Altyapısı mükemmel okullar

Mutadımız olduğu üzere bu hafta da arkadaşım Kandilli İlkokulu Müdürü Süleyman Sönmez ile iki farklı okulu ziyaret ettik.

 

Cuma namazını müteakiben ilk uğradığımız okul, Üsküdar Namazgah mevkiinde bulunan Henza Akın Çolakoğlu İmam-Hatip Lisesi idi. Müdür Karani Bedir hocamız acilen bir toplantıya çağırıldığı için bizi Müdür Yardımcısı Zeki Diril karşıladı. Zeki Bey'i İGEDER günlerimizden beri tanırım. Müdür odasında gerçekleşen sohbetimize diğer müdür yardımcıları da katıldı. Tevafuk bu ya sohbete katılanlar arasında Süleyman Sönmez'in Suşehri İmam-Hatip Lisesi'nden Coğrafya öğretmeni de vardı. Koyu bir sohbete daldık. Liseli yıllarımızla bu günleri kıyasladık. İmam-Hatiplerin maddi sahadaki gelişmelerinden bahsettik. Kara lastikle okula gittiğimizi hatırlayarak.

Kim ne derse desin, hangi karalamayı yaparsa yapsın İHL'ler maddi planda altın günlerini yaşıyorlar. Halkımız, gelecek adına yegâne umut bağladığı bu okullara yardımlarını esirgemiyor. Devletimizin başındakiler de halkın gözbebeği gibi baktığı bu okullara milletimize verdikleri değeri gösterircesine müzahir oluyorlar. Yani maddi planda işler ziyadesiyle olumlu. İHL'lerde görev yapan idareci ve öğretmen arkadaşlarımızın omuzlarında büyük bir mesuliyet var. Ziyaretlerimizde gördük ki meslektaşlarımız sorumluluk bilincini tam anlamıyla idrak etmişler. Çabalarının semerelerini en kısa zamanda almalarını temenni ediyorum.

 

Henza Akın Çolakoğlu İmam-Hatip Lisesi merkezi bir mevkide. Okulumuz inşa edilirken bu özelliği kısman göz ardı edilmiş. Bölge açısından çok faydalı olabilecek bir planlama yapılmamış. Sonradan bahçeye kondurulan spor salonu ise tam bir ucube olmuş. Ancak okul idarecilerinden aldığımız bilgilere göre okul binasının yerleşimindeki garabet giderilecek. Bahçede yer alan spor salonu yıkılarak büyük bir sorun olan hafriyat temizlenecek. Yapılacak tadilatlarla okulumuz daha kullanışlı hale getirilecek.

 

Birçok İHL'de gördüğümüz kimi sorunlar burada da mevcut. Okulun lise bölümü halen devam ediyor. Lise bölümü sonlandırıldıktan sonra Henza Akın Çolakoğlu İmam-Hatip Lisesi öğrenci ve öğretmen kadrosuyla daha nitelikli hale gelecek. Okul binasının arkalarında yer alan boş arsaya da bir yurt binası yapılacak. Görünen o ki idarecilerimiz ve meslektaşlarımız daha kaliteli bir imam-hatip lisesi için çok azimliler. Bu amaçlarına ulaşacaklarına yürekten inanıyorum. Temennim Henza Akın Çolakoğlu İmam-Hatip Lisesi'nin gerekli inşa faaliyetleri de yapılarak en kısa zamanda dört dörtlük bir okul olması. Camiamıza da bu yakışır. 

 

Hep Üsküdar okullarını dolaşıyoruz, bu sefer farklı bir ilçeye gidelim diye Ümraniye Mehmet Akif İmam Hatip Ortaokulu’na yöneliyoruz.

Ümraniye Atakent semtinde klasik okullardan farklı tarzda inşa edilmiş modern bir bina karşıladı bizi. Dış cepheden bakınca bir iş merkezi görünümlü binanın bahçesine girdiğimizde içim bir anda değişik duygularla doldu. Bahçede kendi hallerinde oynayan çocuklar, ılık bahar rüzgarlarında salınan çiçekler gibiydiler. Hayran hayran onları izlerken Okul Müdürü İbrahim Bey’in daveti ile kendime geldim. İçeri girdiğimde gördüm ki binanın içi de dış cephesi gibi tertemiz ve düzenli.

Koridorlar aydınlık, merdivenler geniş ve çıkıp inmek son derece kolay. Müdür Bey bizi odasına buyur etti. Okulun modern görünümüne inat edercesine müdür odası gösteriş ve ihtişamdan uzak, sade, basit ve küçücük.

Anlıyorum ki genç ve dinamik müdürümüzün mütevazı kişiliği mekanına da yansımış. Keşke tüm müdür odaları Ümraniye Mehmet Akif İmam-Hatip Ortaokulu’nun Müdürü İbrahim Bey’in odası gibi olsa diye zihnimden bir temenni geçip gidiyor.

Kahve ikramı eşliğinde okul hakkındaki sorularımızı cevaplıyor okul müdürü. Ümraniye Mehmet Akif İmam-Hatip Ortaokulu isimlerinin gizlenmesini özellikle isteyen hayır sahiplerinin desteğiyle Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can Bey’in önderliğinde yapılmış. Eski bir öğretmen olan Hasan Başkan’a gıyabında teşekkür ediyoruz. Mükemmel bir yapı çıkmış ortaya. Bu güzel okulumuzun açılışına muhterem bakanımız Nabi Avcı Bey de teşrif ederek güzelliklere güzellik katmış. Camiamız adına büyüklerimize müteşekkiriz.

Kahvelerimizi içtikten sonra okulun diğer kısımlarını da geziyoruz. Üst katlara çıktık. Kız ve erkek öğrenciler için ayrı ayrı düzenlenmiş abdesthane ve mescitleri gezdik. Özellikle mescitler birbirinden güzel. Doğrusu bayıldım. Öyle bodrum veya alt katta mescit düzenleyen müdürler gelsinler de bu okulumuzdaki mescitleri görsünler. Manzara da harika. Ferah ve aydınlık. Marmara Denizi’ni rahatlıkla izleyebilirsiniz. Yapana, yaptırana ve vesile olanlara teşekkürler. Hepsinden Allah razı olsun.

Gerçekten de alt yapısı ile mükemmel bir okul Ümraniye Mehmet Akif İmam-Hatip Ortaokulu. Müdür Bey gerçek bir eğitim gönüldaşı. Genç ve dinamik eğitimci kadrosu ise tam uyumlu. Hele öğrenciler hepsi birer nadide çiçek. Rabbim nazarlardan korusun.

Bu mükemmelliğe güzel bir bahçe ile tamamlamak gerekli dediğimde Müdür Bey, “o da olacak inşallah” diyor. Giriş kapısının önündeki boş alan da bahçeye katılırsa bu güzel okulumuz inanıyorum ki örnek bir okul olur. İnanıyorum ki Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can Bey, bu hediyeyi okulumuzdan esirgemeyecektir.

12-037.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum