Bakanlığa Okul Dönüşüm Uyarısı

Milli Eğitim Bakanlığı, kademeli eğitime geçişle birlikte ilköğretim okullarını, ilkokul ve ortaokul olarak dönüştürmeyi 4 yıllık sürece yaymıştı. Bu dönüşüm sancısının bir yılda bitirilmesi gerektiğine ilişkin açıklama yazılarımız ve bakanlık yetkileriyle görüşmelerimiz olumlu sonuç vermiş ve geçen yıl okul aktarımları konusunda Bakanlıkça bir yayı yayımlanmıştı. Bu yazı ile ilkokul içinde bulunan ortaokul öğrencileri ve öğretmenlerinin ortaokullara aktarılması, ortaokullar içindeki ilkokul öğrencilerinin ve sınıf öğretmenlerinin ise ilkokula aktarımları istenmişti.

Bazı il ve ilçelerimizde bu yazı dikkate alınarak aktarımlar yapıldığı halde bazı ilçelerimizde bir tek kurumda bile aktarım yapılmadı. Bu öğretim yılında aktarımı yapılmayan ortaokullar içinde 3 ve 4 üncü sınıf ilkokul öğrencileri, ilkokullar içinde ise 7 ve 8 inci sınıf ortaokul öğrencileri öğrenimlerine devam ettiler.

Önümüzdeki öğretim yılı itibariyle aktarım yapılmayan okullarda tablo çok daha çarpıcı hale gelecek:
İLKOKULLAR: İlkokullar içinde 1,2,3, 4 üncü sınıf öğrencilerinin yanında sadece ortaokulun 8 inci sınıfları öğrenime devam edecek.

ORTAOKULLAR: Ortaokullar içinde ise sadece ilkokul 4 üncü sınıflar olacak.

Bu durum özellikle eğitim öğretim açısından sorunlar yaratacak. Bakanlığın ilkokul ve ortaokulların sabahçı-öğlenci olarak eğitime devam etmesi emrinin uygulanması imkansız hale gelecek çünkü  ilkokul ve ortaokul şube sayıları çok dengesiz olacak. 40 şube ilkokul+ 4 şube 8 inci sınıftan oluşan bir okulda ortaokul sabahçı olursa okul boş kalacak, öğleden sonra ilkokullar için derslikler yetersiz kalacak öğrenciler birlikte eğitim görmeye mecbur kalacak.

En önemli sorun öğretmenler açısından çıkacak. Aktarımı yapılmayan okullarda bir sınıf kalacağı için bu okullardaki öğretmenler norm kadro fazlası olacak, önümüzdeki yıl ise tamamı kadrosuz kalacağı için bu yıldan itibaren okullardan tayin isteyecekler ve bu okullarda kadrolu öğretmen kalmayacak. Geçen yıl bile birçok branş öğretmeni okulları ilkokula dönüştüğü için norm fazlası olacağı endişesiyle tayin istemiş ve ilkokullar içindeki ortaokul sınıflarında kadrolu öğretmen sayısı azalmış, dersler ücretli öğretmenlerle kapatılmaya çalışımlaştı. Bu yıl sorun had safhaya ulaşacak. Bu tür okullara kadrolu öğretmen kalmayacak. Bu da eğitim-öğretimin kalitesini düşürecek.

Bakanlık, il içi yer değiştirme işlemlerine ilişkin yazı yayımladı, ancak il içi isteğe bağlı atamalar yapılmadan önce aktarımı yapılmamış yüzlerce ilkokul ve ortaokuldaki öğrenci ve öğretmenlerin aktarımı yapılmalı daha sonra il içi atamalara geçilmelidir.

Bakanlık yetkilileri geçen yıl sesimize kulak vererek doğacak sorunların önüne geçmiştir. Bu yıl aktarım konusu daha da önemli hale gelmiştir. Bu hususun ele alınması hem eğitim-öğretimin niteliği hem de personel işleri açısından kaçınılmaz hal almıştır. İnsan Kaynakları ve Temel Eğitim Genel Müdürlüklerinin ivedilikle bu konuyu gündemlerine alması eğitim sistemimiz açısından yararlı olacaktır.

Doğan CEYLAN

Yönetim Bilimi Uzmanı

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum