Asgari ücret ne zaman sonuca bağlanacak?

Asgari ücret ne zaman sonuca bağlanacak?

Türkiye'de yaklaşık 6 milyonu ilgilendiren asgari ücret tartışması yapılacak toplantıların ardından. Geçtiğimiz günlerde toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısından bir sonuç çıkmamıştı. Bu pazarlıkta işçi sendikaları ve hükümet kanadını

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2016 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere toplantılar yapıyor. İşçi sendikaları ve hükümet temsilcilerinin katıldığı toplantılarda asgari ücretin ne kadar olacağı belli olacak.

Geçen senelerde asgari ücreti belirleme toplantıları dört veya beş toplantının ardından neticelenmişti. AK Parti'nin 1 Kasım Seçimi öncesi açıkladığı "asgari ücreti 1300 liraya yükseltme" vaadi nedeniyle bu yıl ki görüşmelerin önceki yıllardan farklı olarak, kısa sürede uzlaşmayla sonuçlanması bekleniyor.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Yasa gereği beşer işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise Türk-İş temsil ediyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıyor. Asgari ücretin ne kadar olacağına oy çokluğu ile karar veriliyor. Oylar eşit çıktığı takdirde başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor ve başkanın tarafının belirlediği ücret uygulanıyor.

ASGARİ ÜCRET ŞUANDA NE KADAR?

Asgari ücret, 2015 yılında bekar bir işçi için brüt 1273 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin lira 54 kuruş olarak uygulanıyor. Kapıcılarda ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 1082 lira 47 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti ise bir işçi için 1496 lira 36 kuruş düzeyinde. Bunun 1273 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret oluştururken, 197 lira 39 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 25 lira 47 kuruşu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.