1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. 11 günlük Bayram tatiline ilk itiraz geldi!
11 günlük Bayram tatiline ilk itiraz geldi!

11 günlük Bayram tatiline ilk itiraz geldi!

11 günlük Kurban Bayramı tatiline ilk itiraz geldi!

A+A-

ATO Başkanı Baran: "Uzun tatillerde üretim çarkları ve ticaret kesintiye uğruyor"

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Kurban Bayramı tatilinin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü tatiliyle birleştirilmesine ilişkin talepler bulunduğunu belirterek, "Uzun tatillerde üretim çarkları ve ticaret kesintiye uğruyor, ihracat yavaşlıyor. Pandeminin etkilediği ekonomiye uzun tatil durgunluğu yaşatılmamalı." ifadesini kullandı.

11 GÜNLÜK TATİL BİRLEŞTİRMESİ

Baran, yazılı açıklamasında, Kurban Bayramı tatilinin, bayram öncesindeki 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü tatiliyle birleştirilebileceğinin gündeme geldiğine işaret etti.

Uzun tatil süresinin üretim ve ihracatı yavaşlatarak milli gelirin artışını engelleyeceğini kaydeden Baran, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde alınan tedbirler ve kısıtlamalar doğrultusunda birçok sektörün ticari faaliyetini sürdüremediğini hatırlattı.

İşte Kurban Bayramı tatil takvimi;

15 Temmuz Perşembe (Demokrasi ve Millî Birlik Günü-Tatil)

16 Temmuz Cuma (Normal mesai günü)

17 Temmuz Cumartesi (Hafta sonu tatili)

18 Temmuz Pazar.......(Hafta sonu tatili)

19 Temmuz Pazartesi.....Kurban Bayramı arefe günü (Yarım gün tatil)

20 Temmuz Salı............Kurban Bayramı 1. günü

21 Temmuz Çarşamba...Kurban Bayramı 2. günü

22 Temmuz Perşembe...Kurban Bayramı 3. günü

23 Temmuz Cuma........ Kurban Bayramı 4. günü

KAPAT [X]

REKLAM

ads by AdMatic

24 Temmuz Cumartesi...(Hafta sonu tatili)

25 Temmuz Pazar..........(Hafta sonu tatili)

Baran, kademeli normalleşme süreciyle kepenklerini açan işletmelerin birikmiş ödeme ve diğer yükümlülükleri için toparlanma süreci yaşadığına dikkati çekerek, "Yeniden ekonomik çarkını döndürebilmek için kepenklerini kaldıran üyelerimizi yeni bir uzun tatil süreciyle karşı karşıya bırakmak, ticaret hayatını, üretimi ve ihracatı sekteye uğratarak ülke ekonomisinin olumsuz yönde etkilenmesine sebebiyet verebilir." değerlendirmesinde bulundu.

- "Tatil süreleri ekonomiye zarar vermeyecek şekilde planlanmalı"

Turizm sektörünün sıkıntılı bir süreç yaşadığına işaret eden Baran, şu ifadeleri kullandı:

"Turizm sektörü ülke ekonomisinin ana gelir alanlarından biri. Salgın hastalıktan en çok turizm ve diğer hizmet sektörü etkilendi. Kademeli normalleşmeyle birlikte turizm sektöründe de canlanma başladı. Yabancı turistlerin gelmesiyle birlikte sektör kısa sürede toparlayacaktır. Bayram tatilinin iç turizmin canlanması açısından faydalı olduğu herkes tarafından biliniyor. Ancak, bu sürecin ticari hayat, üretim ve ihracat dikkate alınarak, tüm kesimlerin eşit derecede fayda sağlayacağı bir sürede tutulması üretim, istihdam ve vergi gelirlerinin devamlılığı açısından fayda sağlayacaktır."

Baran, ticaret ve sanayide iş hacimlerini etkileyen uzun bayram tatillerinin çalışanların da işe yönelik konsantrasyonlarını bozduğunu belirterek, tatil sürelerinin ülke ekonomisine zarar vermeyecek şekilde planlanması gerektiğini bildirdi.

AA-SGK Rehberi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.