1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KAMU HABERLERİ

  4. Anayasa Mahkemesi, Güvenlik Soruşturması Kanununu gündeme alacak
Anayasa Mahkemesi, Güvenlik Soruşturması Kanununu gündeme alacak

Anayasa Mahkemesi, Güvenlik Soruşturması Kanununu gündeme alacak

Mahkeme 24.06.2021 tarihli genel kurul gündemini açıkladı. Yüksek Mahkeme 9 dosya hakkında ilk incelemeyi yapacakken bir düzenlemeyi de esastan karar bağlayacak.

A+A-

Esastan karara bağlanacak dosya ise; 6/2/2018 tarihli ve 7086 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Kabul Edilmesine Dair Kanun'un;

A. 1. maddesinin ve ekli (1) sayılı liste

B. 3. maddesinin ve ekli (4) sayılı liste

C. 4. maddesinin,

Mezkur 1. maddede emniyet harici diğer kamu kurum ve kuruluşlarından atılan personele ilişkin düzenlemeler ve liste yer almakta iken; 3 üncü maddesinde ise Emekli Emniyet Teşkilatı personeline ilişkin tedbirler yer almakta.

Ayrıca, "4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 133 üncü maddesi uyarınca kayyım atanan şirketlerde ortaklık pay ve haklarına ilişkin olarak soruşturmanın başladığı tarihten bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar şirket ortakları tarafından yapılmış olan devir ve temlik işlemleri muvazaalı kabul edilerek geçersiz sayılır ve ticaret sicilinden resen terkin edilir." Hükmünün yer aldığı 4 üncü madde hakkında da karar verilecek.

İlk incelemenin yapılacağı dosyala içinde kamu personelini ilgilendiren ise;

7/4/2021 tarihli ve 7315 sayılı Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu'nun bazı hükümlerinin iptallerine ve yürürlüklerinin durdurulmasına karar verilmesi talebidir.

Yüksek mahkeme, Siyasi Parti Mali Denetimine ilişkin 66 Dosyayı karara bağlayacak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.