alımı planlamıyor
Aile danışmanı alımı planlamıyor

Aile danışmanı alımı planlamıyor

BİMER'e yapılan bir başvuruya verilen cevap

A+A-

Bakanlığımıza ulaşan dilekçe içeriklerinde Aile Danışmanlığıve Aile Sosyal Destek Danışmanlığı kavramlarının sıklıkla karıştırıldığı görülmektedir.

Aile Sosyal Destek Danışmanlığı kavramı 61. Hükümet Programında bir taahhüt olarak yer alan Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) kapsamında istihdam edilmesi düşünülen personele karşılık gelmektedir. Söz konusu Program, halen daha çok müracaatlara dayalı olarak verilen sosyal hizmet ve sosyal yardımların, arz odaklı bir yaklaşımla, kişilerin başvurusuna gerek kalmadan sunulmasını sağlamak amacıyla hayata geçirme çalışmalarına devam edilen bir programdır. Aile Sosyal Destek Danışmanı da ASDEP kapsamında gerekirse hane hane dolaşarak, alanda mobil olarak çalışıp, birey ve ailelerin ihtiyaçlarını yerinde tespit edip, ilgili çözüm merciine ulaştıracak personel için üretilmiş bir kavram olmakla beraber halen Bakanlığımız bünyesinde böyle bir unvan bulunmamaktadır.

Bununla beraber 2012 yılında yapılan Aile Sosyal Destek Programı Pilot Uygulama ve Araştırma Projesi çıktıları doğrultusunda ASDEP kapsamda çalışacak personelin valilikler ve kaymakamlıklar bünyesinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında istihdam edilmesi kararlaştırılmıştır.

Bu çerçevede söz konusu Vakıflarda halen “sosyal yardım inceleme görevlisi” unvanıyla çalışan personelin, aile sosyal destek danışmanı olarak görev yapması ve kadroların ihtiyaca cevap verecek şekilde takviye edilmesi için alımlar yapılmış ve yapılmaktadır. Bu sayede aile sosyal destek programı Türkiye geneline yayılmış olacaktır.

Aile Danışmanlığı ise ailenin gelişmesi ve güçlenmesi için; bireylerinin katılımcı, üretken, kendine yeterli hale gelmesi ve sorun çözme kapasitelerinin geliştirilmesi amacıyla koruyucu, önleyici, eğitici, geliştirici, rehberlik ve rehabilite edici hizmetler veren kuruluşlar olan Aile Danışma Merkezlerinde, aile bireylerinin içinde geliştikleri veya işlevlerini yerine getirdikleri aile sistemini veya ilişkide bulundukları diğer sosyal çevreleri değerlendirmeye dayanan ve bu anlayıştan yola çıkarak bireylere, çiftlere veya ailelere sorunlarının çözümüne dönük değişim ve gelişime yönelik özel teknik ve stratejileri içeren hizmetleri yürütmek üzere, sosyal hizmet, psikoloji, sosyoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, tıp, hemşirelik ve çocuk gelişimi alanlarından birinde en az dört yıllık lisans programlarından mezun olduktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu veya üniversitelerden, biri tarafından uygun görülen en az üç yüz saati teorik ve en az otuz saati süpervizyon eşliğinde olmak üzere yüz elli saati uygulamalı toplam dört yüz elli saatlik aile danışmanlığı alanında bir eğitim programını başarıyla tamamladıktan sonra sertifika alanların sahip olacakları unvana karşılık gelmektedir.

Söz konusu unvanı elde edenler “Gerçek Kişiler ve Özel Hukuk Tüzel Kişileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca Açılacak Aile Danışma Merkezleri Yönetmeliği” çerçevesinde faaliyet gösteren çoğunluğu özel olarak faaliyet gösteren Aile Danışma Merkezlerinde istihdam edilebilirler.

Bakanlığımız bünyesinde de başta Aile Danışma Merkezlerimiz olmak üzere farklı birimlerimizde söz konusu şartları yerine getirerek, aile danışmanlığı eğitimine sahip olmuş personel bulunmaktadır. Bu eğitimden geçerek aile danışmanı unvanı elde etmiş personel, bu unvan herhangi bir kadroya karşılık gelmediği için kendi diğer (sosyal çalışmacı, psikolog, sosyolog vb.) kadro unvanları çerçevesinde istihdam edilmekte ve aile danışmanlıkları nedeniyle farklı bir kategoride değerlendirilmemektedirler. Söz konusu personel aile danışmanı olarak işe alınmamış, işe alındıktan sonra kendi kişisel gelişim ihtiyaçları doğrultusunda aile danışmanı olmuşlardır.

Özetle aile danışmanı olarak şimdiye kadar bir alım yapılmamıştır ve bu doğrultuda bir planlama bulunmamaktadır. Dolayısıyla piyasada belirli bir ücret mukabilinde verilen sertifikaların Bakanlığımıza eleman alımında herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.