395 Akademisyene Soruşturma Şoku

395 Akademisyene Soruşturma Şoku

Ankara Başsavcılığı, “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriye imza atan 395 akademisyen hakkında dava açmak için Adalet Bakanlığı’na başvurdu.

Ankara Başsavcılığı, “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriye imza atan 395 akademisyen hakkında TCK’nın 301. maddesinden soruşturma izni için Adalet Bakanlığı’na başvurdu.

Bildirinin ‘’Ülkenin, milli güvenlik, kamu düzeni, kamu güvenliğinin açık ve mevcut tehlike altında olduğu bir zaman diliminde yayınlandığı’’  savunuldu.
1128 akademisyen, Güneydoğu’daki operasyonlar ve sokağa çıkma yasaklarına tepki amacıyla bildiri yayınlamış ve savcılıklar harekete geçmişti. Ankara savcılığı da bu konuda “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçunu düzenleyen TCK’nın ünlü 301. maddesinden inceleme başlattı.

395 İZİN TALEBİ
Soruşturmaya bakan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Taştan, imzacılardan Ankara ve yurt dışında yaşayan 395’i hakkında soruşturma için Adalet Bakanlığı’nda izin istedi. Savcı Taştan, izin başvurusunda, şu ifadeleri kullandı:

“Bildiri, yasadışı terör örgütü PKK’nın kanlı terör eylemlerini yoğunlaştırması, Güneydoğu illerimizin birçok ilçesinde ‘öz yönetim’ adı altındaki silahlı kalkışmalarla, milli güvenlik kamu düzeni, kamu güvenliği, Cumhuriyetin temel nitelikleri ve Devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü tehdit etmesi nedeniyle bu örgüte yönelik olarak başlatılan operasyonların devam ettiği ve şehir merkezlerinde silahlı direniş gösteren örgüt mensuplarının, çok sayıda güvenlik görevlisini şehit ettiği bir süreçte, 11 Ocak 2016 tarihinde yayınlanmıştır.  Bu itibarla eylem ülkenin, milli güvenlik, kamu düzeni, kamu güvenliğinin ‘açık ve mevcut tehlike’ altında olduğu bir zaman diliminde gerçekleştirilmiştir’’

Sözcü

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.