Bakan Avcı'dan öğretmen ataması açıklaması

Bakan Avcı'dan öğretmen ataması açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 22 Aralık 2015 tarihinde, TRT Haber'de konuştu

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 22 Aralık 2015 tarihinde, TRT Haber'de konuştu

Engelli öğretmen adaylarının tümü alınacak mı?

Başvuran bütün engelli öğretmen adayları atanacak

TRT Haber'de konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 150 kişilik kadroya başvuran 203 engelli öğretmen adaylarının tümünün atanacağını açıkladı

30 bin atamanın zamanlaması ne zaman olacak?

30 bin atamayı Şubat ayında yapacağız. Mecliste 12 bin 500 var. Temmuz'da emekli olacaklar da var. Toplam elimizde 30 bin olacak. Biz 30 bine tamamlamak için 12 bin 500 adet talepte bulunuyoruz.

Şubat'ta atanan öğretmenler oryantasyon eğitimine tabi tutulacaklar. Atanacak öğretmenler, atandıkları tarihten itibaren maaşlarını alacaklar.

Danışman öğretmenlerin aday öğretmenlerle ilgili kayıtlarını şuan dikkate almıyoruz. Ancak ileride, bu değerlendirmeler performansın ölçümünde değerlendirilebilir.

Yığılma olan bölümlerin kapatılmasına yönelik bir çözümünüz var mı?

YÖK'le ilişki halindeyiz. Şuan geriye doğru bir yığılma var, bunun için yapılabilecek bir şey yok. Ama öğretmen strateji belgesinin yayınlanması sonrasında bazı hususlar düzene girecek.

Branşlara göre 95 bin ihtiyacımız var.

Öğrenciler açısından neler değişecek yeni dönemde?

Burada kişisel vizyon değil kurumsal vizyon önemli. Her Milli Eğitim bakanı değiştiğinde sistem değişiyor gibi bir şehir efsanesi var, bu doğru değil.

El yazısı devam edecek mi?

El yazısı, ilk estetik eğitimi ve ilk kurala uyma eğitimidir. Bu duyguyu çocuğa verirsek, arabayı kafasına göre park etmez. Herşeyin bir kuralı olduğunu öğrenir. Evet çocuklarımız biraz zorlanıyor olabilir ama buna devam etmeliyiz. Öğretmenler bu konunun önemi konusunda yeniden hizmetiçi eğitime alınmalıdır.

Biz önümüzdeki dönem velilere de karne vereceğiz. Okula kaç kez geldiniz, okul aile birliğine katıldınız mı, öğretmeniyle kaç kez görüştünüz. Veliler de bize karne versin. Bizi denetlesinler.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.