Destekleme Kursları İlkokulu Da Kapsamalı

MEB,  öğrencileri yetiştirmek ve sınavlara hazırlamak için geçen yıl ortaokul ve liselerde eğitimi destekleme ve yetiştirme kursları düzenlemeye başladı. Daha sonra yönergede yaptığı değişiklikle bu kursların kapsamını genişleterek resim, müzik ve spora ilişkin kursların da açılmasını mümkün kıldı.

Bu öğretim yılında açılan yetiştirme ve sınavlara hazırlama kurslarına toplam 4 milyonunun üzerinde öğrenci devam ediyor. MEB Müsteşar Yardımcısı Sayın Muhterem Kurt’un açıklamasına göre güzel sanatlar ve spora ilişkin kurslara devam eden öğrencilerin sayısı 530 bine ulaştı.

Güzel sanatlar ile spora ilişkin kurslar neden önemli?

Sınav odaklı eğitim sistemimizde öğrencilerin bir yarış içine girmesi sonucu okullarımız öğrencileri hayata yeterli düzeyde hazırlayamamaktadır.  Öğretmenlerimiz, öğrencileri sınava hazırlamaya odaklandığından, öğretim programlarının sadece bilgi kazandırma boyutuna yönelmekte,  öğrencilere kazındırılması gereken tutum ve becerilerin birçoğu ihmal edilmektedir. 

Bunun sonucunda, öğrencilerin çoğu arkadaş edinme, grup oyunlarına katılma, sosyal sorumluluk alma, toplumsal normlar a uyma, duygu ve düşüncelerini farklı ortamlarda rahatça açıklama,  hayatta karşılaşacakları sorunları çözme gibi birçok önemli beceriyi edinmeden yetişmektedirler. Öğrencilerin bu tür becerileri edinmesi için sınav kaygısından uzak etkinliklere katılması önemlidir.

Durumu gören  veliler, çocuklarının sosyalleşmesi ve becerilerinin gelişmesi için okul dışı saatlerde çocuklarını ücretli olarak değişik kurslara göndermektedirler.  Ancak, bu kurslarda ders veren öğreticilerin çoğu pedagojik formasyonu olmayan kişilerdir.  Bu öğreticilerin yanlış yaklaşım ve davranışları bazen çocuklar üzerinde olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Bu tür kursların öğretmenlerce yapılması elbette daha olumlu sonuçlar verecektir.

Okulda açılacak müzik, görsel sanatlar ve spor kursları, öğrencilerin hayata hazırlanmasına zemin hazırlaması ve yukarıda bahsettiğim beceri kazanmaları bakımından önemli bir eksikliği giderecektir.

Tutumlar erken yaşlarda kazanılır.  Bir çocuğa iletişim kurma, girişimci, sorun çözen, araştıran inceleyen sorgulayan çevresiyle uyumlu  olmasına yönelik tutumlar kazandıracaksak bunlar erken yaşlarda olmalıdır. Bu nedenle ortaokuldan itibaren açılan kursların ilkokulu da kapsaması son derece önemlidir.

İlkokullarda açılacak görsel sanatlar, müzik, spor kurslarına katılan öğrenciler bu kurslarda arkadaş edinme, iletişim kurma, çevresiyle uyumlu olma, sorun çözme, sorumluluk alma, üretken olma  gibi birçok beceriyi zamanında edinebilirler.

Sayın Cuhmurbaşkanımızın öğretmenler günü konuşmasında ifade ettiği üzere, artık sistemin eğitim boyutunu güçlendirmeliyiz. Bu bağlamda bakanlığımıza önerim, eğitimi destekleme ve yetiştirme kursları kapsamına açılan çeşitli spor dalları, müzik, resim, drama gibi kursların ilkokullarda da açılmasını sağlamalarıdır.

 

Doğan CEYLAN
Yönetim Bilimi Uzmanı

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.