Bazı öğretmenlerin diploma bilgileri değiştirilmiş

Bazı öğretmenlerin diploma bilgileri değiştirilmiş

İlk ve orta dereceli okullarda görevli 913 bin öğretmen bakanlık talimatıyla diploma bilgilerini kontrol etti. Öğretmenlerin diploma bilgileri değiştirilmiş.

MEB'in 71 sahte öğretmeni görevden aldığı diploma operasyonu, boyut değiştirdi. Sistemdeki 913 bin öğretmenden MEBSİS'teki, 'kişisel bilgiler modülü'nde diploma bilgilerini kontrol etmesi istendi. Öğretmenlerden bazıları, mezuniyet tarihlerinin 1 Ocak'a sabitlendiğini gördü. İstanbul'da sınıf öğretmeni A.G, 1976 doğumlu. MEB kayıtlarına göre, 1970'de doğmadan 6 yıl önce öğretmenliğe başlamış. Diploma bilgileri değiştirilen öğretmenler, üst makamlara koştu.

Bakanlık, 'Şifreleri paylaşmayın'

Bakanlık, 'MEBSİS'e genel bir saldırı yok, sistem işliyor. Şifreler, üçüncü şahıslarla paylaşılmasın' diye uyardı. Milli Eğitim Bakanlığı'nda kayıtlı tüm öğretmenlerin diploma verileri Rehberlik ve Denetim Başkanlığı'nca verilen yazılı talimatla 81 ilde yakın takibe alındı. Okul müdürleri sistemdeki hatalı verilerden sorumlu tutulacak. Öğretmenlerden de kişisel şifreleriyle MEB Bilişim Sistemleri'ne (MEBSİS) girerek, öğrenim bilgileriyle ilgili modülü kontrol etmeleri istendi. Sistemde, 1 ay önce herşey yolunda görünürken, bazı öğretmenlerin özellikle diplomalarıyla ilgili verilerin yer aldığı alanda değişiklikler ortaya çıktı. Kim ya da kimlerin yaptığı bilinmeyen müdahale sonunda, şimdiye kadar diplomasında hiçbir sorun olmayan bazı öğretmenlerin diploma ve atanma tarihleri değişti.

Diplomadan 22 yıl sonra kurulmuş

MEBSİS'te verileri değiştirilen İstanbul'da görevli Sınıf Öğretmeni A.G'ye ulaştık. Öğretmen A.G, 8 yıl önce asaleten öğretmen olarak atanmış. Ancak, sistemde diploma verileri kontrol edildiğinde 46 yıl önce atanmış olduğunu gördü. Bakanlık kayıtlarına göre 39 yaşında olan öğretmen, doğmadan 6 yıl önce öğretmen olarak atanmış. Bu durumda meslekte 46 yılını doldurmuş olan A.G'nin şimdiye kadar emekli olması gerekiyor. Öğretmen A.G, 1970 yılında Kırıkkale Üniversitesi'nden mezun olmuş görünse de, aslında bu üniversite 1992'de kurulmuş. Yani üniversite MEB kayıtlarında kuruluşundan 22 yıl önce mezun vermiş görünüyor.

39 yaşında ama 46 yıllık öğretmen

Öğretmen A.G yaşadıklarını, "MEBSİS'te öğrenim bilgilerimi açınca 01.01.1970'te Kırıkkale Üniversitesi'nden mezun olmuş göründüğümü farkettim. O tarihte bu üniversite hiç yok. Üniversite, 1992'de kuruldu. Kırıkkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü'nü 2004'te bitirdim. 2008'de öğretmen olarak atandım. 8 yıllık öğretmenim ama sistemde 46 yıllık görünüyorum. MEBSİS'te ben doğmadan 6 yıl önce üniversiteyi bitirmiş, atanmış görünüyorum. Sistemdeki tüm verilerim doğruydu. Hizmet yılı ve hizmet puanlarım halen doğru. Ama diploma bilgilerinde ciddi sorun var. Birçok arkadaşım da benzer durumda. Sistemde verilerimi, düzelttirmeye çalışıyorum. Diplomamdan eminim. Ama insan kendinden şüpheye düşüyor. Diplomadaki soğuk damgayı bile kontrol ettim. Diplomasında sorun olmayan öğretmenler, birileri tarafından sabote edilmeye çalışılıyor" diye anlattı.

Antalya'daki sahte öğretmen kayıp

MEB'in yaptığı sahte diploma operasyonunda görevden alınan öğretmen sayısı 78'e ulaştı. Antalya'nın Akseki ilçesinde sahte diplomayla öğretmenlik yaptığı belirlenen B.B adlı 25 yaşındaki kadın, görevden alındı.Geçtiğimiz yıl yapılan öğretmen atamasıyla ilçedeki bir ilkokulda göreve başlayan B.B'nin, mezun olduğunu söylediği eğitim fakültesi diplomasının sahte olduğu MEB'in incelemesiyle ortaya çıktı. Görevden alınan B.B hakkında Akseki Cumhuriyet Savcılığı'nca açılan soruşturma sürüyor. B.B ise halen kayıp.

Sultan Uçar

YENİ YÜZYIL GAZETESİ

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.