Hüseyin ÖZKAN

Hüseyin ÖZKAN

Bilimin ışığında, eğitim ile ilgili akla gelen sorular

Bilimin ışığında,
Eğitim ile ilgili akla gelen sorular;

Her bilim kendi matematiğini üretiyor. Matematik öğretiminin dışında eğitim sisteminin bir "sistem matematiği" var mıdır? Eğitimde matematik biliminden yeterince yararlanılmakta mıdır?
 
Parçaların biliminden, parçaların arasında oluşan bağlantının oluşturduğu bağlantısallık bilimine geçiliyor. Eğitim sisteminde mikro ve makro düzeyde parça nedir, parçaların arasındaki bağlantısallık, okul kültürü, sistem kültürü veya başarı açısından nasıl kurgulanabilir?

Farklı seçim yapabilmek yaratıcılıktır. Farklı seçimi olan ve farklı nöronal connectome geliştirmiş bireylerin meraklı kalabilmelerini ve kendi kendilerini yenilemelerini sağlamak okul ortamında nasıl olur?

Beyindeki bağlantısallıkta bağlantıların tümünü kontrol eden bir kontrol kulesi yoksa, okul yönetim modeline yansıması nasıl olur?

Her ne kadar tırtıl ile kelebeğin genetik yapıları aynı olsa da, her tırtıl kelebek olmaz. Kelebek olmanın bir "sınırı aşmış" olma yanı vardır. Kelebek olmak için tırtılın kendisini sindirmesi gerekir ve meraklı genlere, birikime ve gayrete ihtiyacı vardır. Kelebek olmanın önünü açan eğitim sistemi nasıl kurgulanır?

Yaşam için bir zaman parametresi yoktur. Zaman parametresi insana dairdir. Zaman ve eğitim, eğitim yaşam dengesi nasıl kurulur?

Nörönal bağlantısallık, kozmik bağlantısallık ve yaşam denen enformasyon modülleri fikri, tüm bilim alanlarında olduğu gibi Sosyal Bilimler için de ufuk açıcı olabilir. Bağlantısallık bilimin eğitime her düzeydeki yansımalarının modellemesi nasıl olmalıdır?

Merak ilerlemenin ve yeni connectom geliştirmenin ön koşuludur. Doğru cevabı bulmaktan çok, doğru zamanda doğru sorunun sorulabilmesini sağlayan bir eğitim yöntemi nasıl oluşturulabilir?

Hata yapmak doğru cevabı bulmaktan insanı daha çok geliştirir. Daha fazla nöronal bağlantı oluşumuna neden olur. Beynin o alanı gelişir ve büyür. Yaşamın bir küçük simülasyonu olan okulların hata yapılabilen yerler, hatanın notla vs. cezalandırılmadığı, hatanın ileri atılım için gerekli bir ön koşul olduğu düşüncesinin kabul gördüğü yerler olarak nasıl tasavvur edilebilir?

Sığ ama "uzman" yetiştirme değil; derinlikli, entelektüel, yaratıcı, Da Vinci veya Mimar Sinan usulü küresel gelişmiş bir zihne sahip, hazarfen ve yaşamı zenginleştiren insan yetiştirmeye odaklı eğitim sistemi, modeli veya okul nasıl kurulabilir?

Eğitim, sahip olma kültürü üzerine değil de yaşamı anlama ve anlamlandırma ve bundan sevinç duyabilme ve diğer (bitkiler, hayvanlar gibi) canlılarla okulu paylaşma kültürü üzerine nasıl bir eğitim ortamı yapılanmasına gidilebilir?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.