1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KAMU PERSONELİ

  4. Eğitim-Bir-Sen'den 'Kamuda Sözleşmeliliğe Son' Çalıştayı
Eğitim-Bir-Sen'den 'Kamuda Sözleşmeliliğe Son' Çalıştayı

Eğitim-Bir-Sen'den 'Kamuda Sözleşmeliliğe Son' Çalıştayı

“Kamuda Sözleşmeliliğe Son” şûra kapsamında hizmet kolları çalıştayı yapıldı. Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Kolu’nda görev yapan sözleşmeli personelin katılımıyla Memur-Sen Genel Merkezi’nde düzenlenen çalıştayın açılışında konuşan Eğitim-Bir-Sen...

A+A-

“Kamuda Sözleşmeliliğe Son” şûra kapsamında hizmet kolları çalıştayı yapıldı. Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Kolu’nda görev yapan sözleşmeli personelin katılımıyla Memur-Sen Genel Merkezi’nde düzenlenen çalıştayın açılışında konuşan Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, sözleşmeli istihdamı bütün yönleriyle masaya yatıracaklarını söyledi.

Kamu personeli içindeki nispi ağırlığının doğal sonucu olarak, Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Kolu’nun en fazla sayıda sözleşmeli personel istihdam edilen hizmet kolu konumunda olduğunu ifade eden Yalçın, “Siyasi iradenin sözleşmeli personel istihdamını kamudaki ana istihdam modeli olarak görmesinin ve göstermek istemesinin doğal sonucu olarak, sözleşmelilik neredeyse yegâne istihdam biçimi olarak kurgulanmıştır” dedi.

Millî Eğitim Bakanlığı’nda sözleşmeli personel istihdamının esas olarak sözleşmeli öğretmenlik biçiminde gerçekleştirildiğini, bunun yanı sıra 4/C kadrolarından geçenler başta olmak üzere, az sayıda sözleşmeli personel istihdam edildiğini kaydeden Yalçın, yükseköğretim kurumlarında sınırlı sayıda sözleşmeli personel istihdam edildiğini, üniversitelerde ise idari kadrolarda Mart 2018 itibarıyla 8 bin 59 sözleşmeli personelin istihdam edildiğini dile getirdi.

Sözleşmelilerle kadrolu çalışanlar arasında birçok fark var

Sözleşmeli personel sayısının fazla olduğu, toplam çalışan sayısı içinde önemli bir yüzde teşkil ettiği kurumun ise Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü olduğuna dikkat çeken Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yurt yönetim memurları başta olmak üzere, sözleşmeli personel istihdamı asıl istihdam biçiminde yapılmaktadır. 2018 yılı itibarıyla Millî Eğitim Bakanlığı’nda yaklaşık 88 bin sözleşmeli öğretmen istihdam edilmektedir. YÖK, üniversiteler ve ileri teknoloji enstitülerinde toplamda 8 bin 973 sözleşmeli personel bulunmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nde ise 4 bin 51 sözleşmeli personel istihdam edilmektedir. Millî Eğitim Bakanlığı’nda, sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen arasında iş güvencesi, sosyal güvence, vergi dilimi, net ek ders ücreti, kademe/derece ilerlemesi, görevde yükselme, unvan değişikliği, mazerete bağlı yer değişikliği, isteğe bağlı yer değişikliği, yıllık izin, asker öğretmenlik, yurt dışında eğitim veya görevlendirme ve harcırah başta olmak üzere, mali, sosyal ve özlük hakları ekseninde farklılıklar bulunmaktadır.”

Millî Eğitim Bakanlığı, üniversiteler ve Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nde 657 sayılı Kanun’un 4/B maddesi kapsamında istihdam edilen personel ile memur kadrolarında istihdam edilenler arasında yukarıdakilere ilaveten, kurumlararası yer değişikliği, ücretsiz izin, arazi tazminatı, yemek ücreti yardımı, iş sonu tazminatı/emekli ikramiyesi, doğum izni sonrası dönüş, istifa sonrası kamu görevine yeniden atanma, yönetici pozisyonlarında görevlendirilme ve sınav görevi alma başta olmak üzere, özlük hakları açısından çok sayıda farklılık mevcuttur. Bunun yanı sıra, 4/C’li iken 4/B sözleşmeli personel pozisyonlarına atananların, isteklerine ve hizmetlerine ihtiyaç duyulmasına bakılmaksızın emekliliğe hak kazanır hâle geldiklerinde sözleşmeleri sonlandırılmaktadır. Yine sözleşmeli personele en az yüzde 65 oranında ek ödeme verilirken, geçici personel pozisyonlarından sözleşmeli personel pozisyonlarına geçirilenlere sadece yüzde 20 oranında ek ödeme verilmektedir.”

Kadroya geçirilinceye kadar eşiti veya dengi memur kadrolarına tanınan hakların aynısı sözleşmelilere de tanınmalıdır

“Sözleşmeli öğretmenler ve sözleşmeli personel, aynı kurumda/aynı iş yerinde memur kadrolarıyla aynı işleri yaptıkları için var olan statü farkının ayrımcılık olduğunu düşünmekte, memur kadroları ile aralarında bulunan özlük hakları farklılıklarının eşitlenmesini ve memur kadrolarına geçmek istemektedirler” diyen Yalçın, “Bu süreçte kadro konusunda nihai bir düzenleme yapılıncaya değin, eşiti veya dengi memur kadrolarına tanınan hakların aynısının sözleşmeli personel pozisyonları için de tanınması talebimizdir” ifadelerini kullandı.

Çalıştayda ele alınan başlıklar

Çalıştayda, “Hizmet Kolunda Sözleşmeli Personel İstihdamının Tarihçesi”, “Hizmet Kolunda İstihdam Edilen Sözleşmeli Personel Statüleri/Modelleri”, “Hizmet Kolundaki Kamu Kurum ve Kuruluşları İtibarıyla Sözleşmeli Personele İlişkin Sayısal Veriler”, “Hizmet Kolundaki Kurum ve Kuruluşlar Bakımından; Sözleşmeli Personelin Mali, Sosyal ve Özlük Hakları ile Çalışma Şartları Arasındaki Farklılıklar”, “Sözleşmeyi Personelin Mali, Sosyal ve Özlük Hakları ile Çalışma Şartlarına İlişkin Genel Nitelikli Şikâyetleri ve Talepleri”, “Sözleşmeli Personelin Kadroya Geçişi Sağlanıncaya Kadar İvedilikle Düzenleme ve Uygulama Değişikliği Yapılması İstenen Konular ve Alanlar” gibi başlıklar ele alındı.

11 hizmet kolunun çalıştay raporlarının görüşüleceği şûra, sonuç bildirgesiyle tamamlanacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum