1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Ders çalışmayıp dizi izliyorlar!
Ders çalışmayıp dizi izliyorlar!

Ders çalışmayıp dizi izliyorlar!

İlkokul öğrencileri üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, çocuklar TV'de çizgi filmlerden çok dizi izliyor.

A+A-

Çoğu, derslerine ayırması gereken zamanı dizi izleyerek geçiriyor. Öğrencilerin yüzde 70'e yakını dizi kahramanlarını günlük yaşamda taklit ediyor.

Televizyon dizilerinin ilkokul çağı çocukları üzerinde sanıldığından daha büyük bir etkisi olduğu anlaşıldı. Gazi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Serap Buyurgan ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi 'nden İrfan Nihan Demirel, televizyon dizilerinin 11-12 yaş grubu çocuklar üzerindeki etkisinimasaya yatırdı. Araştırma 127 öğrenci üzerinde yapıldı.

ÇİZGİ FİLM GERİDE KALDI

Araştırmaya katılan öğrencilerin seyrettikleri programtürlerinin başında yüzde 18,5'u bir oranda "dizi filmlerin" geldiği görüldü. 11-12 yaş grubu öğrencilerin gelişimsel dönemleri dikkate alındığında izleme alışkanlıkları arasında yüksek oranda olması beklenen "çizgi filmleri" yüzde 14.1'lik oranda, "belgesel" leri yüzde 12.3'lük bir oranda takip ettikleri dikkat çekti.

Öğrenciler sırasıyla en çok Pis Yedili, Arka Sokaklar, Adını Feriha Koydumve Akasya Durağı dizilerini seyrediyor. Öğrencilerin yüzde 36'sı belirttikleri dizileri her hafta, yüzde 27'si ise sık sık seyrettiğini söyledi. Sadece yüzde 10'luk buir kesimdizileri boş zamanlarında izlediğini belirtti. Araştırmada, öğrencilerin derslerine ya da kendilerine ayırmaları gereken zamanın büyük bir çoğunluğunu televizyon dizilerini izleyerek geçirdikleri görüldü.

ONLAR GiBi KONUŞUP YÜRÜYORLAR

Araştırmaya katılan öğrencilerin yüzde 24'ü televizyon kahramanlarının davranışlarını her zaman, yüzde 44'ü bazen taklit ettiklerini söyledi. Öğrencilerin yüzde 22'si televizyon kahramanlarının konuşmasını, yüzde 17'si esprilerini, yüzde 10'u yürüyüşünü ve yüzde 9'u da kavgasını taklit ettiklerini ifade etti. Bu durumöğrencilerin izledikleri karakterlerin birçok davranışını benimsediklerini ve günlük yaşamlarında da tekrar ettiklerini gösterdi.

NESRULLAH SONAY - BUGÜN GAZETESİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.