1. HABERLER

  2. SENDİKALAR

  3. Ali Yalçın'dan Müdür Kıyımına Tepki: Sonuçlarıyla Birlikte Yok Sayılmalıdır
Ali Yalçın'dan Müdür Kıyımına Tepki: Sonuçlarıyla Birlikte Yok Sayılmalıdır

Ali Yalçın'dan Müdür Kıyımına Tepki: Sonuçlarıyla Birlikte Yok Sayılmalıdır

Sivas’taki Skandalın Ardından Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali YALÇIN Sivas’a Çıkarma yaptı.

A+A-

Memur-Sen ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın Yayla birlikte Sivas’a Çıkarma yaparak Okul Müdürlerinin görevden alınma süreciyle ilgili açıklama yaptı.

Ali YALÇIN sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

"Eğitim-Bir-Sen Sivas 1 No’lu Şubemizi ziyaret ettik. Eğitim kurumu yöneticileri ve öğretmenlerle bir araya geldiğimiz toplantımızda eğitim kurumlarının salt akademik başarı üzerinden inceleme/değerlendirmeye tabi tutulmasının yanlışlığına ilişkin değerlendirmeleri dinledik.

Bu tür akademik sonuçlar üzerinden yapılan değerlendirmelerin; öğrenci/öğretmen/veli ve yöneticilerinin kaygılarını artırdığını gördük. Skora dayalı eğitimin pedagojik/psikolojik açıdan sakıncalarını dinledik. Yapılan bu yanlış uygulama sonuçlarıyla birlikte yok sayılmalıdır.

Sivas’taki yaşanan süreci tüm boyutları ile takip edeceğimizin,yetkililerin iyi niyetle atacakları adımlara her türlü desteği sunacağımızın,üyelerimizin hukuki ve özlük haklarını ise sonuna kadar savunacağımızın kamuoyu tarafından bilmesini isterim."

NE YAŞANMIŞTI?

2018 LGS’de Türkiye 38. Olan Sivas, 2019 LGS’de 59’ unculuğa gerileyince suçlu okul müdürleri olmuştu.  167 ortaokulu olan Sivas’ta, 2019 LGS’de Sivas ortalamasının altında kalan 84 okul müdürü hakkında müfettişlerce soruşturma başlatılmış,  Okulları YAP(Yönetici Akademik Projesi) ile fizikî koşullar, temizlik ve hijyen bakımından önce memurlar sonra müfettişler marifetiyle denetleyen il milli eğitim müdürlüğü, bu denetim raporları ve LGS sonucuna göre Sivas ortalamasının altında kalan 84 okul müdürünün 21'ini İl İdaresi Kanununa dayanarak görevden almıştı. Yürütülen soruşturma neticesinde 84 okul müdürünün hepsine kınama cezası verilmişti.

SİVAS VALİLİĞİ VE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ NASIL ADIM ATACAK?

Yaşanan gelişmeler sonrasında, Genel Başkan Ali Yalçın'ın açıklamaları incelendiğinde; okul müdürlerine verilen cezaların kabul edilemeyeceği, konunun takip edildiği, Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden makul bir adım atılması beklendiği anlaşılmakta.

Bu açıklamaların ardından bakalım Sivas Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü nasıl bir adım atacak? 

Kamuoyu şimdi bu gelişmeyi bekliyor...

Turkiyeegitim.com Özel haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler