Aday öğretmenler istediği ili seçemiyor

Aday öğretmenler istediği ili seçemiyor

Öğretmenler ikamet ettiği ili seçemiyor

Milli Eğitim Bakanlığınca 104 branşa 30 bin kadro için öğretmen ataması 10 Şubat 2016 tarihinde yapılmış, ardından bu yıl ilk defa MEB tarafından uygulanacak olan aday öğretmen oryantasyon eğitimi için 15-18 tarihleri arasında "Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Başvurusu/ Adaylığı Kaldırılmış Öğretmenlerin Beyanı" elektronik başvuru formunda başvuruları alınmaya başlandı.

Bu atanan öğretmenlerden adaylığı kaldırılmış öğretmenler, 15-18 tarihleri arasında elektronik başvuru formunda adaylıklarının kaldırıldığına ilişkin beyanda bulunanlar 19 Şubat 2016 tarihinden sonra atanmış oldukları ilde göreve başlayacaklar.

Adaylıkları kaldırılmamış öğretmenler ise 15 ila 18 Şubat arasında ikinci aşamada danışman öğretmen eşliğinde yetiştirilmek üzere il tercihinde bulunacaktır. Bu ikinci aşamada tercih ettikleri il emrine atamaları yapılan öğretmenlerin görev yerleri il milli eğitim müdürlüklerince 25 Şubat 2016 tarihine kadar belirlenecek ve bu belirlemelerden sonra en kısa sürede aday öğretmenler görevlerine başlayabilecektir.

Birçok kez MEB yetkilileri tarafından adaylar kendi yaşadıkları şehirlerde eğitim alacaklardır açıklamalarını rağmen bazı branştaki öğretmenler yaşadıkları ili veya da atandığı ili tercih edemiyorlar.

Aday öğretmenlerin tercihleri yaşadıkları şehre 300-500 km uzakta olan az sayıda şehirler sınırlı, öğretmenler ikamet ettikleri illere çok uzak bu illeri tercih etmek zorunda kalacaklar daha şehre adapte olamadan staj süreci sona erecektir. Bu eğitim öğretmenler için verimli olamayacaktır. Ayrıca bu öğretmenler nerde kalacaklardır ev tutsalar eşya alacaklar mıdır? İkinci el mi eşya alacaklar, staj sonunda aldıkları eşyaları ne yapacaklar? Bakanlığın bu konudaki tavsiyesi nedir? Otelde kalsalar parayı nerden bulacaklar? Çoluğundan çocuğundan ayrı kalmaları da cabası.

Bu öğretmenler direkt atandıkları illere gitseler daha faydalı olacaktır. Zor şartlar altında öğretmen olmaya hak kazanmış öğretmenler ya ikamet ettikleri ilde ya da atandıkları ilde "Aday Öğretmen Yetiştirme Sürecine" katılmak istiyorlar. Atandıkları ilde stajı yaptırılsa görev yapacağı okul; ilçede, köyde evini nerede tutacak, kalacak yer sorunu yine ortaya çıkacak, mantıklı olan ikamet ettikleri ilde staj yapmalarını sağlamaktır.

İşte örnekler;

"İyi akşamlar. Atandığım il ve ikamet ettiğim il Muş, evliyim ve çocuğum var bu durumda ailecek başka bir ile gidip staj yapmam çok büyük mağduriyet doğuracak bana. Muş'ta staj yapmak istiyorum fakat staj yapmam için tercih listemde Muş yok."

Örnek 1:

Branş: Türkçe

Atandığı il: Muş

İkamet ettiği il: Muş

Tercihlere açılan iller: Muş yok

Örnek 2:

Branş:

Atandığı il: Antalya

İkamet ettiği il: Uşak

Tercihlere açılan iller: Antalya ve Uşak yok

Örnek 3:

Branş:

Atandığı il: Aydın

İkamet ettiği il: Mersin

Tercihlere açılan iller: Aydın ve Mersin yok

Örnek 4:

Branş:

Atandığı il: Zonguldak

İkamet ettiği il: Rize

Tercihlere açılan iller: Zonguldak ve Rize yok

Örnek 5:

Branş:

Atandığı il: Kırıkkale

İkamet ettiği il: Kastamonu

Tercihlere açılan iller: Kırıkkale ve Kastamonu yok

Örnek 6:

Branş:

Atandığı il:Bursa

İkamet ettiği il: Kırıkkale

Tercihlere açılan iller: Bursa ve Kırıkkale yok

Ahmet KANDEMİR

 
Memurlar.Net - Özel

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.