1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. ADAY ÖĞRETMENLİK

  4. Aday öğretmenlik eğitimi Ağustos ayı bitmeden tamamlanmalıdır
Aday öğretmenlik eğitimi Ağustos ayı bitmeden tamamlanmalıdır

Aday öğretmenlik eğitimi Ağustos ayı bitmeden tamamlanmalıdır

Aday öğretmenlerin adaylık eğitimlerinin Aday Öğretmen Yetiştirme Programı’nda tanımlanan tarihten en az 15 gün önce tamamlanması ya da adaylık eğitimlerini atandıkları yerlerde tamamlamaları hususunda düzenleme yapılması talebiyle Milli Eğitim Bakanlığı’

A+A-

Aday öğretmenlerin adaylık eğitimlerinin Aday Öğretmen Yetiştirme Programı’nda tanımlanan tarihten en az 15 gün önce tamamlanması ya da adaylık eğitimlerini atandıkları yerlerde tamamlamaları hususunda düzenleme yapılması talebiyle Milli Eğitim Bakanlığı’na müracaatta bulunduk.

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nce çıkarılan Aday Öğretmen Yetiştirme Sürecine İlişkin Yönerge kapsamında düzenlenen Aday Öğretmen Yetiştirme Programı’na göre, aday öğretmenlerin adaylık eğitimleri Eylül ayının ilk haftasında tamamlanacaktır.

Bu durumda, aday öğretmenlerin adaylık eğitimlerini tamamlayacakları tarih ile atamalarının gerçekleştirildiği yerlerde göreve başlamaları gereken tarih arasında çok kısa bir zaman dilimi kalmaktadır. Bu da, söz konusu öğretmenlerin atamalarının yapıldığı yerlerde kalacak yer bulmaları, taşınma işlemlerini tamamlamaları, görev yapacakları kurumu ve mahalli tanımaları ve adapte olmaları için yeterli zaman bulamayacakları anlamına gelmektedir.

Bilindiği üzere, 2016 Şubat ayında atanan aday öğretmenlere adaylık eğitimlerini, atamalarının gerçekleştirildiği yerlerde değil, bulundukları yerlerde tamamlamalarına imkân tanınmıştı. Yine geçmiş yıllarda öğretmenlerimizin yılsonu seminer çalışmalarını, tatillerini geçirdikleri yerlerde tamamlamaları sağlanmıştı.

Eğitim-Bir-Sen olarak, aday öğretmenlerin eğitim-öğretim yılı başında mağduriyet yaşamamaları ve görev yerlerine daha rahat giderek göreve başlayabilmeleri için adaylık eğitimlerinin Aday Öğretmen Yetiştirme Programı’nda tanımlanan tarihten en az 15 gün önce tamamlanmasını istedik. 

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü'ne gönderdiğimiz yazı 

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü'ne gönderidiğimiz yazı 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.