1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. EKONOMİ

  4. Bakan Nebati '2022 senesinin sonuna kadar %30 enflasyon olabilir'
Bakan Nebati '2022 senesinin sonuna kadar %30 enflasyon olabilir'

Bakan Nebati '2022 senesinin sonuna kadar %30 enflasyon olabilir'

Hazine ve maliye bakanı Nureddin Nebati'nin enflasyonun 2022 sonuna kadar %30'un altına inmeme potansiyeli olduğunu söylediği belirtildi.

A+A-

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, akademisyen ve ekonomistlerle yaptığı toplantıda kur konusunda önemli mesajlar verdi.

Bakan Nebati'nin enflasyonun 2022 sonuna kadar %30'un altına inmeme potansiyeli olduğunu söylediği belirtildi. Bakan Nebati'nin "Politika faizini devreden çıkarttık. Bu bir başarı değil mi?" dediğinin de altı çizildi.

"Amaç Enflasyonu tek haneli rakamlara indirmek "Enflasyonun tek haneye indirilmesinin programın amaçlarından biri olduğunu belirten Bakan Nureddin Nebati'nin toplantıda yüksek enflasyon herkesin problemi olduğunu vurguladığı, negatif reel faizin ise birçok ülkede görüldüğünü söylediği belirtildi. Bakan Nebati'nin yeni ekonomik modelin başlıca amaçlarını ise şöyle sıraladığı ifade edildi:

"Dengeli ve sürdürülebilir bir büyüme, selektif kredi politikası, yatırım ortamının iyileştirilmesi, enflasyonun tek haneli rakamlara indirilmesi, büyüme kompozisyonunun dış talep ağırlıklı olarak iyileştirilmesi."

‘KESİNLİKLE FAİZ ARTMAYACAK, GERİ DÖNÜŞ YOK’

Toplantıya katılan isimlerden Nişantaşı Üniversitesi öğretim üyesi Tuğberk Çitilci, Bakan Nebati'nin Merkez Bankası'nın (TCMB) kesinlikle faiz artışı yapmayacağını, mevcut politikadan geri dönüş olmayacağını net olarak vurguladığını belirtti.

Bakan Nebati'nin Kur Korumalı Mevduat hesaplarında biriken paranın 21 Ocak itibarıyla 184 milyar TL’ye ulaştığı bilgisini paylaştığını belirten Çitilci, bunun 49 milyar TL'sinin Merkez Bankası (TCMB) uygulaması kapsamında dövizden TL'ye dönüşler, 135 milyar TL'sinin de Hazine'nin uygulaması kapsamında Kur Korumalı TL Mevduat uygulamasına geçişler olduğunu aktardı.

Çitilci ayrıca, Hazine uygulaması kapsamında 408 bin, TCMB uygulaması kapsamında 49 bin olmak üzere toplam 477 bin kişinin kur korumalı mevduata geçtiği bilgisinin paylaşıldığını söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.