1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KAMU HABERLERİ

  4. Bakan Soylu’dan ’nüfus hizmetleri’ açıklaması
Bakan Soylu’dan ’nüfus hizmetleri’ açıklaması

Bakan Soylu’dan ’nüfus hizmetleri’ açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Evlendirme işlemleri müracaattan tören yerine, düzenlenecek belgeden nikahı kıyacak memurun giyeceği kıyafete kadar belediye memurunun uyguladığı Türk Medeni Kanunu ve Evlendirme Yönetmeliği...

A+A-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Evlendirme işlemleri müracaattan tören yerine, düzenlenecek belgeden nikahı kıyacak memurun giyeceği kıyafete kadar belediye memurunun uyguladığı Türk Medeni Kanunu ve Evlendirme Yönetmeliği hükümlerini aynen il ve ilçe müftüleri de uygulayacak, yapılacak evlendirmelerde hiçbir farklılık göstermeyecektir" dedi.

Bakan Soylu, İçişleri Komisyonu üyelerine Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda yapılacak değişiklikler hakkında bilgi verdi. Soylu, tasarıda elektronik ortamda bulunan aile kütüklerinde kişiye ait tek kayıt tutulacağını belirterek, "Kişi ve olayların kayıtlarının Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile ilişkilendirilmesi, nüfus kayıtlarıyla ilgili bağın kurulması, mükerrer kayıtların önlenmesi ve tüm işlerde teknik denetimin sağlanması amaçlanmıştır. Bu tasarı ile teknolojik imkanlarda kullanılarak bürokrasinin azaltılması, hizmet sunumunda etkinliğin ve verimliliğin arttırılması, iş süreçlerinin basitleştirilmesi ve kısaltılması, bazı işlemlerin online olarak verilmesi, fiili durumlara hukuki işlerlik kazandırılması bu tasarıyla hedeflenmiştir. Tasarıyla hastanelere, mahkemelere, dış temsilciliklere ve evlendirme memurluklarına elektronik ortamda bildirme ve nüfus olaylarının tescili yetkisini veriyoruz. Bu sayede adı geçen nüfus olaylarının nüfus müdürlüklerine gitmeye gerek kalmadan elektronik ortamda kolayca tesciline imkan sağlıyoruz. Yazım ve imla hatası bulunan veya problemli isim ve soyadlarının mahkeme kararına gerek kalmadan değiştirilmesi imkanı veriyoruz" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.