CHP: Başkanlık konuşulmazsa masaya döneriz

CHP: Başkanlık konuşulmazsa masaya döneriz

Bülent Tezcan, "Başkanlık sevdasından vazgeçilmesini" şart koştu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan basın toplantısında Anayasa komisyonunun dağıldığını açıkladı. Komisyonun başkanlık sisteminin bir planı olduğunu ifade eden Tezcan, "Meclis Başkanı bir mutabakat olmadığı için komisyonun çalışamayacağını ilan etti" dedi. Tezcan, "Başkanlık sevdasından vazgeçilirse masaya dönmeyi düşünüyoruz" dedi.

Basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Anayasa Komisyonu üyesi Bülent Tezcan, "Biz bu süreci Anayasa ile birlikte bir darbe hukukunda arınma süreci olarak algıladık ve Türkiye'yi temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldıran bütün alt mevzuatı da eş zamanlı ele alacak bir Anayasa çalışması yapmamız gerektiğini ifade ettik. Kurucu ilkelerden taviz vermeyeceğimizi ifade ettik. Parlamenter demokrasi ekseninde hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı esas alan bir Anayasa çalışması yapılabileceğini söylemiştik. Komisyonun ilk toplantısından itibaren heyetteki arkadaşlarla beraber ısrarla bu tutumumuzu ifade ettik" dedi

"BAŞKANLIK SİSTEMİ DAYATMASI YENİ ANAYASA YAPMASININ ÖNÜNÜ KAPATMIŞTI"

Başkanlık sistemi dayatmasının yeni bir anayasa yapmanın önünü kapattığını söyleyen Tezcan şöyle devam etti:

"Anayasa çalışmasına başlamadan önce ilk iki maddenin görüşülmesinde hem komisyonun adı hem de görevi, görev alanının ne olduğu tanımlanma sürecinde biz yola doğru çıkmak gerektiğini ifade ettik ve üç meselenin çözülmesi gerektiğini söyledik. Bunlardan birisi Parlamenter demokrasi ekseninde bir Anayasa çalışması yapılması gerektiği. Hükümet sisteminde anlaşmadan yola çıkılması halinde sorunları halının altına süpürmekten başka bir şey yapamayacağımızı ifade ettik. Çünkü 24. dönem Anayasa çalışmalarında 25 aylık çalışmanın sonunda Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Başkanlık rejimi dayatmasının orada bir yeni Anayasa yapmasının önünü kapatmıştı. Masanın dağılmasına neden olmuştu."

KOMİSYON ÇALIŞMALARINI AKP VE CUMHURBAŞKANININ YAN KOL FAALİYETİ HALİNE GETİRMEK İSTEDİKLERİ ORTAYA ÇIKTI

Komisyon çalışmalarının yan kol faaliyeti haline getirmek istedikleri ortaya çıktı diyen Tezcan, "Niyet haziran ayına kadar süreci oyalayıp, haziran ayına kadar komisyonu çalışıyor gibi gösterip, bu komisyonda bir şey yapamıyordu, 'Başkanlık rejimi' dedik, onlarda 'Parlamenter rejim' dedi diyerek, komisyon çalışmalarını AKP ve Cumhurbaşkanının yan kol faaliyeti haline getirmek istedikleri net olarak ortaya çıktı" diye konuştu.

Bülent Tezcan, Çalışma usulleri belirlenirken saptanması ve mutabakatın oluşması gerektiğini belirttiklerini, bu 3 temel meselede arzu ettikleri mutabakatı göremediklerini, bu 3 maddede mutabakat olmadığı için 24. dönemde anlaşılan 60 madde ve yargının bağımsızlığı sağlayacak hükümleri de dahil ederek çıkarmayı önerdiklerini söyledi. (Haber Türk)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.