1. YAZARLAR

  2. Doğan CEYLAN

  3. 80 yıllık yasalardan kurtuluyoruz
Doğan CEYLAN

Doğan CEYLAN

Doğan CEYLAN
Yazarın Tüm Yazıları >

80 yıllık yasalardan kurtuluyoruz

A+A-

Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısına ilişkin, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Raporu tamamlanarak meclis başkanlığına sunuldu.

 

Komisyon tasarıda olmadığı halde önemli bir ekleme yaptı. 1702 ve 4357 sayılı yasaların yürürlükten kaldırılmasına ilişkin madde eklendi. Bu düzenleme ile güncel olmayan iki yasa kaldırılmış olacak.

 

1702 sayılı yasa 1930 yılında çıkarılmıştı, öğretmenlerin atanması, adaylık süreci, ödüllendirilmesi gibi hükümlerine yanı sıra bu yasadaki cezalar şöyleydi.

 

1) İhtar

2) Tevbih

3) Ders ücretlerinin kesilmesi

4) Maaş kesilmesi

5) Kıdem indirilmesi

6) Derece indirilmesi

7) İstifa etmiş sayılmak

8) Vekalet emrine alınmak

9) Meslekten çıkarılmak

10) Devlet memurluğundan çıkarılmak.

 

 

4357  sayılı yasa ise 1943 yılında çıkarılmıştı, öğretmenlerin ödüllendirilmeleri, terfileri, cezalandırılmaları vb. konular onda da yer alıyordu. Bu yasadaki cezalar ise aşağıdaki şekilde idi.

a)     Kusurlu sayılma

b)     Maaş kesilmek

c)     Kıdem indirmek

d)     Vazifelerine son verilmek

e)     Meslekten çıkarılmak

 

            70-80 yıl öncesinin yasaları günümüz ihtiyacına cevap vermiyordu. Kullanılan çoğu terimler, kurumlar, kurullar, müdürlükler artık farklıydı. Uygulamada karmaşaya neden oluyordu. Sık sık genelgeler çıkarılmak zorunda kalınıyordu.

 

Bu yasalar özel kanun niteliğinde olduğu için öğretmenler öncelikle bunlara tabi idi. Aynı kusuru işleyen bir  ilkokul öğretmenine 4357 sayılı yasadan, lise öğretmenine ise 1702 sayılı yasadan, bir okulöncesi öğretmenine ise 657 sayılı yasadan, ceza veriliyordu.

 

Tasarı Mecliste görüşüyor. Muhtemelen birkaç gün içinde yasalaşacak. 1702 sayılı yasa tamamen, 4357 sayılı yasanın ise öğretmenlerle ilgili maddeleri yürürlükten kaldırıldığı için öğretmen ve yöneticiler artık diğer memurlar gibi sadece 657 sayılı yasa hükümlerine tabi olacaklar.

 

Eğitim camiası, bu yasaların kaldırılması için yıllardır çaba sarf ediyordu. Soruşturma işleri açısından özellikle disiplin işlerinde çok sorun çıkıyordu. Bu yasaların kaldırılması çok iyi oldu. Ancak öğretmenlik özel bir meslek, 657 sayılı yasanın içermediği görev ve sorumlulukları var. Özellikle disiplin cezalarının uygulanmasında  657 bazen yetersiz kalıyor. O nedenle milli eğitim bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı personelinin, öğretmen ve yöneticilerin tamamının atanmasını, görev ve sorumluluklarını, ödüllendirilmelerini, cezalandırılmalarını velhasıl gerekli tüm düzenlemeleri içeren özel bir kanunun çıkarılması daha doğru olur.

 

Doğan CEYLAN

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.