2016’da 100 TL Zammı Hangi Emekli Alacak?

2016’da 100 TL Zammı Hangi Emekli Alacak?

1 Kasım 2015 seçimler öncesinde AK Parti vaatleri arasında emeklilerine 2016 yılı için 1200 lira verilmesi yer almıştır.

1 Kasım 2015 seçimler öncesinde AK Parti vaatleri arasında emeklilerine 2016 yılı için 1200 lira verilmesi yer almıştır.

Sgkrehberi.com'a emeklilerimizden gelen mailler konu hakkında tereddüt olduğunu göstermiştir. Bu nedenle Aralık ayı içinde yapılması planlanan düzenleme ile 100 lira seyyanen zammın nasıl olacağı, geçmiş yıllarda yapılan düzenlemeler ışığında açıklanmıştır.

1)Seyyanen zamdan kimler faydalanacak?

Seyyanen zamdan SSK ve Bağ-Kur emeklileri yararlanacak. SSK tarım emeklisi olanlar ile Bağ-Kur tarım emeklisi olanlar da bu kapsamda seyyanen zam alabilecek.

2)Emekli Sandığıemeklileri seyyanen zam alabilecek mi?

Seyyanen zam uygulamasının kapsamı SSK ve Bağ-Kur emeklileri ile sınırlı tutulması beklenmektedir. Memur emeklilerine Eylül ayından itibaren ortalama 100 lira zam verilmiş ve geçtiğimiz aylarda imzalanmış olan toplu sözleşme hükümlerine göre memur ve emeklilerin aylıkları 2016 yılı için % 6 ve % 5 oranları esas alınarak artırılacağından, memur emeklileri bu uygulamadın kapsamı dışında kalacaktır.

3)2016 Ocak ayında TÜFE oranına göre SSK ve Bağ-Kur emeklisine zam yapılmayacak mı?

5510 sayılı Kanun gereği SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları Ocak ve Temmuz aylarında, bir önceki altı aylık dönemdeki TÜFE oranı kadar artırılmaktadır. 100 liralık seyyanen zam düzenlemesinde aykırı bir düzenleme yapılmaması halinde emekliye iki ayrı zam yapılacaktır. Yani emekli hem TÜFE zammını alacak hem de 100 lira seyyanen zamdan yararlanacaktır.

4)100 liranın tamamını tüm emekliler alabilecek mi?

2015 yılı Temmuz ayında yapılan 100 liralık zamda 1100 lirayı geçmeyecek şekilde bir sınırlama getirilmiştir. 2016 düzenlemesinde böyle bir sınırlamanın olmayacağı düşünülmektedir. Dolayısıyla ödenen emekli aylığı miktarına bakılmaksızın tüm emekliler 100 lira alabilecektir.

5) 100 lira her ay aldığım aylık miktarını artıracak şekilde mi yapılacak?

Emeklilerimizden gelen soruların çoğu bu noktada toplanmaktadır. Getirilmesi beklenen uygulama, Ocak ayındaki aylık miktarınızı belirleyecek ve bu miktar Temmuz ayına kadar değişmeden devam edecek. Örneğin 2015 yılında 1400 lira aylık alan emeklinin aylığının TÜFE zammı ve 100 lira ile birlikte 1540 liraya yükseldiğini varsayalım. Bu emekli Temmuz ayına kadar 1540 lira almaya devam edecek. Yani Şubat ayında 1540 liraya ilave 100 lira, mart ayında da şubat ayında 1640 liraya 100 lira daha ilave şeklinde olmayacaktır. Daha net bir anlatımla Ocak ayında alınan emekli aylığı miktarı Temmuz ayına kadar değişmeyecektir.

6)100 TL dul-yetim aylıklarına nasıl yansıyacak?

Emeklilere geçtiğimiz yıllarda da seyyanen zamlar yapıldı. İlgili yıllarda yapılan seyyanen zamlar sigortalı dosyasına verildi ve hak sahipleri bu zamdan, aylık almalarına esas olan hisselerine göre yararlandı. Örneğin, bir eş ve iki çocuğun olduğu bir dosyada eş 50 TL, çocuklar ise 25’er TL şeklinde yararlanacaktır.

7)İş kazası geliri alanlara 100 lira verilecek mi?

Yine geçmiş uygulamalara baktığımızda iş kazası veya meslek hastalığı sonucu iş göremez hale gelmesi nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri alanlara seyyanen zammın verilmesinde, aldıkları gelire esas olan iş göremezlik derecesi esas alınmaktadır. Örneğin % 40 iş göremezlik derecesi üzerinden gelir alan bir kişiye 100 lira yerine 40 TL şeklinde seyyanen zam yapılacaktır.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.