1. HABERLER

  2. 2.6 milyon kamu personeli bu toplantıya kilitlendi
2.6 milyon kamu personeli bu toplantıya kilitlendi

2.6 milyon kamu personeli bu toplantıya kilitlendi

2.6 milyon kamu çalışanı, yarın yapılacak toplantıya kilitlendi. Ekonomi yönetiminin bir araya geleceği toplantıda, kadro talepleri konuşulacak

A+A-

Yılın ilk toplantısını geçen ay yapan Kamu Personeli Danışma Kurulu'nda (KPDK), milyonlarca çalışanı ilgilendiren 33 konu masaya gelmişti. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve kamuda yetkili sendikaların genel başkanları, çalışanların birçok talebini Çalışma Bakanı Faruk Çelik'e iletmişti. Toplantıda başta taşeron işçiler olmak üzere memura disiplin affı, İMD'lerin maaşının artırılması, nöbet sisteminin değişmesi, adliye çalışanına mesai ödenmesi, emekli ikramiyesinde 30 yıl sınırının kalkması gibi 11 önemli konu üzerinde uzlaşma sağlanarak, taslağın Başbakanlık'a gönderildiği açıklanmıştı.

'UMUDUMUZ SÜRÜYOR'

Bakan Çelik, uzlaşma sağlanamayan konularla ilgili tekrar bir araya gelineceğini duyurmuş ve "Danışma Kurulu'nda ele aldığımız çok önemli konu başlıkları var. Uzlaştıklarımızı derleyip, toparlayıp Başbakanlık'a gönderdik ama uzlaşmada zorlandığımız bazı konular var, onları da 16 Nisan'da (yarın) üst düzey bir toplantı yaparak ele alacağız" demişti. Çelik'in duyurusu üzerine, 2.6 milyon kamu çalışanı toplantıdan çıkacak kazanımlara kilitlendi. Bakan Çelik, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Maliye müsteşarlarının katılacağı toplantıda, kamu çalışanlarına verilecek yeni hakların Hazine'ye getirileri üzerinde durulacak. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, Başbakan'ın talimatı olduğunu hatırlatarak, yarınki

toplantıdan umutlu olduklarını

KİM, NE İSTİYOR?

Üniversiteli işçiler: Üniversite mezunu olmalarına ve memur işi yapmalarına rağmen kamu kurumlarında işçi olarak istihdam edilen çalışanlar, statü değişikliği ile memur olmak istiyor.

4C'liler: Özelleştirmeler sonrası değişik kamu kurumlarında istihdam edilen ve 4C'li olarak bilinen çalışanların kadro talebi var.

İMD'ler: Sertifika aldıkları halde atamaları yapılamayan 7 bin iş ve meslek danışmanı (İMD), bir an önce göreve başlayıp işsizlikle mücadelede yer almak istiyor.

Memurlar: 2005 yılından sonra kamu kurumlarında göreve başlayan personel 1 derece verilmesini talep ediyor.

AKADEMİK ZAM MALİYE'DE

BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, akademik personelin maaşlarıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü söyledi. A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün sorularını cevaplandıran Işık, bu konunun Maliye Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü belirterek, "Çalışma bittiği zaman Bakanlar Kurulu'na gelecek ve yürürlüğe girecek. Öğretim elemanlarının özlük haklarının, ücretlerinin iyileştirilmesini ve performans kriterlerinin belirlenmesini istiyoruz" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.